Ranking poparcia polityków

Autor: OGB Pro 24 maja 2021

Na StanPolityki.pl przyglądamy się majowemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Kogo popierają Polacy, a czyje działania nie cieszą się ich aprobatą? Sprawdźmy!

Na prowadzeniu Trzaskowski

Podobnie jak w kwietniu największe poparcie uzyskał, Rafał Trzaskowski (31,6%). Prezydent Warszawy może być jednak zaniepokojony, ponieważ tuż za nim w rankingu znajduje się Szymon Hołownia z wynikiem 31%. Na trzecim miejscu podium uplasował się Andrzej Duda, którego popiera 28,8% respondentów. Za nim kolejni politycy obozu rządzącego: Mateusz Morawiecki (25,9%) i Jarosław Kaczyński (19,9%). Odstaje od nich Zbigniew Ziobro (12,3%), którego wyprzedził Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak. Na końcu rankingu znajdują się liderzy największych partii opozycji parlamentarnej Borys Budka (11.4%) i Włodzimierz Czarzasty (9,4%). Wydaje się więc, że rozgrywki prowadzone wokół głosowania nad  Funduszem Odbudowy mogły nie wpłynąć pozytywnie na wizerunek obu polityków.

Poparcie polityków – maj

  • Rafał Trzaskowski
  • Szymon Hołownia
  • Andrzej Duda
  • Mateusz Morawiecki
  • Jarosław Kaczyński
  • Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Krzysztof Bosak
  • Zbigniew Ziobro
  • Borys Budka
  • Włodzimierz Czarzasty

Tym samym, jeśli spojrzeć na pozycję w rankingu, okazuje się, że czołówka (pierwsze 5 miejsc) w stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniła się. Zmiany zaczynają się dalej. O 3 pozycje (z miejsca 6. na 9.) spadł lider Koalicji Obywatelskie, a o dwie przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej (z miejsca 8. na 10.). Licząc w tych kategoriach, największy zysk odnotował Krzysztof Boska (aż o 3 miejsca). Pozostali politycy (liderzy Solidarnej Polski i PSL) przesunęli się do góry o 1 pozycję.

W stosunku do kwietnia poparcie wzrosło aż 6 politykom. Najwięcej zyskał Andrzej Duda – prawie 5 punktów procentowych. Kolejni są Mateusz Morawiecki (4 p.p.), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,4 p.p.), Jarosław Kaczyński (2 p.p.), Szymon Hołownia (1,7 p.p.) i Krzysztof Bosak (0,7 p.p.). Stracił natomiast przede wszystkim Borys Budka (6,4 p.p.), a poza nim – Włodzimierz Czarzasty (4,6 p.p.), Rafał Trzaskowski (1,7 p.p.) i Zbigniew Ziobro (1,1 p.p.).

Komentarz eksperta

W naszym Rankingu Poparcia Polityków przeprowadzonym przez IBSP wyraźnie widać, jak na ocenę liderów opozycyjnych partii wpłynął konflikt pomiędzy nimi w sprawie KPO. Obecnie ostatnie i przedostatnie miejsce zajmują liderzy dwóch największych opozycyjnych partii parlamentarnych i to wśród nich widać największe spadki poparcia i wzrosty niezadowolenia. Widać też powolne odzyskiwanie poparcia przez polityków partii rządzącej po dołku spowodowanym epidemią koronawirusa.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 13-14.05.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). Dane po uwzględnieniu zdecydowanych wyborców.

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...