Wybory prezydenckie 2020 – sondaż

Autor: Stan Polityki 19 września 2019

Jak pokazuje najnowszy sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla portalu StanPolityki.pl Andrzej Duda prowadzi w I turze głosowania z przewagą niemal 17 p.p. do drugiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Gdyby jednak doszło do II tury, rywalizacja staje się znacznie bardziej wyrównana.

Andrzej Duda pierwszy w sondażu prezydenckim

Niemal połowa Polaków (44,78%) wskazała, że gdyby wybory Prezydenta Polski odbyły się w najbliższą niedzielę, oddaliby swój głos na Andrzeja Dudę. Szanse obecnego Prezydenta na reelekcję w I turze jest w stanie pokrzyżować Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą głos gotowych jest oddać 27,91% badanych. Trzeci Robert Biedroń może liczyć na 9,95% głosów. Pozostali kandydaci uwzględnieni w badaniu IBSP nie przekraczają 10% poparcia. Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 5,66% głosów, Janusz Korwin-Mikke na 3,83%, a Robert Raczyński, jako reprezentant Bezpartyjnych Samorządowców na 1,00%.  Nieco ponad 5% badanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos, a niecałe 2% wskazywało innych kandydatów.  

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

(IBSP,7-9.05.2019)

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Robert Biedroń
Władysław Kosiniak-Kamysz
Janusz Korwin-Mikke
Robert Raczyński
Inny kandydat
Data: 7-9.05.2019 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1011 Frekwencja: 51,04%

Wyrównana II tura

Wybory prezydenckie 2020 – sondaż

Zobacz

Jeśli doszłoby do II tury wyborów, byłyby one dużo bardziej wyrównane. Gdyby w II turze znaleźli się urzędujący Prezydent i kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, A. Duda mógłby liczyć na 47,98% głosów, a M. Kidawa-Błońska na poparcie rzędu 43,68%. 5,57% respondentów wskazało, że nie wzięłoby udziału w II turze głosowania, a 2,77% nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 12-14.09.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1011 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...