Sondaż parlamentarny – wrzesień 2021

Autor: OGB Pro 7 września 2021

Jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę? Sprawdzamy w najnowszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym w dniach 1-3 września 2021. Wchodzimy w nowy sezon polityczny z nowym graczem w Sejmie.

PiS z najwyższym wynikiem

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, zwycięzcą zostałoby Prawo i Sprawiedliwość mogące liczyć na 34,61% (spadek o 0,21 p.p. względem lipca).  Na drugim miejscu, z poparciem sięgającym 24,09% (spadek o 2,15 p.p.) uplasowałaby się Koalicja Obywatelska, która utrzymuje swoją przewagę nad Polską 2050.

5 prognoz na nowy sezon polityczny

Mimo że politycznie wakacje nie były okresem spokojnym, to prawdziwa polityka i uwaga wyborców zacznie się dopiero od września. Czego możemy spodziewać się w nowym sezonie i jakie są nasze przewidywania? Prezentujemy 5 prognoz politycznych, które mogą wydarzyć się...

Trzecią pozycję zajmuje partia Szymona Hołowni z rezultatem 15,82% (spadek o 3,94 p.p.).  W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja i Lewica, mogące liczyć odpowiednio na 9,69% (+2,32 p.p.) oraz 7,73% (+1,35 p.p.). Tuż nad progiem wyborczym znalazłaby się debiutująca w Sejmie Agrounia z wynikiem 5,07%.

Warto wspomnieć, że poza parlamentem znalazłoby się PSL (2,65%).

Komentarz eksperta

Wchodzimy w nowy sezon polityczny z bardzo ciekawą sytuacją na scenie politycznej. Przewaga PiS nad partiami opozycyjnymi się umacnia, do Sejmu wchodzi nowy gracz, a opozycja ma za mało mandatów, by stworzyć większość w Sejmie. Wrzesień to kolejny miesiąc, w którym działa polaryzacja na scenie politycznej. Efektem tych zmian jest przechodzenie części wyborców Polska 2050 z powrotem do PiS, jednocześnie PiS traci część wyborców na rzecz Agrounii. PiS największy swój kryzys po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji ma już prawie za sobą, choć wyrósł mu na wsi groźny konkurent, którego chyba nie spodziewał się Jarosław Kaczyński. Jednocześnie wynik PSL, o który pytaliśmy razem z Jarosławem Gowinem, nadal jest mocno poniżej progu wyborczego, co by oznaczało, że współpraca z Gowinem nie przynosi PSL nowych głosów tak, jak to było z Pawłem Kukizem. Dobry wynik Agrounii może ostatecznie pogrążyć PSL w przyszłych wyborach. Spadki Koalicji Obywatelskiej oznaczają, że “górka”, którą zyskała KO po powrocie Donalda Tuska, już się wyczerpała.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Wyniki sondażowe w czasie

Gdyby przeliczyć wyniki sondażu na mandaty w Sejmie, to okaże się, że PiS zdobywa ich aż 191, a druga KO 121. Szymon Hołownia wprowadziłby natomiast 74 posłów, Konfederacja 44, a Lewica 22. 7 posłów w Sejmie pochodziłoby z Agrounii.

Oznacza to, że najwięcej w stosunku do poprzednich wyborów straciłby PiS (44 mandaty), a na kolejnych miejscach PSL (30) i Lewica (27). Najwięcej zyskuje oczywiście Szymon Hołownia (74).

 

Przy takim układzie mandatów dziś najbardziej prawdopodobną byłaby koalicja PiS z Konfederacją, która miałaby 235 mandatów w Sejmie. Nawet gdyby część Konfederacji nie chciała uczestniczyć w koalicji z PiS, to w zapasie byłoby jeszcze 7 mandatów Agrounii. Opozycja składająca się z posłów KO, Polska 2050 i Lewicy miałaby łącznie tylko 217 mandatów.

Sondaż 1-3.09.2021 – mandaty

  • PiS
  • KO
  • Polska 2050
  • Konfederacja
  • Lewica
  • Agrounia
  • Inni

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 1-3.09.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Co czytać w Święta 2023?

Święta to nie tylko czas odpoczynku, ale często też politycznych dyskusji przy świątecznym stole oraz nadrabiania zaległych lektur. W związku z tym, w tym...