Sondaż parlamentarny IBSP (czerwiec 2022)

Autor: OGB Pro 22 czerwca 2022

Jak wygląda sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzony u progu wakacji? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości względem opozycji i czy partia rządząca miałaby szansę na samodzielną większość.

PiS wciąż z palmą pierwszeństwa

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 37,01%, co oznacza spadek względem kwietnia o 3,67 p.p. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 27,80%, czyli większym o 5,19 p.p. niż w kwietniu. Tym samym partię rządzącą oraz główną partię opozycyjną dzieli ponad 9 p.p. Na trzecim miejscu znalazła się partia Szymona Hołowni Polska 2050, dla której poparcie wynosi 15,52%, co oznacza spadek od kwietnia o 1,43 p.p. Na kolejnych miejscach partie mogą liczyć na zdecydowanie niższe poparcie. W Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwie partie, Lewica z poparciem 7,94% (wzrost o 2,41 p.p.) oraz Konfederacja mogąca spodziewać się 7,73% (wzrost o 0,79 p.p.). 

Poniżej progu wyborczego byłoby Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 2,65% (spadek o 0,17 p.p.), a także partia Michała Kołodziejczaka Agrounia z poparciem 1,08% (spadek o 3,09 p.p. od kwietnia). 

PiS bez samodzielnej większości

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 205 mandatów, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakłoby aż 26 parlamentarzystów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 130 mandatów, Polska 2050 na 72 mandaty, Konfederacja na 28 miejsc, a Lewicy przypadłoby 24 posłów. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Przy takim układzie obecna partia rządząca potrzebowałaby koalicjanta, jeżeli miałaby nim być Konfederacja, większość byłaby bardzo chwiejna — razem gromadzili by 233 miejsca.

Wybory Parlamentarne – Sejm (8-13.06.2022 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Polska 2050
  • Konfederacja
  • Lewica
  • Mniejszość Niemiecka
Komentarz eksperta

Wraz ze zmianą zainteresowania wyborców wydarzeniami w kraju i na świecie zmieniają się też ich sympatie polityczne. Im mniej w mediach o wojnie w Ukrainie i pomocy uchodźcom a więcej o rosnącej inflacji i ratach kredytów tym sytuacja dla partii rządzącej gorsza a dla opozycji korzystniejsza. Powoli sytuacja wraca do poparcia dla partii sprzed wybuchu wojny i naszego badania z lutego gdzie przewaga PiS nad KO była na podobnym poziomie. Zauważalna jest (w szczególności po stronie wyborców PiS) mniejsza mobilizacja wyborcza i pewnego rodzaju rozprężenie. Gdyby dziś miały odbyć się wybory do Sejmu, to frekwencja byłaby o wiele niższa niż w 2019 roku i to PiS najbardziej by na tym stracił. Odejście Jarosława Kaczyńskiego z rządu i zajęcie się partią oraz wyborami może sugerować, że partia rządząca dostrzega te same zagrożenia, jakie widać w naszym badaniu.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w artykule pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 8-13.06.2022 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Prognoza do Senatu (czerwiec 2022)

Jak wyglądałby Senat według prognozy z początku czerwca? Po raz kolejny analizujemy dwa warianty — Zjednoczona Opozycja kontra PiS i potencjalna koalicja PiS z...

Prognoza parlamentarna (30.05.2022)

Najnowsza odsłona prognozy parlamentarnej w końcówce maja. Kto zyskuje, kto traci i jak mogłaby wyglądać polityczna powyborcza rzeczywistość na podstawie najnowszych danych?

Prognoza wojewódzka (maj 2022)

Jak kształtuje się poparcie dla partii politycznych w poszczególnych województwach? Gdzie jest największa frekwencja i jak wygląda podział mandatów? To wszystko analizujemy w najnowszej...

Kto przejmie władzę w Polsce – raport

Obraz polskiej polityki trzy miesiące po wybuchu wojny w Ukrainie to stan pewnej równowagi pomiędzy potencjalną koalicją partii opozycyjnych a koalicją PiS z Konfederacją....

Sondaż parlamentarny IBSP (kwiecień 2022)

W pierwszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym już po wybuchu wojny w Ukrainie scena polityczna w Polsce wydaje się odmienna od tej, którą...