Sondaż parlamentarny – lipiec 2021

Autor: OGB Pro 27 lipca 2021

Jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę? Sprawdzamy w najnowszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym w dniach 21-23 lipca.

PiS z najwyższym wynikiem

Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, zwycięzcą zostałoby Prawo i Sprawiedliwość mogące liczyć na 34,84% (wzrost o 7,79 p.p. względem czerwca).  Na drugim miejscu, z poparciem sięgającym 26,24% (wzrost o 6,53 p.p.) uplasowałaby się Koalicja Obywatelska, która po raz pierwszy w naszych sondażach przeskoczyła Polskę 2050.

Trzecią pozycję zajmuje więc tym razem partia Szymona Hołowni z rezultatem 19,76% (spadek o 7,3 p.p.).  W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja i Lewica, mogące liczyć odpowiednio na 7,37% (-1,35 p.p.) oraz 6,38% (-5,28 p.p.). Tym samym rośnie PiS i Koalicja Obywatelska natomiast spadki notują wszystkie pozostałe partie.

Warto wspomnieć, że poza parlamentem znalazłoby się PSL (2,32%) oraz Agrounia (2,5%).

Komentarz eksperta

Rzadko się zdarza, aby lipiec był tak gorący politycznie jak lipiec 2021. Powrót Donalda Tuska do polityki wywrócił scenę polityczną do góry nogami. Tzw. “efekt Tuska” ma jednak dwa swoje oblicza: z jednej strony KO powróciła na czoło opozycyjnego maratonu, z drugiej strony rośnie też bardzo poważnie poparcie dla PiS. To badanie (choć na razie pojedynczy pomiar niewiele nam może powiedzieć) pokazuje, że polaryzacja na którą postawił Donald Tusk zawsze działa w dwie strony i premiuje oba byty toczące ze sobą bój. PiS notuje najwyższy wynik w naszych badaniach od stycznia. Szczególnie widać to wśród starszych wyborców, co może wskazywać, że zadziałał frontalny atak PiS na Donalda Tuska i wciąż żywą emocją jest podwyższenie wieku emerytalnego. Na dalszych miejscach też dzieje się sporo. Partia Szymona Hołowni, choć ze sporymi spadkami, daleka jest od oddania pola KO, a Lewica niebezpiecznie blisko sejmowego progu. Będziemy analizować rozdział mandatów w wersji z sondażu oraz w wersji, gdyby Lewicy zabrakło niewiele by przekroczyć próg, bo rzeczywistość polityczna coraz bardziej przypomina tę z 2015 roku, a to nie jest dobra wiadomośc dla opozycji.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Prognoza parlamentarna (30.05.2022)

Najnowsza odsłona prognozy parlamentarnej w końcówce maja. Kto zyskuje, kto traci i jak mogłaby wyglądać polityczna powyborcza rzeczywistość na podstawie najnowszych danych?

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 19 − 23.07.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Sondaż parlamentarny IBSP (czerwiec 2022)

Jak wygląda sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzony u progu wakacji? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości względem opozycji i czy partia rządząca...

Prognoza do Senatu (czerwiec 2022)

Jak wyglądałby Senat według prognozy z początku czerwca? Po raz kolejny analizujemy dwa warianty — Zjednoczona Opozycja kontra PiS i potencjalna koalicja PiS z...

Prognoza parlamentarna (30.05.2022)

Najnowsza odsłona prognozy parlamentarnej w końcówce maja. Kto zyskuje, kto traci i jak mogłaby wyglądać polityczna powyborcza rzeczywistość na podstawie najnowszych danych?

Prognoza wojewódzka (maj 2022)

Jak kształtuje się poparcie dla partii politycznych w poszczególnych województwach? Gdzie jest największa frekwencja i jak wygląda podział mandatów? To wszystko analizujemy w najnowszej...

Kto przejmie władzę w Polsce – raport

Obraz polskiej polityki trzy miesiące po wybuchu wojny w Ukrainie to stan pewnej równowagi pomiędzy potencjalną koalicją partii opozycyjnych a koalicją PiS z Konfederacją....

Sondaż parlamentarny IBSP (kwiecień 2022)

W pierwszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym już po wybuchu wojny w Ukrainie scena polityczna w Polsce wydaje się odmienna od tej, którą...