Tracking poparcia partii politycznych (22.09.2023)

Autor: OGB Pro 22 września 2023

Publikujemy najnowszy tracking poparcia partii politycznych do Sejmu oraz prognozowany podział mandatów.

Sprawdź dokładny podział mandatów w okręgach w analizie dostępnej dla użytkowników OGB Pro

Tracking poparcia partii politycznych pozwala na śledzenie zmieniających się trendów w zakresie poparcia partii politycznych oraz podziału mandatów tydzień po tygodniu.

Cotygodniowa prognoza przygotowywana jest w oparciu o wyniki sondaży CATI, a także o regularne sondaże realizowane przez Ogólnopolską Grupę Badawczą w miastach, w okręgach do Sejmu albo w województwach. Każdego tygodnia OGB realizuje wiele takich badań co pozwala nam na bardzo dokładne śledzenie jak zmieniają się nastroje w Polsce.

Wielokrotnie w trakcie badań lokalnych obserwowaliśmy trendy, które następnie widoczne były w badaniu ogólnopolskim. Teraz tydzień po tygodniu będziemy analizować te dane i zawierać je w trackingu. 

22 września 2023 r. największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (39,03%) utrzymując przewagę nad Koalicją Obywatelską (31,28%). Na podium sympatii politycznych Polaków znajduje się jeszcze Konfederacja (10,72%), a za nią plasuje się Trzecia Droga. Ugrupowanie to jest popierane przez 8,37% Polaków gotowych pójść na wybory, co oznacza, że znajduje się tuż nad progiem wyborczym.

a

Tracking 22.09.23 – wynik główny

 • PiS
 • KO
 • Konfederacja
 • Trzecia Droga
 • Nowa Lewica
 • Bezpartyjni Samorządowcy
 • Inne komitety

Tracking – poparcie partii

Na piątej pozycji znajduje się Nowa Lewica z poparciem wynoszącym 8,21%, a na szóstej Bezpartyjni Samorządowcy, których popiera 1,74% Polaków. Inne komitety (np. Agrounia, Porozumienie, Kukiz’15) w trzecim tygodniu września mogą liczyć na poparcie rzędu 0,63%.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"Raport – Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach? 

Na najwięcej mandatów cały czas mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość (207). Koalicja Obywatelska miałaby natomiast 156 posłów. Konfederacja zdobyłaby 44, a Trzecia Droga 29 mandatów. 23 reprezentantów do Sejmu RP wprowadziłaby Nowa Lewica, a 1 posła miałaby jeszcze Mniejszość Niemiecka.

Tracking 22.09.23 – podział mandatów

 • PiS
 • KO
 • Konfederacja
 • Trzecia Droga
 • Nowa Lewica
 • Inne komitety

Tracking – podział mandatów

Łącznie Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja mogą liczyć na 251 mandatów, co zapewniłoby partiom większość w Sejmie. Potencjalne porozumienie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy wprowadziłoby 208 posłów.

Tracking 22.09.23 – koalicje

 • PiS + Konfederacja
 • KO +NL+TD

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°Tracking – koalicje

 

 

A jak wyglądałby podział mandatów w poszczególnych okręgach wyborczych? W których szanse na zwycięstwo ma Prawo i Sprawiedliwość, a w których Koalicja Obywatelska? A gdzie najlepiej radzi sobie Konfederacja? Dane te dostępne są w analizie, dostępnej tylko dla użytkowników OGB Pro!

Trzecia Droga po raz kolejny znajduje się na granicy progu wyborczego, ale zarówno w sondażu parlamentarnym IBSP, jak i najnowszym trackingu, jej wynik przekracza 8%. Widoczne jest również coraz stabilniejsza pozycja Prawa i Sprawiedliwości, jako lidera. Z tygodnia na tydzień odnotowuje coraz lepsze wyniki. Odwrotną tendencję można odnotować w przypadku Koalicji Obywatelskiej. Również Konfederacja nie może cieszyć się tak dobrymi wynikami, jak jeszcze w lipcu czy sierpniu. Jednak kampania wyborcza jeszcze trwa i następne tygodnie będą najistotniejsze w kształtowaniu się powyborczej rzeczywistości.  

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

KUP RAPORT "PORADNIK KANDYDATA"

Przeczytaj także

Nowa prognoza do Senatu (09.2023)

Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje...

Prognoza parlamentarna (09.2023)

Najnowsza prognoza parlamentarna StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do Sejmu...

Prognoza do Sejmu (09.2023)

Najnowsza prognoza do Sejm StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...