Sondaż parlamentarny IBSP (styczeń 2023)

Autor: OGB Pro 18 stycznia 2023

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 10-15 stycznia? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości, a o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy wynik główny i podział mandatów.

KO wysuwa się na nieznaczne prowadzenie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 34,40% wyborców, co oznacza wzrost względem października o 7,41 p.p. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 34,25%, czyli mniejszym o 0,22 p.p. niż trzy miesiące temu. Tym samym partię rządzącą oraz główną partię opozycyjną dzieli zaledwie 0,15 p.p. Na trzecim miejscu znalazła się partia Szymona Hołowni Polska 2050, dla której poparcie wynosi 13,20%, co oznacza spadek względem października o 5,55 p.p. Na kolejnych miejscach partie mogą liczyć na zdecydowanie niższe poparcie. W Sejmie znalazłaby się jeszcze tylko Konfederacja z poparciem 8,45% (wzrost o 1,35 p.p.). Poniżej progu wyborczego byłaby Lewica z rezultatem 4,33% (spadek o 2,70 p.p.), Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 4,13% (wzrost o 0,42 p.p.), a także partia Michała Kołodziejczaka Agrounia z wynikiem 1,24% (spadek od października o 0,71 p.p.).

PiS bez większości nawet w koalicji

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 191 miejsc w sejmowych ławach, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakłoby aż 40 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 177 miejsc w Sejmie, Polska 2050 na 56 mandatów, a Konfederacja na wprowadzenie 35 posłów. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Przy takim układzie obecna partia rządząca ma niewystarczającą ilość mandatów, aby stworzyć rząd, nawet jeśli weszłaby do koalicji z Konfederacją. Wspólnie ugrupowania te miałyby zaledwie 226 parlamentarzystów, co i tak jest wynikiem lepszym niż ten z października. Na nieznaczną większość mogłyby za to liczyć połączone siły Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, które razem miałyby 233 mandaty.

Wybory Parlamentarne – Sejm (10-15.01.2023 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Polska 2050
  • Konfederacja
  • Mniejszość Niemiecka
Komentarz eksperta

Trzy miesiące od naszego ostatniego sondażu to wzmożona walka polityczna, która wchodzi w okres kampanijny. Badanie pokazuje, że im bliżej wyborów, tym bardziej rośnie polaryzacja. Szczególnie widać to w wyniku Koalicji Obywatelskiej, która podbiera wyborców i Polska 2050 i Lewicy. Delikatne prowadzenie KO z PiS to jedyna dobra wiadomość dla opozycji. Przez fakt, że ani PSL, ani Lewica nie przekraczają w naszym sondażu progu wyborczego sytuacja mandatowa PiS i Konfederacji jest lepsza niż trzy miesiące temu. Kołdra partii opozycyjnych jest po prostu za krótka i sukces KO przekłada się na straty pozostałych partii i niezdobywanie przez nie mandatów. Co ważne, delikatne prowadzenie KO nie przekłada się też na zdobycie przez nią większej liczby mandatów od PiS, te rozdzielane w okręgach są dużo korzystniejsze dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Być może o ostatecznej koalicji wyborczej rozstrzygną wyniki partii zajmujących 3, 4 i 5 miejsce.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się m.in. która partia dominuje na wsi, a która wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (styczeń 2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 10-15 stycznia? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości, a o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy wynik główny i podział mandatów.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w artykule pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 10-15.01.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Sondaż OGB do Parlamentu Europejskiego – 05.2024

Które ugrupowanie mogłoby liczyć na najwyższe, a które na najniższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego? A ilu europarlamentarzystów wprowadziły poszczególne partie polityczne na...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...