Agrounia – kto jest dziś wyborcą partii chłopskiego buntu

Autor: OGB Pro 1 czerwca 2021

Lider Agrounii, Michał Kołodziejczak ostatnio zadeklarował, że jego ruch rejestruje się jako partia polityczna i będzie brać udział w wyborach. Od lutego w naszych badaniach IBSP uwzględniamy Agrounię jako jeden z możliwych komitetów. Kto jest jej potencjalnym wyborcą? Jaki ma stosunek do innych partii politycznych?

Na Agrounię głosowaliby głównie mężczyźni, którzy stanowią 58,4% elektoratu tej partii. Interesująco przedstawia się jego struktura wiekowa. Najliczniejszymi grupami potencjalnych wyborców są bowiem trzydziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie – każda z tych grup stanowi ponad 23%. Najmniej liczna jest reprezentacja osób starszych niż 70 lat (7,4%). Nie powinno też dziwić, że wyborcami Agrounii są przede wszystkim mieszkańcy wsi, którzy stanowią prawie 2/3 potencjalnego elektoratu. Mieszkańcy małych i średnich miast stanowią po nieco ponad 10% wyborców nowej partii, a z metropolii pochodzi jedynie niecałe 3% elektoratu Agrounii.

Agrounia – struktura wiekowa wyborców

  • 18-29
  • 30-39
  • 40-49
  • 50-59
  • 60-69
  • 70+

Agrounia – struktura wyborców według miejsca zamieszkania

  • Wieś
  • Miasto do 20 tys.
  • Miasto 20 tys. - 100 tys.
  • Miasto 100 tys. - 500 tys.
  • Miasto powyżej 500 tys.

Poparcie Agrounii od samego początku nie należało do największych – w lutym tego roku wyniosło 3,7%. W dwóch kolejnych miesiącach jednak spadało, by osiągnąć 2% w kwietniu. Ostatnie badanie w maju zaobserwowało delikatny wzrost poparcia dla tej partii. Co jednak ważne, prawie we wszystkich badaniach poparcie dla Agrounii na wsi przewyższało poparcie dla PSL. Poparcie w skali kraju na poziomie 2-3% pozwoliłoby liderowi tej partii, Michałowi Kołodziejczykowi, na  przekroczenie progu umożliwiającego uzyskanie państwowych subwencji (3%) oraz na myślenie o przekroczeniu 5% progu wyborczego i wprowadzenie posłów na Wiejską.

Agrounia – poparcie w ciągu ostatnich 4 miesięcy

  • Luty
  • Marzec
  • Kwiecień
  • Maj

Agrounia – struktura wyborców według poglądów

Jakie właściwie poglądy mają wyborcy Agrounii? Trudno znaleźć tutaj jednoznaczną odpowiedź. 27% deklaruje się jako osoby lewicowe, a 28% jako prawicowe. Co czwarty pytany nie chciał określić swojego światopoglądu, podczas gdy niecałe 20% określało się jako osoby centrowe. Należy więc wnioskować, że to nie kwestie światopoglądowe integrują elektorat Agrounii.

Komentarz eksperta

Na StanPolityki.pl spodziewaliśmy się deklaracji lidera Agrounia już od dawna. Z naszych badań i obecnej sytuacji politycznej wynikało, że na polskiej wsi dzieje się politycznie wiele ciekawych rzeczy. Odejście od wiejskiego elektoratu PSL, kłopoty PiS, który dominował na wsi w ostatnich latach, epidemia, wzrost cen, niepokoje społeczne. To wszystko składa się na idealny moment do powstawania nowych ruchów i zmian na scenie politycznej. Regularne wyniki w okolicach 2-3% pokazywały, że potencjalna partia Agrounia może mieć szansę, by walczyć o wejście do Sejmu. Jeszcze ciekawsze dane wychodzą, gdy patrzymy na partie drugiego wyboru oraz potencjalne koalicje wyborcze. Bez względu kiedy odbędą się wybory do Sejmu, jeśli nowej partii uda się wystawić listy we wszystkich okręgach, głosy, które będzie w stanie odebrać innym partiom, mogą mieć decydujący wpływ na przyszłą koalicję rządzącą, a przy odrobinie szczęścia Agrounia sama może dostać się na ulice Wiejską. Ruch buntu chłopskiego, który staje się liczącym graczem politycznym, to nie byłaby historia zupełnie nowa w Polsce.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

Rafał Trzaskowski – struktura poparcia

Na StanPolityki.pl przyjrzeliśmy się strukturze poparcia prezydenta Warszawy. Sprawdziliśmy, jak na jego działania patrzą ludzie młodsi i starsi, mieszkańcy wielkich miast i wsi. Przyjrzeliśmy się także zmianom jego poparcia w czasie.

Rafał Trzaskowski – poparcie wśród wyborców KO w ciągu ostatnich 4 miesięcy

  • luty
  • marzec
  • kwiecień
  • maj

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 01.2021-05.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=5004 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport – frekwencja – 07.2024

Czy Polacy chcieliby wziąć udział w wyborach, gdyby odbyłyby się one w najbliższym czasie? Ile wyniosłaby frekwencja w tym głosowaniu? Sprawdzamy w badaniu Ogólnopolskiej...

Kim są przyszli wyborcy? – 05.2024

Kim są osoby, które deklarują, że są 100% pewne swojego udziału w kolejnych wyborach według badania OGB? Kto pojawi się częściej przy wyborczych urnach,...

Fałszowanie wyborów – raport (05.2023)

Zarzut o sfałszowanie wyborów pojawia się po prawie każdych wyborach, a podnoszony jest przez elektorat partii, która przegrała lub uzyskała niezadowalający wynik. W związku...

Ocena państwowych spółek (04.2023)

Po pytaniu o poparcie dla prezesów najważniejszych instytucji w Polsce czas na ocenę działalności największych spółek w Polsce. Co Polacy sądzą o PKN Orlen,...

Ranking prezesów instytucji (03.2023)

Adam Glapiński, Marian Banaś, Julia Przyłębska, Paweł Borys czy Marcin Wiącek - kto z nich może cieszyć się dziś największym zaufaniem wśród Polaków? Czy...