Starcie polityków – Jarosław Kaczyński vs Mariusz Błaszczak

Autor: OGB Pro 27 kwietnia 2023

Po pojedynku Sławomira Mentzena i Szymona Hołowni, pora na zestawienie kolejnych polityków, tym razem z Prawa i Sprawiedliwości. Dziś patrzymy kto – Jarosław Kaczyński czy Mariusz Błaszczak – cieszy się większym poparciem wśród wyborców partii rządzącej, mieszkańców wsi czy osób będących w najstarszej grupie wiekowej.

Raporty znajdują się na dole artykułu

Który z polityków ma większe wsparcie wśród wyborców swojej partii?

Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak w przypadku Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego, są przywiązani do czołowych polityków partii rządzącej. 77,03% z nich popiera działania Jarosława Kaczyńskiego, a 76,99% Mariusza Błaszczaka. Osoby głosujące na obecną partię rządzącą, lepiej oceniają prezesa PiS-u niż Ministra Obrony Narodowej, a różnica ta wynosi tylko 0,04 p.p.

Jarosław Kaczyński może cieszyć się dziś poparciem 61,33% prawicowców, a działania Mariusza Błaszczaka popiera 63,91% z nich.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalną postacią w porównaniu do Ministra Obrony Narodowej. Jarosława Kaczyńskiego nie kojarzy tylko 0,20% głosujących na PiS, a kim jest Mariusz Błaszczak, nie wie 3,27% wyborców tego ugrupowania.

Poparcie Jarosława Kaczyńskiego wśród wyborców PiS

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Poparcie Mariusza Błaszczaka wśród wyborców PiS

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Starcie polityków – Sławomir Mentzen vs Szymon Hołownia

Po partyjnych pojedynkach: Andrzej Duda vs Mateusz Morawiecki oraz Rafał Trzaskowski vs Donald Tusk, czas na zestawienie liderów partii, którzy zadebiutują w tej roli w najbliższych wyborach. Szymon Hołownia czy Sławomir Mentzen, który z nich mógłby liczyć na większe...

Jarosław Kaczyński czy Mariusz Błaszczak?

Zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Mariusz Błaszczak na największe poparcie mogą liczyć wśród najstarszej grupy wiekowej. Dla Prezesa PiS-u wynosi ono 51,02%, a dla Ministra Obrony Narodowej 52,61%. Wobec Mariusza Błaszczaka najmniej przychylni są czterdziestolatkowie – 58,49% z nich nie popiera jego działań. Jarosław Kaczyński na najmniejsze poparcie może liczyć wśród najmłodszej grupy wiekowej – 96,49% z nich zaznaczyło odpowiedź “Nie popieram”. Zwolennicy działań prezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz ministra Obrony Narodowej mieszkają przede wszystkim na wsiach, a ich przeciwnicy – w największych miastach. 

Starcie polityków – Andrzej Duda vs Mateusz Morawiecki

Który polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością cieszy się większym poparciem wśród elektoratu partyjnego – Andrzej Duda czy Mateusz Morawiecki? A kogo z nich bardziej popierają mieszkańcy wsi czy osoby powyżej 70. roku życia? Sprawdzamy na StanPolityki.pl!

Mariusz Błaszczak, mimo obecności w polityce od lat, swoją popularność zdobył, zostając twarzą pomocy wojskowej dla Ukrainy, ale też finalizując zakupy sprzętu wojskowego dla polskiej armii. W styczniowym Rankingu Poparcia Polityków, w którym zadebiutował, otrzymał 26,30% poparcia, co uplasowało go na trzeciej pozycji. Dodatkowo z miesiąca na miesiąc, zwiększa się liczba osób popierająca jego działania. Polityk ten cieszy się też dużo większym poparciem wśród wyborców innych partii i osób o innym światopoglądzie niż prawicowy, aniżeli Jarosław Kaczyński. W listopadowej analizie Zaufanie społeczne pogrąży Tuska … i Morawieckiego? pisaliśmy o tym, że Mariusz Błaszczak, w odróżnieniu od Mateusza Morawieckiego cieszy się dodatnim zaufaniem społecznym, co może zaważyć na jego dalszej, politycznej karierze.

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Poparcie Jarosława Kaczyńskiego wśród osób pow. 70 lat

Poparcie Mariusza Błaszczaka wśród osób pow. 70 lat

Poparcie Jarosława Kaczyńskiego wśród mieszkańców wsi

Poparcie Mariusza Błaszczaka wśród mieszkańców wsi

Zapytaj eksperta!

 

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

ZOFIA KWIATKOWSKA
Ekspert OGB

Starcie polityków – Rafał Trzaskowski vs Donald Tusk

Który polityk KO cieszy się większym poparciem wśród elektoratu partyjnego - Donald Tusk czy Rafał Trzaskowski? A kto z nich cieszy się większą popularnością wśród mieszkańców największych miast, a kto wśród sześćdziesięciolatków? Sprawdzamy w cyklu raportów "Starcie polityków" na...

Zapoznaj się z raportem dotyczącym Jarosława Kaczyńskiego:

Zapoznaj się z raportem dotyczącym Mariusza Błaszczaka:

 

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...