Wybory prezydenckie 2020 – sondaż

Autor: Stan Polityki 19 września 2019

Jak pokazuje najnowszy sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla portalu StanPolityki.pl Andrzej Duda prowadzi w I turze głosowania z przewagą niemal 17 p.p. do drugiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Gdyby jednak doszło do II tury, rywalizacja staje się znacznie bardziej wyrównana.

Andrzej Duda pierwszy w sondażu prezydenckim

Niemal połowa Polaków (44,78%) wskazała, że gdyby wybory Prezydenta Polski odbyły się w najbliższą niedzielę, oddaliby swój głos na Andrzeja Dudę. Szanse obecnego Prezydenta na reelekcję w I turze jest w stanie pokrzyżować Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą głos gotowych jest oddać 27,91% badanych. Trzeci Robert Biedroń może liczyć na 9,95% głosów. Pozostali kandydaci uwzględnieni w badaniu IBSP nie przekraczają 10% poparcia. Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 5,66% głosów, Janusz Korwin-Mikke na 3,83%, a Robert Raczyński, jako reprezentant Bezpartyjnych Samorządowców na 1,00%.  Nieco ponad 5% badanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos, a niecałe 2% wskazywało innych kandydatów.  

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

(IBSP,12-14.09.2019)

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Robert Biedroń
Władysław Kosiniak-Kamysz
Janusz Korwin-Mikke
Robert Raczyński
Inny kandydat
Nie wiem / Trudno powiedzieć
Data: 12-14.09.2019 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1011 Frekwencja:

Wyrównana II tura

II tura wyborów prezydenckich – A.Duda / M, Kidawa-Błońska

Zobacz

Jeśli doszłoby do II tury wyborów, byłyby one dużo bardziej wyrównane. Gdyby w II turze znaleźli się urzędujący Prezydent i kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, A. Duda mógłby liczyć na 47,98% głosów, a M. Kidawa-Błońska na poparcie rzędu 43,68%. 5,57% respondentów wskazało, że nie wzięłoby udziału w II turze głosowania, a 2,77% nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

O tym, na jakie poparcie mogą liczyć kandydaci na wsi, a jakie w dużych miastach oraz jak wyglądają przepływy pomiędzy kandydatami w II turze głosowania, dowiesz się z artykułu: Jak głosują? – wybory prezydenckie.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 12-14.09.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1011 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Andrzej Duda prowadzi w sondażu prezydenckim IBSP

Jak pokazuje najnowsze badanie Instytutu Badań Spraw Publicznych na zlecenie stanpolityki.pl, przeprowadzone w dniach 10-11 października 2019, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w ostatnią...

Wyborcy a wybory prezydenckie 2020

Podczas przeprowadzania sondażu poparcia w wyborach prezydenckich, Instytut Badań Spraw Publicznych zbadał także strukturę elektoratów dwóch głównych kandydatów – Andrzeja Dudy i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej...

Jak głosują? – wybory prezydenckie

Choć do wyborów prezydenckich zostało nam ponad pół roku, a po drodze są równie ważne wybory parlamentarne, Instytut Badań Spraw Publicznych zbadał strukturę wyborców...

Prezydencki Sondaż IBSP

Wyniki ogólnopolskiego badania Instytutu Badań Spraw Publicznych (IBSP) przeprowadzonego w dniach 31.01 – 06.02.2019 r. na zlecenie radiozet.pl pokazują, że zwycięzcą I tury wyborów...