Sondaż parlamentarny – wrzesień 2021

Autor: OGB Pro 7 września 2021

Jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę? Sprawdzamy w najnowszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym w dniach 1-3 września 2021. Wchodzimy w nowy sezon polityczny z nowym graczem w Sejmie.

PiS z najwyższym wynikiem

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, zwycięzcą zostałoby Prawo i Sprawiedliwość mogące liczyć na 34,61% (spadek o 0,21 p.p. względem lipca).  Na drugim miejscu, z poparciem sięgającym 24,09% (spadek o 2,15 p.p.) uplasowałaby się Koalicja Obywatelska, która utrzymuje swoją przewagę nad Polską 2050.

5 prognoz na nowy sezon polityczny

Mimo że politycznie wakacje nie były okresem spokojnym, to prawdziwa polityka i uwaga wyborców zacznie się dopiero od września. Czego możemy spodziewać się w nowym sezonie i jakie są nasze przewidywania? Prezentujemy 5 prognoz politycznych, które mogą wydarzyć się...

Trzecią pozycję zajmuje partia Szymona Hołowni z rezultatem 15,82% (spadek o 3,94 p.p.).  W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja i Lewica, mogące liczyć odpowiednio na 9,69% (+2,32 p.p.) oraz 7,73% (+1,35 p.p.). Tuż nad progiem wyborczym znalazłaby się debiutująca w Sejmie Agrounia z wynikiem 5,07%.

Warto wspomnieć, że poza parlamentem znalazłoby się PSL (2,65%).

Komentarz eksperta

Wchodzimy w nowy sezon polityczny z bardzo ciekawą sytuacją na scenie politycznej. Przewaga PiS nad partiami opozycyjnymi się umacnia, do Sejmu wchodzi nowy gracz, a opozycja ma za mało mandatów, by stworzyć większość w Sejmie. Wrzesień to kolejny miesiąc, w którym działa polaryzacja na scenie politycznej. Efektem tych zmian jest przechodzenie części wyborców Polska 2050 z powrotem do PiS, jednocześnie PiS traci część wyborców na rzecz Agrounii. PiS największy swój kryzys po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji ma już prawie za sobą, choć wyrósł mu na wsi groźny konkurent, którego chyba nie spodziewał się Jarosław Kaczyński. Jednocześnie wynik PSL, o który pytaliśmy razem z Jarosławem Gowinem, nadal jest mocno poniżej progu wyborczego, co by oznaczało, że współpraca z Gowinem nie przynosi PSL nowych głosów tak, jak to było z Pawłem Kukizem. Dobry wynik Agrounii może ostatecznie pogrążyć PSL w przyszłych wyborach. Spadki Koalicji Obywatelskiej oznaczają, że “górka”, którą zyskała KO po powrocie Donalda Tuska, już się wyczerpała.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Wyniki sondażowe w czasie

Gdyby przeliczyć wyniki sondażu na mandaty w Sejmie, to okaże się, że PiS zdobywa ich aż 191, a druga KO 121. Szymon Hołownia wprowadziłby natomiast 74 posłów, Konfederacja 44, a Lewica 22. 7 posłów w Sejmie pochodziłoby z Agrounii.

Oznacza to, że najwięcej w stosunku do poprzednich wyborów straciłby PiS (44 mandaty), a na kolejnych miejscach PSL (30) i Lewica (27). Najwięcej zyskuje oczywiście Szymon Hołownia (74).

 

Przy takim układzie mandatów dziś najbardziej prawdopodobną byłaby koalicja PiS z Konfederacją, która miałaby 235 mandatów w Sejmie. Nawet gdyby część Konfederacji nie chciała uczestniczyć w koalicji z PiS, to w zapasie byłoby jeszcze 7 mandatów Agrounii. Opozycja składająca się z posłów KO, Polska 2050 i Lewicy miałaby łącznie tylko 217 mandatów.

Sondaż 1-3.09.2021 – mandaty

  • PiS
  • KO
  • Polska 2050
  • Konfederacja
  • Lewica
  • Agrounia
  • Inni

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 1-3.09.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Nowa prognoza do Senatu (09.2023)

Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje...

Prognoza parlamentarna (09.2023)

Najnowsza prognoza parlamentarna StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do Sejmu...

Prognoza do Sejmu (09.2023)

Najnowsza prognoza do Sejm StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...