Ranking Poparcia Polityków  (03.2023)

Autor: OGB Pro 15 marca 2023

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane zbliżającym się okresem wyborczym. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach?

Pełen raport znajduje się na dole artykułu

Stabilizacja na stanowisku lidera zestawienia

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest politykiem, którego cały czas popiera najwięcej Polaków (37,02%). Drugie miejsce utrzymał Prezydent Polski Andrzej Duda, którego działania wspiera 36,17% osób. Na trzecim miejscu uplasował się Donald Tusk, którego poparcie wynosi dziś 27,55%, tym samym wyprzedzając Mariusza Błaszczaka, który spadł na czwarte miejsce z wynikiem 26,47%. Na kolejnych miejscach znajdują się: Mateusz Morawiecki (26,33%), Jarosław Kaczyński (24,42%) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (21,55%). 

Duży spadek poparcia zaliczył Szymon Hołownia, który w ostatnim rankingu zajmował piąte miejsce, a obecnie popiera go tylko 19,72% Polaków. Działania Włodzimierza Czarzastego aprobuje 15,81% Polaków, a na ostatnim miejscu plasuje się Sławomir Mentzen z wynikiem 15,39%.

 

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

Poparcie polityków – luty 2023

 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • D. Tusk
 • M. Błaszczak
 • M. Morawiecki
 • J. Kaczyński
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • Sz. Hołownia
 • W. Czarzasty
 • S. Mentzen

Szymon Hołownia traci na sojuszu z PSL-em

Porównując wyniki z lutego 2023 r. z badaniem przeprowadzonym w styczniu 2023 roku, widzimy, że ostatnie działania, znacznie pogorszyły pozycję Szymona Hołowni. Na kilka miesięcy przed wyborami politycy zaczynają wykonywać pierwsze ruchy, które mogą przynieść im dobry wynik wyborczy, jednak nietrafione decyzje, mają nie tylko ogromny wpływ na ich poparcie, ale też na notowania sondażowe partii politycznych widać to w badaniu, które opublikowaliśmy na początku miesiąca.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (marzec 2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 24-27 lutego? Czy Koalicja Obywatelska nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy jaki byłby dziś wynik...

Po styczniowym spadku poparcia, tendencja ta odwróciła się w przypadku wszystkich polityków, oprócz Szymona Hołowni, którego popiera dziś o 5,14 p.p. mniej Polaków niż przed miesiącem. 

Pozostali politycy zaliczyli wzrost poparcia, największy – Włodzimierz Czarzasty o 7,88 p.p., Władysław Kosiniak-Kamysz o prawie 5 p.p., a Jarosław Kaczyński o 3,75 p.p. Premier Polski także cieszy się większą popularnością o ponad 2,71 p.p. niż przed miesiącem. Rafała Trzaskowskiego popiera o 2,58 p.p. więcej osób niż w styczniu, a odsetek ten u Andrzeja Dudy wynosi niewiele mniej – 2,52 p.p. Donald Tusk zaliczył wzrost z 26,03% do 27,55%. Wzrostem o 0,94 p.p. może cieszyć się Sławomir Mentzen, który debiutował w styczniowym zestawieniu. Mariuszowi Błaszczakowi poparcie wzrosło o 0,17 p.p. w przeciągu miesiąca.

Ranking zmiany poparcia – luty 2023 (p.p.)

 • W. Czarzasty
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • J. Kaczyński
 • M. Morawiecki
 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • D. Tusk
 • S. Metzen
 • M. Błaszczak
 • S. Hołownia

</stripe-pricing-table

W naszym rankingu zyskują wszyscy oprócz Szymona Hołowni, który przeżywa obecnie najgorsze polityczne chwile w swojej niedługiej karierze. Sojusz z najstarszą partią polityczna w Polsce zdecydowanie nie spodobał się wyborcom Polska 2050. Widzimy to w sondażu parlamentarnym, widzimy to też w rankingu poparcia. Szymon Hołownia zapomniał, że w polityce najważniejsza jest wiarygodność, a przez wiele miesięcy znakiem rozpoznawczym Szymona Hołowni była nowość w polityce i bycie ponad polityką i politykami. Planując wspólny start z PSL w oczach wielu wyborców, przestał być w tym temacie wiarygodnym. Niepewne jest zachowanie pozostałych wyborców Polska 2050 w przyszłości i czy spadek poparcia dla lidera i samej partii się utrzyma. Jeśli będą dalsze spadki, zagrożony może być wspólny start Polska 2050 i PSL w wyborach, które jako koalicja wyborcza musiałyby przekroczyć 8% poparcia. Na dziś wydaje się, że to bardzo ryzykowne zagranie. 

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

Więcej szczegółów dotyczących poparcia dla 10 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (03.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane zbliżającym się okresem wyborczym. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych...

Odwiedź sklep OGB Pro:


 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 24-27.02.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...