Sondaż parlamentarny IBSP (październik 2022)

Autor: OGB Pro 24 października 2022

Jak wyglądałby Sejm na podstawie sondażu parlamentarnego IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 17-20 października? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości, a o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy wynik główny i podział mandatów.

PiS wciąż na prowadzeniu

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 34,47% wyborców, co oznacza wzrost względem sierpnia o 0,77 p.p. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 26,99%, czyli mniejszym o 2,10 p.p. niż dwa miesiące temu. Tym samym partię rządzącą oraz główną partię opozycyjną dzieli niemal 7,5 p.p. Na trzecim miejscu znalazła się partia Szymona Hołowni Polska 2050, dla której poparcie wynosi 18,75%, co oznacza utrzymanie tendencji wzrostowej z sierpnia i skok o kolejne 2,12 p.p. Na kolejnych miejscach partie mogą liczyć na zdecydowanie niższe poparcie. W Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwie partie, Konfederacja z poparciem 7,10% (wzrost o 1,04 p.p.) oraz Nowa Lewica mogąca spodziewać się 7,03% (spadek o 0,60 p.p.). Poniżej progu wyborczego byłoby Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 3,71% (wzrost o 0,49 p.p.), a także partia Michała Kołodziejczaka Agrounia z wynikiem 1,95% (spadek od sierpnia o 1,72 p.p.).

PiS bez samodzielnej większości

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 192 miejsca w sejmowych ławach, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakłoby aż 39 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 132 mandaty, Polska 2050 na 92 mandaty, Konfederacja na 22 miejsca, a Nowej Lewicy przypadłoby 21 posłów. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Przy takim układzie obecna partia rządząca ma niewystarczającą ilość mandatów, aby stworzyć rząd, nawet jeśli weszłaby do koalicji z Konfederacją. Wspólnie ugrupowania te miałyby zaledwie 214 parlamentarzystów, co i tak jest wynikiem lepszym niż ten sierpniowy o 9 posłów. Bliżej powołania nowej większości w Sejmie byłaby Koalicja Obywatelska, która musiałaby wejść w sojusz z Polską 2050, a także Nową Lewicą, a partie te miałyby wspólnie 245 mandatów.

Wybory Parlamentarne – Sejm (17-20.10.2022 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Polska 2050
  • Konfederacja
  • Nowa Lewica
  • Mniejszość Niemiecka
Komentarz eksperta

Po fatalnych wakacjach dla Prawa i Sprawiedliwości obserwujemy zatrzymanie tendencji spadkowej i lekkie odbicie w poparciu. Nadal jest to stan w którym, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, władza trafiłaby w ręce opozycji. Ciekawe są też ruchy po stronie opozycyjnej, gdzie różnica pomiędzy KO a partią Szymona Hołowni uległa zmniejszeniu. To już kolejny sondaż, w którym zyskuje Polska 2050. Nadal pozycja głównej partii opozycyjnej jest niezagrożona, ale nie jest to dominacja, na jaką liczył lider KO – Donald Tusk. W okolicach progu (w granicach błędu badania) znajduje się i Konfederacja i Nowa Lewica. To właśnie od wyników tych dwóch partii może zależeć los przyszłej koalicji rządzącej.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się m.in. która partia dominuje na wsi, a która wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (październik 2022)

Jak wyglądałby Sejm na podstawie sondażu parlamentarnego IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 17-20 października? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości, a o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy wynik główny i podział mandatów.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w artykule pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 17-20.10.2022 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Sondaż OGB do Parlamentu Europejskiego – 05.2024

Które ugrupowanie mogłoby liczyć na najwyższe, a które na najniższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego? A ilu europarlamentarzystów wprowadziły poszczególne partie polityczne na...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...