Wybory prezydenckie 2020 – sondaż

Autor: Stan Polityki 19 września 2019

Jak pokazuje najnowszy sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla portalu StanPolityki.pl Andrzej Duda prowadzi w I turze głosowania z przewagą niemal 17 p.p. do drugiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Gdyby jednak doszło do II tury, rywalizacja staje się znacznie bardziej wyrównana.

Andrzej Duda pierwszy w sondażu prezydenckim

Niemal połowa Polaków (44,78%) wskazała, że gdyby wybory Prezydenta Polski odbyły się w najbliższą niedzielę, oddaliby swój głos na Andrzeja Dudę. Szanse obecnego Prezydenta na reelekcję w I turze jest w stanie pokrzyżować Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą głos gotowych jest oddać 27,91% badanych. Trzeci Robert Biedroń może liczyć na 9,95% głosów. Pozostali kandydaci uwzględnieni w badaniu IBSP nie przekraczają 10% poparcia. Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 5,66% głosów, Janusz Korwin-Mikke na 3,83%, a Robert Raczyński, jako reprezentant Bezpartyjnych Samorządowców na 1,00%.  Nieco ponad 5% badanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos, a niecałe 2% wskazywało innych kandydatów.  

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

(IBSP,7-9.05.2019)

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Robert Biedroń
Władysław Kosiniak-Kamysz
Janusz Korwin-Mikke
Robert Raczyński
Inny kandydat
Data: 7-9.05.2019 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1011 Frekwencja: 51,04%

Wyrównana II tura

Wybory prezydenckie 2020 – sondaż

Zobacz

Jeśli doszłoby do II tury wyborów, byłyby one dużo bardziej wyrównane. Gdyby w II turze znaleźli się urzędujący Prezydent i kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, A. Duda mógłby liczyć na 47,98% głosów, a M. Kidawa-Błońska na poparcie rzędu 43,68%. 5,57% respondentów wskazało, że nie wzięłoby udziału w II turze głosowania, a 2,77% nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 12-14.09.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1011 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Sondaż IBSP dla StanPolityki.pl najdokładniejszy

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak...

Ostatni przed ciszą wyborczą prezydencki sondaż IBSP

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 25-26.06.2020 dla StanPolityki.pl, by rozstrzygnąć wybory prezydenckie konieczna będzie II...