Sondaż parlamentarny – kwiecień 2021

Autor: OGB Pro 13 kwietnia 2021

Jak wyglądałyby sejmowe ławy, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę? Sprawdzamy w najnowszym sondażu IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym w dniach 7-9 kwietnia.

PiS dominuje w najnowszym sondażu

Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, zwycięzcą zostałoby Prawo i Sprawiedliwość mogące liczyć na 30,36% głosów. Na drugim miejscu, z poparciem sięgającym 25,05% uplasowałaby się Polska 2050.

To wyraźna zmiana w stosunku do sondażu z marca, w którym przez chwilę palmę pierwszeństwa dzierżyła partia Szymona Hołowni. Trzecia pozycja niezmiennie w rękach Koalicji Obywatelskiej z rezultatem 20,32%. 

W Sejmie znalazłyby się także Lewica i Konfederacja, mogące liczyć odpowiednio na 10,81% oraz 8,77%. Od ostatniego sondażu IBSP sprzed 5 tygodni, poparcie dla partii rządzącej wzrosło o 3,40 p.p., Koalicji Obywatelskiej o 1,47 p.p., Lewicy o 1,47 p.p. a Konfederacji o 1,81 p.p. Jedyną partią, która traci poparcie, jest Polska 2050 Szymona Hołowni. Poza parlamentem znalazłoby się PSL (2%) oraz Agrounia (2,08%).

Komentarz eksperta

5 tygodni po naszym ostatnim sondażu największe zmiany widać w poparciu partii Szymona Hołowni. Najwyraźniej górkę w poparciu mamy już za sobą a opozycyjne partie czeka długa walka pozycyjna. W najbliższych tygodniach będzie się zapewne decydowało czy scenariusz przyspieszonych wyborów jest w tym roku możliwy. Teoretycznie w scenariuszu, gdzie poparcie dla Polska 2050 i Koalicji Obywatelskiej będzie się zrównywać wygrana PiS w wyborach oraz dobry wynik Konfederacji mógłby pozwolić tym partiom na stworzenie większości w Sejmie. Na stałe z rywalizacji o wejście do Sejmu wypadło PSL, które kolejny raz może liczyć tylko na 2-3% poparcia.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Przedsiębiorstwa innowacyjne w Polsce. Jak wypadamy na tle UE?

Nakłady na działalność innowacyjną w Polsce rosną z roku na rok, w szczególności w segmencie usług. Nadal jednak pozostajemy w tyle państw Unii Europejskiej. Z raportu “European Innovation Scoreboard 2019” dowiadujemy się, że w innowacyjności wyprzedzamy jedynie Chorwację, Bułgarię...

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 7-9.04.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). Dane po uwzględnieniu zdecydowanych wyborców.

Przeczytaj także

Prognoza do Senatu – 05.2024

Dziś prezentujemy prognozę do Senatu w formie raportu. Jak wygląda sytuacja w wyższej izbie parlamentu w piątym miesiącu 2024 roku? Czy Pakt Senacki cały...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...