Ranking Poparcia Polityków (04.2023)

Autor: OGB Pro 12 kwietnia 2023

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane startem nieoficjalnej kampanii wyborczej. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach?

Pełen raport dostępny dla użytkowników OGB Pro

Zmiany w czołówce zestawienia

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest politykiem, którego cały czas popiera najwięcej Polaków (39,27%). Drugie miejsce utrzymał Prezydent Polski Andrzej Duda, którego działania wspiera 38,21% osób. Na trzecie miejsce awansował Mateusz Morawiecki, którego poparcie wynosi dziś 33,55%, tym samym wyprzedzając Donalda Tuska, który spadł na czwarte miejsce z wynikiem 33,06%. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Mariusz Błaszczak (31,93%), Jarosław Kaczyński (29,52%) oraz Szymon Hołownia (24,02%). 

Władysława Kosiniaka-Kamysza popiera 20,30% Polaków, a działania Włodzimierza Czarzastego aprobuje 16,73% mieszkańców Polski. Na ostatnim miejscu plasuje się Sławomir Mentzen z wynikiem 14,64%.

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°Poparcie polityków – marzec 2023

 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • M. Morawiecki
 • D. Tusk
 • M. Błaszczak
 • J. Kaczyński
 • Sz. Hołownia
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • W. Czarzasty
 • S. Mentzen

Wzrost poparcia u większości polityków

Porównując wyniki z marca 2023 r. z badaniem przeprowadzonym w lutym 2023 roku, widzimy, że ostatnie wydarzenie polepszyły sytuację polityków związanych z partią rządzącą. Nieoficjalna kampania wyborcza już się zaczęła, a działania podjęte w ostatnim czasie mogą przynieść dobrą pozycję w rankingu, ale też wpłynąć na notowania sondażowe partii politycznych widać to w badaniu, które opublikowaliśmy pod koniec marca.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś...Tendencja wzrostowa, którą odnotowaliśmy w marcu, utrzymuje się wobec wszystkich polityków, oprócz Sławomira Mentzena, którego popiera dziś o 0,75 p.p. mniej Polaków niż przed miesiącem oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza, który traci aż 8,97 p.p. względem marca.

Pozostali politycy zaliczyli wzrost poparcia, największy – Mateusz Morawiecki o 7,22 p.p., Donald Tusk o ponad 5,5 p.p., a Mariusz Błaszczak o 5,46 p.p. Prezes PiS także cieszy się większą popularnością o ponad 5,10 p.p. niż przed miesiącem. Szymona Hołownię popiera o 4,30 p.p. więcej osób niż w marcu, a wzrost ten u Rafała Trzaskowskiego wynosi 2,25 p.p. Wynik Włodzimierza Czarzastego zwiększył się z 15,81% do 16,73%, a Andrzejowi Dudzie poparcie wzrosło o 2,04 p.p. w przeciągu miesiąca. 

Ranking zmiany poparcia – marzec 2023 (p.p.)

 • M. Morawiecki
 • D. Tusk
 • M. Błaszczak
 • J. Kaczyński
 • S. Hołownia
 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • W. Czarzasty
 • S. Metzen
 • W. Kosiniak-KamyszPolaryzacja w kampanii wyborczej powoduje, że wokół polityków gromadzą się ich właśni wyborcy. Im bliżej do wyborów tym wyborca musi się określić, czy dany polityk mu się podoba, czy nie, dlatego widzimy wyraźne wzrosty w poparciu czołowych polityków. Warte odnotowania są poprawiające się notowania Mateusza Morawieckiego, który po zimie zdecydowanie może czuć się wygranym. Nie spełniły się czarne scenariusze dotyczące energii i ciepła, a sytuacja gospodarcza w Polsce zdaniem Polaków powoli się stabilizuje. Awans Mateusza Morawieckiego na trzecie miejsce, przed Donaldem Tuskiem jest tutaj symboliczną informacją, w jakim miejscu jest dziś rząd i opozycja na pół roku przed wyborami.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Więcej szczegółów dotyczących poparcia dla 10 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (04.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane startem nieoficjalnej kampanii wyborczej. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych...

Odwiedź sklep OGB Pro:


 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 18-20.03.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...