Sondaż – wybory parlamentarne 2019 r.

Autor: Stan Polityki 17 września 2019

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza), zrealizowanego w dniach 12-14 września dla StanPolityki.pl Prawo i Sprawiedliwość pewnie idzie po zwycięstwo i kolejną 4-letnią kadencję. Wybory parlamentarne 2019 to także najpewniej Lewica trzecią siłą w Sejmie.

PiS na bezpiecznym prowadzeniu

W badaniu IBSP, Polacy najczęściej wskazywali, że to właśnie Prawo i Sprawiedliwość będzie tym komitetem, na który oddadzą swój głos 13 października. Chęć głosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego wyraziło 45,57% badanych. Na drugim miejscu, z wynikiem 30,94% znalazła się Koalicja Obywatelska. To oznacza, że wybory parlamentarne 2019 mogą zakończyć się różnicą pomiędzy dwoma głównymi siłami nowego parlamentu na poziomie 14,63 p.p. 

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

20.10.2019

Data: 20.10.2019 Źródło: ISBP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1000 Frekwencja: 47,28

Trzecia siła w Sejm z dużą stratą do liderów

Trzecią siłą w polskim parlamencie, na którą swój głos deklaruje 12,27% badanych, jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, który tym samym traci 18,67 p.p. do drugiej Koalicji Obywatelskiej i 33,3 p.p. do pierwszego Prawa i Sprawiedliwości.  

Zgodnie z sondażem Instytutu Badań Spraw Publicznych szanse na znalezienie się w Sejmie ma jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chce głosować 6,32% wyborców. Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe, obecne w Sejmie nieprzerwanie od 1991 roku może znaleźć się pod progiem i nie uzyskać żadnego mandatu – na partię Władysława Kosiniaka-Kamysza głos deklaruje zaledwie 4,19% badanych.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Zgodnie z sondażem IBSP szanse na znalezienie się w Sejmie ma jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chce głosować 6,32% wyborców. Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe, obecne w Sejmie nieprzerwanie od 1991 roku może znaleźć się pod progiem i nie uzyskać żadnego mandatu - na partię Władysława Kosiniaka-Kamysza głos deklaruje zaledwie 4,19% badanych.

Przeczytaj także

Majowa prognoza parlamentarna StanPolityki.pl

Jak pokazuje majowa prognoza parlamentarna StanPolityki.pl partia rządząca nie mogłaby liczyć na samodzielną większość w Sejmie. Jak wyglądałaby nasza polityczna rzeczywistość, gdyby wybory parlamentarne...

Ranking Poparcia Polityków w Polsce (badanie)

Ranking Poparcia Polityków w Polsce to najnowsze badanie IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza), w którym zapytaliśmy Polaków o ich poparcie dla kluczowych polityków w naszym...

Najnowszy sondaż parlamentarny IBSP

Najnowszy sondaż parlamentarny dla StanPolityki.pl zrealizowany przez Instytut Badań Spraw Publicznych należący do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej pokazuje, że tendencje, które obserwowaliśmy w sondażach jeszcze...

PiS znowu wygrywa zdecydowanie

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie Wirtualnej Polski i StanPolityki.pl w dniach 10-13 marca 2020 przeprowadził sondaż, z którego wynika, że gdyby wybory parlamentarne...