Ranking Poparcia Polityków (październik 2022)

Autor: OGB Pro 27 października 2022

W najnowszym rankingu IBSP dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane coraz bardziej odczuwalnym przez Polaków kryzysem gospodarczym. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach?

Zmiany na szczycie najpopularniejszych polityków w Polsce

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest dziś politykiem, którego popiera najwięcej Polaków (34,92%). Z trzeciego miejsca na drugie po dwumiesięcznej absencji powrócił  Prezydent Polski Andrzej Duda, którego działania popiera 30,28% Polaków. Na trzecie miejsce spadł z kolei Szymon Hołownia, którego popiera 29,55% Polaków. Na kolejnych miejscach plasują się: Donald Tusk (27,52%), Mateusz Morawiecki (22,87%) oraz Jarosław Kaczyński (20,87%).

Na dalszych miejscach znaleźli się Władysław Kosiniak-Kamysz (16,82%), Zbigniew Ziobro (12,95%), a także Michał Kołodziejczak (lider Agrounii) – 11,84% oraz Włodzimierz Czarzasty z poparciem 11,62%. Na ostatnim miejscu plasuje się Krzysztof Bosak, którego obecnie popiera tylko 9,52% Polaków.

Poparcie polityków – październik 2022

 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • Sz. Hołownia
 • D. Tusk
 • M. Morawiecki
 • J. Kaczyński
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • Z. Ziobro
 • M. Kołodziejczak
 • W. Czarzasty
 • K. Bosak

Politycy partii rządzącej tracą na coraz wyższych cenach

Porównując wyniki z października, z badaniem przeprowadzonym w sierpniu 2022 widzimy, że największe zmiany na niekorzyść widać u polityków związanych z partią rządzącą. Wysokie koszty ogrzewania i inflacja mają nie tylko ogromny wpływ na poparcie dla polityków, ale też na notowania sondażowe partii politycznych widać to w badaniu, które opublikowaliśmy w zeszłym tygodniu.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (październik 2022)

Jak wyglądałby Sejm na podstawie sondażu parlamentarnego IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 17-20 października? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości, a o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy wynik główny i podział mandatów.

Po wzroście poparcie wśród większości polityków odnotowanym w sierpniu, w październiku zaczęło ono spadać, zwłaszcza osobom związanym z partią rządzącą. Najwięcej w porównaniu z rankingiem sierpniowym zyskują Michał Kołodziejczak, którego popiera dziś 3,67 p.p. Polaków więcej niż przed dwoma miesiącami oraz Andrzej Duda, jedyny polityk związany z partią rządzącą, który odnotował wzrost (o 2,28 p.p.). Wzrost zanotowali także politycy związani z opozycją: Włodzimierz Czarzasty o 1,65 p.p., Krzysztof Bosak o 1,55 p.p. Najmniej w stosunku do analogicznego badania IBSP przeprowadzonego w sierpniu zyskali Rafał Trzaskowski – 1,40 p.p. oraz Donald Tusk – 1,07 p.p. 

Najwięcej zwolenników stracił Włodzimierz Kosiniak – Kamysz 3,08 p.p. Stratni są również pozostali politycy związani z Prawem i Sprawiedliwościa, a najwięcej z nich (2,77 p.p.) stracił Zbigniew Ziobro. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ w sierpniowym badaniu zaliczył duży wzrost poparcie. Poparcie Jarosława Kaczyńskiego jest niższe o 1,32 p.p. w stosunku do ostatniego badania, a Mateusza Morawieckiego o 1,09 p.p. Po raz pierwszy politykiem stratnym jest również Szymon Hołownia, jednakże jego strata wynosi zaledwie 0,29 p.p.

Ranking zmiany poparcia – październik 2022 (p.p.)

 • M. Kołodziejczak
 • A. Duda
 • W. Czarzasty
 • K. Bosak
 • R. Trzaskowski
 • D. Tusk
 • S. Hołownia
 • M. Morawiecki
 • J. Kaczyński
 • Z. Ziobro
 • W. Kosiniak-Kamysz
Komentarz eksperta

Koszty polityczne związane z trudna sytuacja ekonomiczną w największym stopniu dotyka Premiera Morawieckiego, co widać już w kolejnym badaniu. Mateusz Morawiecki spadł nie tylko z podium, ale także za polityków opozycyjnych jak Szymon Hołownia czy Donald Tusk. Jeśli te wyniki będą się utrzymywać to Prawo i Sprawiedliwość może zdecydować się na wiosnę na wymianę premiera na kogoś nieobciążonego sytuacja ekonomiczną. Może być to najpoważniejszy skutek zmian w postrzeganiu polityków w Polsce. Na opozycji widoczna jest pewna stabilizacja, liderem ciągle jest Prezydent Warszawy a za nim Szymon Hołownia i Donald Tusk. To dziś największe “osobowe” atuty partii opozycyjnych.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Więcej szczegółów dotyczący nie tylko poparcia dla polityków, ale także braku poparcia i negatywnego elektoratu oraz dokładne szczegóły dotyczące poparcia dla każdego z 11 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (październik 2022)

W najnowszym rankingu IBSP dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane coraz bardziej odczuwalnym przez Polaków wzrostem cen związanych ze zbliżającą się zimą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse...

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 17−20.10.2022 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...