Starcie polityków – Sławomir Mentzen vs Szymon Hołownia

Autor: OGB Pro 13 kwietnia 2023

Po partyjnych pojedynkach: Andrzej Duda vs Mateusz Morawiecki oraz Rafał Trzaskowski vs Donald Tusk, czas na zestawienie liderów partii, którzy zadebiutują w tej roli w najbliższych wyborach. Szymon Hołownia czy Sławomir Mentzen, który z nich mógłby liczyć na większe poparcie wśród mieszkańców największych miast czy osób będących w najmłodszej grupie wiekowej?

Raporty znajdują się na dole artykułu

Który z polityków ma większe wsparcie wśród wyborców swojej partii?

Szymona Hołownię popiera 85,59% elektoratu Polski 2050, a tylko 1,24% wyborców tej partii nie wspiera jego działań. Warto zauważyć, że polityk jest kojarzony przez wszystkie osoby głosujące na to ugrupowanie, co jest dość nietypowym wynikiem. 13,17% elektoratu Polski 2050 deklaruje ambiwalentną postawę wobec Szymona Hołowni.  

Prawie 30% osób, które wyznają lewicowy światopogląd, nie popiera działań, ani Sławomira Mentzena, ani Szymona Hołowni.

Sławomira Mentzena popiera zaś 72,03% elektoratu Konfederacji. Opcję “Zdecydowanie nie popieram” oraz “Raczej nie popieram” wybrało łącznie 4,50% osób głosujących na to ugrupowanie. Polityka nie kojarzy prawie co 10. osoba, która deklaruje się jako wyborca Konfederacji, a 13,84% z nich nie potrafi wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Poparcie Szymona Hołowni wśród wyborców Trzeciej Drogi

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Poparcie Sławomira Mentzena wśród wyborców Konfederacji

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Starcie polityków – Rafał Trzaskowski vs Donald Tusk

Który polityk KO cieszy się większym poparciem wśród elektoratu partyjnego - Donald Tusk czy Rafał Trzaskowski? A kto z nich cieszy się większą popularnością wśród mieszkańców największych miast, a kto wśród sześćdziesięciolatków? Sprawdzamy w cyklu raportów "Starcie polityków" na...

Sławomir Mentzen czy Szymon Hołownia?

Sławomir Mentzen największym poparciem cieszy się wśród osób będących w najmłodszej grupie wiekowej (40,03%), a działaniom Szymona Hołowni sprzyja tylko 28,92% z nich. Lidera Polski 2050 popierają przede wszystkim pięćdziesięciolatkowie (30,79%), którzy są najbardziej nieprzychylni wobec Mentzena – 8,51% z nich wybrało odpowiedzi “Zdecydowanie popieram” oraz “Raczej popieram”. Nie zgadza się z nimi 27,83% reprezentantów tej grupy wiekowej.  

Również osoby mieszkające w dużych miastach (od 100 do 500 tys. mieszkańców) zdecydowanie bardziej popierają działania Szymona Hołowni (31,80%) niż Sławomira Mentzena (12,34%). Lider Konfederacji na podobne poparcie może liczyć wśród mieszkańców najmniejszych, jak i największych miejscowości – blisko 16,3% z nich sprzyja jego działaniom.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (marzec 2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane zbliżającym się okresem wyborczym. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych...

Zestawienie Szymona Hołowni oraz Sławomira Mentzena jest o tyle ciekawe, że pomimo tego, że reprezentują dwie odmienne poglądowo partie, to po raz pierwszy poprowadzą kampanie wyborcze swoich partii w najbliższych wyborach parlamentarnych, czym zdefiniują swoją polityczną przyszłość. Sławomira Mentzena z miesiąca na miesiąc popiera coraz większy odsetek kobiet, może też liczyć na największe poparcie wśród osób od 18 do 39 roku życia. Szymon Hołownia zaś na największe poparcie może liczyć wśród mieszkańców największych miast. Znajomość swojej grupy docelowej jest kluczowa w przeprowadzeniu skutecznej kampanii, a patrząc na działania w internecie widać, że Sławomir Mentzen wie, do kogo kierować swój przekaz.

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Poparcie Sławomira Mentzena wśród osób w wieku 18-29 lat

Poparcie Szymona Hołowni wśród osób w wieku 18-29 lat

Poparcie Sławomira Mentzena wśród osób mieszkających w miastach od 100 do 500 tys. mieszkańców

Poparcie Szymona Hołowni wśród osób mieszkających w miastach od 100 do 500 tys. mieszkańców

Zapytaj eksperta!

 

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

ZOFIA KWIATKOWSKA
Ekspert OGB

Starcie polityków – Andrzej Duda vs Mateusz Morawiecki

Który polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością cieszy się większym poparciem wśród elektoratu partyjnego – Andrzej Duda czy Mateusz Morawiecki? A kogo z nich bardziej popierają mieszkańcy wsi czy osoby powyżej 70. roku życia? Sprawdzamy na StanPolityki.pl!

Zapoznaj się z raportem dotyczącym Sławomira Mentzena:Zapoznaj się z raportem dotyczącym Szymona Hołowni:

 

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...