
Wojna domowa, utrata tożsamości i LGBT – czego boją się Polacy?
11 maja 2021
Na StanPolityki.pl ponownie rozprawiamy się z tym, czego boją się Polacy na podstawie badania IBSP (OGB). Jak wyglądają główne “lęki” Polaków ze względu na wiek, miejsce zamieszkania czy wykształcenie? Sprawdzamy!
W artykule „Raport – Strach Polaków” podsumowaliśmy trzy główne obawy, które zgodnie z badaniem IBSP, dotykają Polki i Polaków.
Poza lękiem dotyczącym zdrowia i życia, w związku z pandemią koronawirusa, obawą przed wyjściem Polski z UE i strachem o bezpieczeństwo materialne respondenci wskazywali także inne bolączki.

10 maja 2021
Raport – Strach Polaków
W najnowszym badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych (OGB) na zlecenie StanPolityki.pl sprawdzamy, jakie główne obawy towarzyszą Polkom i Polakom. Na pierwszy ogień trzy główne „strachy”, które królują wśród respondentów. Prezentujemy Raport - Strach Polaków.
Blisko ⅓ Polek i Polaków boi się ryzyka wojny domowej spowodowanej podziałami społecznymi. 26,5% obawia się wojny i zewnętrznej agresji na Polskę, a 23,1% wskazuje, że lęk w nich powoduje możliwość utraty tożsamości narodowej przez Polaków. Na samym końcu, z 17,9% wskazań znalazł się strach przed środowiskiem LGBT i ideologią gender.
Obawy Polaków
- Obawiam się o swoje życie i zdrowie w związku z epidemią koronawirusa
- Odczuwam strach przed wyjściem Polski z Unii Europejskiej
- Boję się o swoją sytuację materialną i utraty źródła dochodu
- Boję się wojny domowej w związku z podziałami w społeczeństwie
- Boję się wojny i zewnętrznej agresji na Polskę
- Obawiam się utraty tożsamości narodowej przez Polaków
- Boję się środowisk LGBT i ideologii gender
Wojny domowej boją się młodzi
Obawy przed wojną domową w związku z podziałami w społeczeństwie wg wieku
- 18-29 lat
- 30-39 lat
- 40-49 lat
- 50-59 lat
- 60-69 lat
- 70 i więcej lat
Lęk przed wojną domową spowodowaną podziałami w społeczeństwie przede wszystkim dotyka ludzi młodych, wskazanie to jest udziałem aż 40,6% osób w wieku 18-29 lat, przy 19,3% 50-latków podzielających tę obawę.
Zewnętrzna agresja na Polskę głównie lękiem seniorów
Z kolei w przypadku zewnętrznej agresji na Polskę najczęściej boją się jej osoby w wieku 70 lat i więcej (37,9% wskazań). Wśród innych grup wiekowych wskaźnik ten oscyluje od 17,5% (wśród 30-latków) do 32,1% (wśród 50-latków).
Z kolei biorąc pod uwagę wykształcenie to osoby z podstawowym i gimnazjalnym najczęściej wskazywały, że obawiają się wojny i zewnętrznej agresji na Polskę.
Obawy przed wojną i zewnętrzną agresją na Polskę wg wykształcenia
- podstawowe, gimnazjalne
- zasadnicze zawodowe
- średnie
- wyższe
Utrata tożsamości narodowej lękiem w średnich i dużych miastach
Obawy przed utratą tożsamości narodowej przez Polaków wg miejsca zamieszkania
- wieś
- miasto do 20 tys. mieszkańców
- miasto od 20 do 100 tys. mieszkańców
- miasto od 100 do 500 tys. mieszkańców
- miasto pow. 500 tys. mieszkańców
Do obawy przed utratą tożsamości narodowej najbardziej skłonni byli mieszkańcy miast od 100 do 500 tys. mieszkańców (odpowiedź tę wskazał co czwarty z nich). W przypadku pozostałych wielkości miejscowości wskazania tej obawy oscylowały wokół 20%.
Także ¼ osób z wykształceniem zawodowym obawia się utraty tożsamości narodowej przez Polaków.
Środowisko LGBT i ideologia gender przeraża starszych
Wśród wskazujących obawy przed środowiskiem LGBT i ideologią gender dominują osoby starsze. Odpowiedź ta była udziałem 22,4% 60-latków oraz 21,5% osób w wieku 70 i więcej lat (dla porównania lęk ten podziela tylko 10,5% 40-latków).
Tylko wśród mieszkańców wsi obawa przed środowiskiem LGBT oraz ideologią gender sięga 20%, w przypadku miast pozostałej wielkości oscyluje wokół 15%.
Obawy przed środowiskiem LGBT i ideologią gender wg wieku
- 18-29 lat
- 30-39 lat
- 40-49 lat
- 50-59 lat
- 60-69 lat
- 70 i więcej lat
Pełny Raport – Strach Polaków uwzględniający także podziały ze względu na poglądy polityczne i popierane partie dostępny poniżej: