Tracking poparcia partii politycznych (6.10.2023)

Autor: OGB Pro 6 października 2023

Publikujemy najnowszy tracking poparcia partii politycznych do Sejmu oraz prognozowany podział mandatów.

Sprawdź dokładny podział mandatów w okręgach w analizie dostępnej dla użytkowników OGB Pro

Tracking poparcia partii politycznych pozwala na śledzenie zmieniających się trendów w zakresie poparcia partii politycznych oraz podziału mandatów tydzień po tygodniu.

Cotygodniowa prognoza przygotowywana jest w oparciu o wyniki sondaży CATI, a także o regularne sondaże realizowane przez Ogólnopolską Grupę Badawczą w miastach, w okręgach do Sejmu albo w województwach. Każdego tygodnia OGB realizuje wiele takich badań co pozwala nam na bardzo dokładne śledzenie jak zmieniają się nastroje w Polsce.

Wielokrotnie w trakcie badań lokalnych obserwowaliśmy trendy, które następnie widoczne były w badaniu ogólnopolskim. Teraz tydzień po tygodniu będziemy analizować te dane i zawierać je w trackingu. 

6 października 2023 r. największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (37,55%) utrzymując przewagę nad Koalicją Obywatelską (31,51%). Na podium sympatii politycznych Polaków znajduje się jeszcze Konfederacja (10,05%), a za nią plasuje się Nowa Lewica Ugrupowanie to jest popierane przez 9,67% Polaków gotowych pójść na wybory.

a

Tracking 6.10.23 – wynik główny

 • PiS
 • KO
 • Konfederacja
 • Nowa Lewica
 • Trzecia Droga
 • Bezpartyjni Samorządowcy
 • Inne komitety

Tracking – poparcie partii

Na piątej pozycji znajduje się Trzecia Droga z poparciem wynoszącym 8,88%, a na szóstej Bezpartyjni Samorządowcy, których popiera 1,89% Polaków. Inne komitety (np. Agrounia, Porozumienie, Kukiz’15) w ostatnim tygodniu września mogą liczyć na poparcie rzędu 0,44%.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"

Starcie polityków – Rafał Trzaskowski vs Szymon Hołownia

Który polityk związany z polską opozycją, cieszy się większym poparciem wśród swojego elektoratu partyjnego – Rafał Trzaskowski czy Szymon Hołownia? A kogo z nich bardziej popierają mieszkańcy największych miast czy osoby będące w najmłodszej grupie wiekowej? Sprawdzamy na StanPolityki.pl!

Na najwięcej mandatów cały czas mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość (197). Koalicja Obywatelska miałaby natomiast 155 posłów. Konfederacja zdobyłaby 38, a Nowa Lewica 36 mandatów. 33 reprezentantów do Sejmu RP wprowadziłaby Trzecia Droga, a 1 posła miałaby jeszcze Mniejszość Niemiecka.

Tracking 6.10.23 – podział mandatów

 • PiS
 • KO
 • Konfederacja
 • Nowa Lewica
 • Trzecia Droga
 • Inne komitety

Tracking – podział mandatów

Łącznie Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja mogą liczyć na 235 mandatów, co zapewniłoby partiom większość w Sejmie. Potencjalne porozumienie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy wprowadziłoby 224 posłów.

Tracking 6.10.23 – koalicje

 • PiS + Konfederacja
 • KO +NL+TD

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

Tracking – koalicje

 

 

A jak wyglądałby podział mandatów w poszczególnych okręgach wyborczych? W których szanse na zwycięstwo ma Prawo i Sprawiedliwość, a w których Koalicja Obywatelska? A gdzie najlepiej radzi sobie Konfederacja? Dane te dostępne są w analizie, dostępnej tylko dla użytkowników OGB Pro!

Jak wygląda sytuacja partii politycznych w najnowszym trackingu na ostatniej prostej kampanii wyborczej? Trzecia Droga, mimo że odnotowuje minimalny wzrost poparcia, spadła na czwarte miejsce zestawienia najpopularniejszych partii politycznych. Wyprzedziła ją Nowa Lewica, która zbliżyła się do wyniku Konfederacji. Partia, której poświęciliśmy najnowszy raport partyjny, dzięki dobremu wynikowi, który przekłada się na uzyskanie większej ilości mandatów, zbliża potencjalną koalicję partii opozycyjnych do wyniku Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji. 

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

KUP RAPORT "PORADNIK KANDYDATA"

Przeczytaj także

Prognoza do Senatu – 03.2024

Dziś prezentujemy prognozę do Senatu w formie raportu. Jak wygląda sytuacja w wyższej izbie parlamentu w trzecim miesiącu 2024 roku? Czy Pakt Senacki cały...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Co czytać w Święta 2023?

Święta to nie tylko czas odpoczynku, ale często też politycznych dyskusji przy świątecznym stole oraz nadrabiania zaległych lektur. W związku z tym, w tym...