Zaufanie do rządu i opozycji – czerwiec 2021

Autor: OGB Pro 15 lipca 2021

Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadził cykliczne badanie na temat zaufania Polaków do rządu i opozycji. Jak zmieniła się sytuacja tuż przed wakacjami?

Regularnie sprawdzamy, po której stronie politycznego sporu stoją Polacy. Czy darzą większym zaufaniem partie opozycyjne czy partie wchodzące w skład rządu a może nie ufają żadnej ze stron. Kolejny raz największa część (40%) nie ufa ani rządowi, ani opozycji. Być może oznacza to, że duża część elektoratu ustawia się w kontrze do głównego sporu politycznego.

Zmiana zaufania do rządu i opozycji w ostatnich miesiącach:

Wykres główny zaufania rząd/opozycja – czerwiec

  • Zdecydowanie obecnemu rządowi
  • Raczej obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Raczej opozycji
  • Zdecydowanie opozycji

Zmiany widać jednak w zaufaniu do rządu i opozycji. Po wyjątkowych wynikach w maju znów większym zaufaniem cieszą się partie opozycyjne – 33,54%. Jest więc to wzrost o ponad 4 punkty procentowe. Ugrupowania rządzące uzyskują natomiast 25,99%, a ich spadek jest nawet większy niż wzrost opozycji – 5,37 p.p.

Zmiany zaufania rząd/opozycja – czerwiec (w p.p.)

  • Zaufanie do rządu
  • Brak zaufania do rządu i opozycji
  • Zaufanie do opozycji
Komentarz eksperta

Zamieszanie wokół głosowania KPO w Sejmie było jak duża bomba wybuchająca w środku politycznego świata. Konsekwencje widzieliśmy w poparciu dla partii politycznych w maju (-5% dla KO), w poparciu dla polityków w maju (spadki Borysa Budki i Włodzimierza Czarzastego) a także w zaufaniu do rządu, które pierwszy raz przekroczyło zaufanie do opozycji. Jak się okazuje ten stan był tymczasowy i wszystko wraca do normy. Dziś największym wyzwaniem dla polityków, w szczególności dla Donalda Tuska, który wrócił z impetem do polskie polityki, będzie przekonanie 40%, które nie ufa ani jednej ani drugiej stronie sporu. Można zaryzykować tezę, że to właśnie te 40% zadecyduje o politycznym losie obecnych polityków.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

 

Raport poparcia polityków – czerwiec

Na StanPolityki.pl przyglądamy się bieżącemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Zobaczmy, czyje działania przyczyniły się do wzrostu lub spadku poparcia.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 29.06 - 01.07.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Tydzień wyborczy – partie polityczne

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty partyjne, które ukazywały się...

Raport – Nowa Lewica

W tym tygodniu publikujemy raport dotyczący Nowej Lewicy - partii, która według naszego wrześniowego sondażu, jako ostatnia przekroczyłaby próg wyborczy. Jak wygląda elektorat ugrupowania...

Raport – Trzecia Droga

Czas na raport dotyczący Trzeciej Drogi, koalicji Polski 2050 oraz PSL-u zawartej w maju 2023 r. Jak wygląda elektorat ugrupowania i na jakie poparcie...

Raport – Konfederacja

W tym tygodniu publikujemy raport dotyczący Konfederacji. Jak wygląda elektorat ugrupowania Sławomira Mentzena i na jakie poparcie może liczyć w poszczególnych okręgach?