
Rafał Trzaskowski – struktura poparcia
25 maja 2021
Na StanPolityki.pl przyjrzeliśmy się strukturze poparcia prezydenta Warszawy. Sprawdziliśmy, jak na jego działania patrzą ludzie młodsi i starsi, mieszkańcy wielkich miast i wsi. Przyjrzeliśmy się także zmianom jego poparcia w czasie.
Jak pokazaliśmy w artykule z poniedziałku, Rafał Trzaskowski jest obecnym liderem rankingu poparcia. Zerknijmy najpierw na rozkład odpowiedzi, które otrzymaliśmy w maju. Prosiliśmy respondentów, by ocenili działania podejmowane przez prezydenta stolicy. Zdecydowanie popierało je 16,17% Polaków, a raczej popierało – 15,44%. Zdecydowanie negatywnie ustosunkowało się 40,35%, a raczej negatywnie – 8,95%. Jednoznacznej odpowiedzi nie udzielił prawie co piąty zapytany.

24 maja 2021
Raport – poparcie polityków w maju
Na StanPolityki.pl przyglądamy się majowemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Kogo popierają Polacy, a czyje działania nie cieszą się ich aprobatą? Sprawdźmy.
Rafał Trzaskowski – poparcie w maju 2021
- Zdecydowanie popieram
- Raczej popieram
- Nie wiem
- Raczej nie popieram
- Zdecydowanie nie popieram
Kto popiera Trzaskowskiego – starsi, miastowi, lewicowi
Gdyby przyjrzeć się strukturze wiekowej osób, które popierają Rafała Trzaskowskiego, można zauważyć interesującą prawidłowość. Wśród najmłodszych popiera go prawie 1/3 Polaków, lecz w następnych grupach wiekowych odsetek jest coraz mniejszy. Dopiero wśród sześćdziesięciolatków poparcie znów wzrasta do 1/3, by wśród najstarszych osiągnąć maksimum – ponad połowę. Należy pamiętać, że w grupie 70+ ze względów demograficznych widoczna jest nadreprezentacja kobiet nad mężczyznami.
Rafał Trzaskowski – poparcie w maju wśród grup wiekowych
- 18-29
- 30-39
- 40-49
- 50-59
- 60-69
- 70+
Rafał Trzaskowski – poparcie w maju według miejsca zamieszkania
- Wieś
- Miasto do 20 tys.
- Miasto 20-100 tys.
- Miasto 100-500 tys.
- Miasto powyżej 500 tys.
Analiza osób popierających prezydenta Warszawy według miejsca zamieszkania daje natomiast całkowicie jednoznaczne wyniki – im bardziej zaludnione miejsce zamieszkania, tym wyższe poparcie. Na wsi pozytywnie ocenia go 23,7% mieszkańców. W miastach od 20 do 100 tysięcy mieszkańców – 34,4% – a w największych metropoliach – 41,06%.
Poparcie Trzaskowskiego wśród wyborców poszczególnych partii mogłoby wydawać się oczywiste, lecz tu także można zauważyć kilka intrygujących wyników. Niechęć do prezydenta Warszawy wśród wyborców PiS jest właściwie zupełna – popiera go zaledwie 2,5 procent. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej natomiast poparcie dla Trzaskowskiego nie jest zupełne i wynosi niecałe 80%. Mniej więcej co drugi wyborca partii Szymona Hołowni popiera działania gospodarza stolicy.
Rafał Trzaskowski – poparcie w maju wśród wyborców poszczególnych partii
- KO
- Lewica
- Polska 2050
- Polskie Stronnictwo Ludowe
- Agrounia
- Konfederacja
- PiS
Rafał Trzaskowski – poparcie w maju według poglądów wyborców
- Zdecydowanie lewicowe
- Raczej lewicowe
- Centrowe
- Raczej prawicowe
- Zdecydowanie prawicowe
Jeśli jednak odejść od nominalnych podziałów partyjnych i skupić się na poglądach, wyniki stają się bardziej spójne. Wśród osób o zdecydowanie lewicowych poglądach Trzaskowskiego popiera aż 2/3 badanych. Wśród raczej lewicowych niewiele mniej – 61%. Wśród centrystów odsetek poparcia wynosi około 40%, a wśród osób raczej prawicowych i zdecydowanie prawicowych już znacznie mniej – odpowiednio 9,8% i 7,2%.
Poparcie i jego brak na osi czasu
Przyglądając się rozkładowi poparcia Rafała Trzaskowskiego w ostatnich miesiącach, można uznać, że prezydent stolicy nie ma powodów do optymizmu. Jego wyniki od lutego zawsze plasują go na pierwszym lub drugim miejscu, lecz tendencja jest raczej zniżkowa. W lutym Trzaskowskiego popierało 37,4%, w marcu 33,1%, w kwietniu 33,3%, a w ostatnim majowym badaniu 31,6%.
Jak natomiast przedstawia się brak poparcia jednego z liderów Koalicji Obywatelskiej w czasie ostatnich miesięcy? W lutym, marcu i kwietniu trudno dostrzec w jego wynikach jednoznaczny trend – wahają się one od niecałych 43% do 46%. Wyraźnie jednak widać wzrost braku poparcia w majowym badaniu – prawie 50%.
Poparcie i jego brak dla Rafała Trzaskowskiego w ciągu ostatnich 4 miesięcy:
Zerknijmy jeszcze na bardziej szczegółowe rozkłady poparcia Trzaskowskiego w czasie. Wśród najmłodszych można zauważyć, że poparcie prezydenta Warszawy nie jest stabilne. W ciągu ostatnich 4 miesięcy na przemian rosło i spadło. Skrajne wartości w ciągu tego okresu wyniosły 26,7% oraz 32,8%.
Rafał Trzaskowski – poparcie wśród osób w wieku 18-29 w ciągu ostatnich 4 miesięcy
- luty
- marzec
- kwiecień
- maj
Rafał Trzaskowski – poparcie wśród wyborców KO w ciągu ostatnich 4 miesięcy
- luty
- marzec
- kwiecień
- maj
Warto spojrzeć, jak zmieniał się rozkład poparcia dla Trzaskowskiego wśród wyborców jego partii. Jak widzieliśmy, poparcie to nie jest bynajmniej stuprocentowe. W ciągu ostatnich miesięcy można zaobserwować trend malejący (choć umiarkowanie). W lutym było to 85,6%, w marcu 80,4%, a w kwietniu już 77,2%. W maju, co prawda, wynik ten podniósł się względem kwietnia, lecz bardzo nieznacznie – wyniósł 78,6%.
Przypomnijmy jeszcze wyniki z sondażu prezydenckiego, który przeprowadziliśmy na początku tego roku. Według otrzymanych wyników Rafał Trzaskowski otrzymywał najwyższy wynik, czyli prawie 34%.

15 lutego 2021
Pierwszy sondaż prezydencki – Luty 2021
Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl zapytał, na kogo Polacy oddaliby dziś głos w wyborach prezydenckich. Jest to pierwszy sondaż prezydencki z prawdopodobnymi kandydatami, którzy mogą walczyć o prezydenturę po zakończeniu kadencji Andrzeja Dudy.
Gdyby w najbliższą niedzielę miały odbyć się wybory prezydenckie, na którego z poniższych kandydatów oddał(a)by Pan(Pani) swój głos w I turze wyborów?
(IBSP, 25-26.01.2021)






