Zagraniczna prognoza prezydencka

Autor: Stan Polityki 18 czerwca 2020

Polacy mieszkający za granicą to klucz do wygranej w II turze wyborów. Jak głosy Polonii mogą wpłynąć na ostateczny wynik wyborów i komu służy duża mobilizacja wyborców głosujących poza Polską? Na StanPolityki.pl sprawdzamy, jak przedstawia się najnowsza zagraniczna prognoza prezydencka.

W oparciu o dane z 17 czerwca, dotyczące liczby wyborców zarejestrowanych poza krajem, StanPolityki.pl przygotował prognozę wyników wyborów prezydenckich w I i II turze dla zagranicy.

Prognozowana frekwencja wśród zarejestrowanej Polonii wyniesie 93,09%, co przekłada się na 356 378 wyborców.

I tura wyborów dla Rafała Trzaskowskiego

Zgodnie z prognozą, za granicą największym poparciem cieszy się Rafał Trzaskowski. Kandydat ten może liczyć na 36,85% głosów Polonii na całym świecie. Oznacza to, że zdobędzie on dodatkowo 131 327 głosów. Drugą pozycję wśród osób głosujących za granicami państwa zajmuje Andrzej Duda, z prognozowanym wynikiem 26,23%, co przekłada się na 93 462 głosy.

Dwucyfrowy wynik prognozujemy również dla kandydata niezależnego, Szymona Hołowni. Może on liczyć na 19,56% głosów. Tym samym poprze go 69 696 osób. Wyniki kolejnych dwóch kandydatów są do siebie bardzo zbliżone. 7,67% wyborców zagłosuje na Roberta Biedronia (27 330 głosów). Z kolei 25 810 osób, czyli 7,24%, odda głos na Krzysztofa Bosaka.

Najsłabszy wynik wśród Polonii prognozujemy dla Władysława Kosiniaka-Kamysza, który może liczyć na 2,23% (7 937 głosów).

Prognozy Stanu Polityki

Prognozowany wynik wyborów prezydenckich za granicą
18.06.2020

816 (0,23%) wyborców głosujących poza granicami Polski odda głos na innego kandydata.

W drugiej turze wyraźne zwycięstwo kandydata KO

W przypadku II tury głosy z zagranicy mogą okazać się kluczowe dla ostatecznego wyniku wyborów. Obecnie sondaże pokazują nieduże różnice, mieszczące się w granicach błędu statystycznego, między wynikami dwóch kandydatów, którzy w II turze najprawdopodobniej stoczą walkę o fotel prezydenta.

Badania te nie uwzględniają jednak głosów Polonii, która w tym roku tłumnie ruszy do urn wyborczych, dając na ten moment kandydatowi z ramienia Koalicji Obywatelskiej przewagę ponad 125 tys. głosów. Prognozujemy, że przy identycznej jak w przypadku I tury mobilizacji wyborów za granicą, Rafał Trzaskowski otrzyma 240 754 głosy. Z kolei Andrzej Duda może liczyć na 115 624 głosy. Tym samym wybory wśród Polonii wygra kandydat KO z wynikiem 67,56%. Obecnego prezydenta poprze natomiast 32,44% obywateli Polski głosujących za granicą.

Prognozy Stanu Polityki

Prognozowany wynik wyborów prezydenckich za granicą (II tura)
18.06.2020

Rafał
Trzaskowski
Andrzej
Duda

Dlatego tak ważna dla kandydata Koalicji Obywatelskiej jest mobilizacja zagranicznego elektoratu, szczególnie Polonii mieszkającej na terenie Europy, która w październikowych wyborach poparła KO.

Kluczowymi państwami są Wielka Brytania, Niemcy, Holandia i Irlandia, a także Stany Zjednoczone, które historycznie są zapleczem wyborców kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

Rafał Trzaskowski – kim są jego wyborcy?

Rafał Trzaskowski w 2018 r. spektakularnie wygrał rywalizację o Warszawę, zdobywając 56,67% głosów (warto przypomnieć, że to właśnie sondaż IBS należącego do OGB jako...

10 mln kluczem do prezydentury

Diagnoza jest prosta — zwycięzcą nadchodzących wyborów prezydenckich zostanie ten kandydat, któremu uda się zgromadzić głosy 10 mln Polaków. Proste? Na StanPolityki.pl pokazuje, że...

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...