Exit Poll OGB

Autor: OGB Pro 19 czerwca 2023

W trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych Ogólnopolska Grupa Badawcza (OGB) zrealizuje własne badanie Exit Poll. Badanie zostanie przeprowadzone we wszystkich 41 okręgach wyborczych do Sejmu oraz 100 okręgach do Senatu. Uzyskane wyniki pod względem ilości danych dostępnych o godzinie 21:00 oraz ich dokładności będą zupełnie nową jakością wieczorów wyborczych w Polsce.

Badanie Exit Poll na taką skalę będzie możliwe dzięki zastąpieniu losowego doboru punktów realizacji badania na metodę celową. W ten sposób realizuje się badania np. w Wielkiej Brytanii i Francji.

 

 

 

Natychmiast po zakończeniu ciszy wyborczej w trakcie własnej transmisji wieczoru wyborczego dostępnego w kanale YouTube, StanPolityki.pl oraz za pomocą specjalnej aplikacji, OGB przedstawi wyniki procentowe i podział mandatów do Sejmu, nie tylko w skali kraju, ale także w skali województw, oraz po raz pierwszy w Polsce w każdym okręgu wyborczym.

Story Wall OGB

 

 

Story Wall OGB

 

OGB jako pierwsza poda też informację o tym, w czyje ręce trafią mandaty do Senatu. Wszystkie dane uzupełnią szczegółowe informacje o strukturze wyborców w każdym okręgu wyborczym oraz Key Issues, czyli to, jakie kwestie były kluczowe dla wyborców w trakcie podejmowania decyzji. Duża część danych będzie ogólnodostępna, część danych będzie dostępna wyłącznie dla użytkowników usługi OGBPro.

 

 

Story Wall OGB

 

 

 

Kolejną nowością w trakcie wieczoru wyborczego w Polsce będzie Early Late Poll, czyli dane przekazywane w czasie rzeczywistym od ankieterów OGB, którzy będą obecni w lokalach wyborczych w trakcie liczenia głosów jako obserwatorzy. Pozwoli to na pierwsze aktualizacje danych dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu już godzinę po zakończeniu głosowania. Dodatkowo analitycy OGB będą śledzić napływające dane z PKW, tak aby w czasie rzeczywistym móc podawać aktualny stan rywalizacji

 

 

Mnogość danych to nie będzie jedyna nowa jakość wieczoru wyborczego OGB! Wszystkie wyniki i analizy zaprezentowane zostaną w trakcie transmisji za pomocą autorskiego narzędzia Story Wall, które czerpie z rozwiązań wykorzystywanych w trakcie wieczorów wyborczych przez takich gigantów jak CNN czy MSNBC.

 

 

Tak duże przedsięwzięcie logistyczne będzie możliwe dzięki kalendarzowi wyborczemu. Ponad 1000 ankieterów OGB nie tylko będzie pytać pod lokalami wyborczymi, na kogo właśnie zagłosowali wyborcy, ale także przeprowadzi największe badanie samorządowe i europejskie w historii. Będzie to niepowtarzalna okazja do tego, aby wśród realnych wyborców, którzy chodzą na wybory, zapytać jak zamierzają głosować mieszkańcy miast na prezydentów i burmistrzów, a także na posłów do europarlamentu.

 

 

Nadchodzące badanie Exit Poll to nie pierwsze doświadczenie OGB w tym formacie, chociaż pierwszy raz będzie ono zrealizowane na taką skalę. OGB realizowała już wcześniej badania Exit Poll m.in. w Rzeszowie w 2021 r., gdzie błąd łączny wyniósł tylko 4,26 p.p., a także w Rudzie Śląskiej w 2022 r. na zlecenie Gazety Wyborczej, gdzie błąd łączny wyniósł 6,70 p.p. Tym samym błąd badania Exit Poll w Rzeszowie umiejscowił je na 4. miejscu najdokładniejszych badań Exit Poll w miastach od 2014 r.

 

 

 

Ogólnopolska Grupa Badawcza to firma, która wielokrotnie udowodniła jakość realizowanych badań m.in. uzyskując Złoty Puchar Pytii, przyznawany przez CBIP UJ za najdokładniejszy sondaż przedwyborczy w wyborach prezydenckich 2020.

 

Ogólnopolska Grupa Badawcza (OGB) nagrodzona przez UJ

W VI edycji konkursu o Puchar Pytii organizowanego przez CBIP Uniwersytetu Jagiellońskiego zatriumfowały należące do OGB: Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP) oraz StanPolityki.pl. W ręce IBSP trafiło najwyższe wyróżnienie — Złoty Puchar Pytii za najlepszy sondaż przed I turą...

 

 

Sondaże wyborcze 2023 – komu warto zaufać?

Dzięki współpracy OGB, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Gazety.pl i Instytut Zamenhofa powstał wyjątkowy raport “Czyim sondażom i prognozom warto ufać?”. W świetle nadchodzącego maratonu wyborczego to obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jakie sondaże wyborcze 2023...

 

Badania Exit Poll realizowane w oparciu o inny niż losowy dobór punktów są przeprowadzane również w innych krajach. W Wielkiej Brytanii modyfikacja metodologii badania Exit Poll wprowadzona przez firmę NOP, realizującą badanie Exit Poll dla BBC w 2001 roku, pozwoliła na trafniejszą prognozę wyniku wyborów po zakończeniu ciszy wyborczej w porównaniu do badania realizowanego przez konkurencyjną firmę MORI na zlecenie ITV podczas tych samych wyborów.

 

Punkty do realizacji badań exit poll dobierane są również w sposób inny niż losowy we Francji. Punkty do realizacji badania we Francji są dobierane w taki sposób, aby były one wskaźnikami trendów zachodzących w całym kraju.

Przeczytaj także

Sondaż OGB do Parlamentu Europejskiego – 05.2024

Które ugrupowanie mogłoby liczyć na najwyższe, a które na najniższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego? A ilu europarlamentarzystów wprowadziły poszczególne partie polityczne na...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...