Sondaż parlamentarny – marzec 2021

Autor: OGB Pro 1 marca 2021

W najnowszym sondażu parlamentarnym przeprowadzonym przez IBSP dla StanPolityki.pl sprawdzamy, jaki byłby dzisiaj kształt nowego Sejmu, gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę. Badanie przeprowadzone 25-26 lutego pokazuje, jak wielkie zmiany zaszły na scenie politycznej od wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

Partia Szymona Hołowni wygrywa w marcu 2021 r.

Gdyby wybory odbyły się dziś, na partię Polska 2050 Szymona Hołowni oddałoby głos 31,26%. Na drugim miejscu z 26,96% poparciem uplasowała się partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość. Trzecią lokatę zdobyła Koalicja Obywatelska z wynikiem 18,85%. Do Sejmu weszłyby także Lewica z wynikiem 9.34% i Konfederacja (6,96%). Poza stawką znalazły się PSL (3.23%) i Agrounia (3.01%). W porównaniu z naszym badaniem z lutego Polska 2050 zyskuje nieco ponad 3,5 p.p. – wynik PiS jest identyczny, jak przed miesiącem, KO straciło niecałe 1,4 p.p. Lewica uzyskała prawie 1,8 p.p. Konfederacja straciła 4 p.p. a wyniki PSL i Agrounia zmieniły w granicy 0,5 p.p.

Gdy porównamy wynik sondażu z ostatecznym wynikiem wyborów parlamentarnych sprzed niespełna 1,5 roku, to zauważymy ciekawą prawidłowość. PiS straciło 16,6 p.p. poparcia, czyli ponad ⅓ od wyborów. Koalicja Obywatelska straciła 8,5 p.p., czyli niecałe ⅓ poparcia z 2019 roku. Lewica, która w wyborach miała 12,56%, dziś traci ponad 3 p.p. czyli ¼ swojego poparcia. PSL straciło 5,3 p.p. czyli prawie ⅔ swojego poparcia. Partią, która korzysta na tych spadkach, jest oczywiście Polska 2050.

Jak głosowałyby poszczególne grupy Polaków?

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-26 lutego na 1001-osobowej próbie dorosłych Polaków.

Po ostatnich wyborach prezydenckich Instytut Badań Spraw Publicznych został nagrodzony przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ nagrodą Pytii za najlepszy sondaż przed pierwszą turą wyborów. Był to jednocześnie dokładniejszy sondaż niż wyniki exit poll.

Raport – marcowy sondaż parlamentarny IBSP

W najnowszym sondażu parlamentarnym przeprowadzonym przez IBSP dla StanPolityki.pl sprawdzamy, jaki byłby dzisiaj kształt nowego Sejmu, gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę. Badanie przeprowadzone 25-26 lutego pokazuje, jak wielkie zmiany zaszły na scenie politycznej od wyborów parlamentarnych w...

Chcesz poznać pełen raport z sondażu parlamentarnego? Sprawdzić, kto cieszy się największym poparciem wśród młodych, a także poznać zestawienia poparcia ze względu na poglądy, płeć czy wielkość miejscowości?  

Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z pełnym raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Prognoza do Senatu – 07.2024

W prognozie do Senatu sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w wyższej izbie parlamentu w siódmym miesiącu 2024 roku? Czy Pakt Senacki cały czas utrzymuje swoją...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...