Ranking Poparcia Polityków (kwiecień 2022)

Autor: OGB Pro 19 kwietnia 2022

W najnowszym rankingu IBSP dla StanPolityki.pl spore zmiany spowodowane sytuacją w Ukrainie. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach?

Andrzej Duda liderem poparcia w Polsce

Prezydent Duda jest dziś politykiem, którego popiera najwięcej Polaków (39,74%), na drugim miejscu za Prezydentem jest Premier Mateusz Morawiecki, którego popiera 34,11% Polaków. Na trzecim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy, którego działania popiera 33,87% Polaków. Na kolejnym miejscu jest Jarosław Kaczyński (24,82%), Donald Tusk (24,41%) oraz Szymon Hołownia (21,31%).

Z niższymi wynikami znaleźli się Zbigniew Ziobro (15,86%), Władysław Kosiniak-Kamysz (14,68%), Michał Kołodziejczak (lider nowo powstałej partii Agrounia) z poparciem 13,33%, a także Krzysztof Bosak (10,04%) i na ostatnim miejscu Włodzimierz Czarzasty, którego popiera tylko 7,16% Polaków.

Poparcie polityków – kwiecień 2022

 • A. Duda
 • M. Morawiecki
 • R. Trzaskowski
 • J. Kaczyński
 • D. Tusk
 • Sz. Hołownia
 • Z. Ziobro
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • M. Kołodziejczak
 • K. Bosak
 • W. Czarzasty

Porównując wyniki z kwietnia z badaniem przeprowadzonym w lutym 2022 widzimy, że największe zmiany widać u polityków zaangażowanych w sprawę Ukrainy. Te wydarzenia mają nie tylko ogromny wpływ na poparcie do polityków, ale też na notowania sondażowe partii politycznych – widać to w badaniu które opublikowaliśmy w czwartek.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (kwiecień 2022)

W pierwszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym już po wybuchu wojny w Ukrainie scena polityczna w Polsce wydaje się odmienna od tej, którą widzieliśmy przez ostatni rok. Jaka jest dzisiaj przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad opozycją i czy...

Najwięcej w porównaniu z lutym zyskuje oczywiście Andrzej Duda, którego popiera dziś o 11 p.p. Polaków więcej niż przed dwoma miesiącami. Spory wzrost zanotował także Premier Mateusz Morawiecki, któremu przybyło prawie 8,5 p.p. zwolenników. Zyskał także w ocenach Prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego popiera dziś o prawie 4 p.p. więcej Polaków niż w lutym. Na minimalne wzrosty załapali się jeszcze Rafał Trzaskowski (niecały 1 p.p. w górę) oraz Zbigniew Ziobro 0,2 p.p. Trudno nie dostrzegać w tych wzrostach działań związanych z sytuacją w Ukrainie i zaangażowania Prezydenta oraz Premiera. Jak widać, zyskał też prezes PiS, który wybrał się z Premierem do Kijowa, a także Prezydent Warszawy, zaangażowany w pomoc uchodźcom w stolicy.

Jeśli chodzi o zmiany negatywne, to najwięcej zwolenników stracił lider PO Donald Tusk, którego popiera o ponad 5,5 p.p. mniej osób niż w lutym, spadek zaliczył też jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak (4 p.p.). Stracili też pozostali liderzy opozycji. Michała Kołodziejczaka popiera o 2,3 p.p. mniej Polaków, Szymona Hołownię o 1,7 p.p. mniej a Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Włodzimierza Czarzastego odpowiednio o 1,6 p.p. i 1,0 p.p. mniej Polaków niż w analogicznym badaniu IBSP w lutym.

Zmiana poparcia

Komentarz eksperta

Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów na poważnie zmieniła scenę polityczną w Polsce i nie tylko jeśli chodzi o sondaże partyjne, ale przede wszystkim zmieniła to, jak odbieramy kluczowych polityków. Wynik Andrzeja Dudy to najlepszy jego wynik od początku naszych pomiarów, podobnie jest z Premierem Morawieckim. Pamiętajmy, że badanie przeprowadzono 1,5 miesiąca po wybuchu wojny, dlatego naszym zdaniem nie są to chwilowe wahania nastrojów Polaków związane z efektem gromadzenia się wokół flagi, ale oznaki reagowania społeczeństwa na zmianę tematów dominujących w debacie publicznej. Ci politycy, którzy mają pewną władczość w nowej rzeczywistości, zyskują poparcie Polaków (co widać też po prezydencie Warszawy) a liderzy opozycji, którzy są w naturalnej kontrze do rządzących, to poparcie tracą. Im większym ktoś jest przeciwnikiem, tym więcej traci (Donald Tusk). Tak długo, jak wojna w Ukrainie i szeroko rozumiane bezpieczeństwo Polski będzie najważniejszym tematem w Polsce, tak długo sytuacja opozycji będzie nie do pozazdroszczenia, a ta sytuacja może się utrzymywać jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Więcej szczegółów dotyczący nie tylko poparcia dla polityków, ale także braku poparcia i negatywnego elektoratu oraz dokładne szczegóły dotyczące poparcia dla każdego z 11 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...