Rośnie poparcie dla Andrzeja Dudy – sondaż IBSP

Autor: Stan Polityki 23 lutego 2020

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla Wirtualnej Polski i Stanpolityki.pl rośnie poparcie Prezydenta i w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda w dalszym ciągu wyraźnie wyprzedza pozostałych kandydatów. Również w II turze górą jest obecny Prezydent w starciu ze wszystkimi potencjalnymi przeciwnikami. 

Niewielkie zmiany w I turze

Jak pokazują wyniki badania, Prezydent Andrzej Duda w I turze wyborów prezydenckich mógłby liczyć na poparcie na poziomie 45,16%, czyli o 1,43 p.p. wyższe niż w styczniowym sondażu IBSP. Drugie miejsce zajmuje niezmiennie Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem 26,42% (spadek o 0,19 p.p. względem stycznia). Oddanie głosu na trzeciego Roberta Biedronia deklaruje 8,78% wyborców. Jest to wzrost o ponad 1,5 p.p. Szymon Hołownia może liczyć na 8,06% głosów (spadek o 1.5 p.p.), a poparcie dla Władysława Kosiniaka-Kamysza wynosi obecnie 6,56%, czyli o 1,21 p.p. mniej niż w poprzednim sondażu IBSP. Również Krzysztof Bosak stracił względem poprzedniego badania. Oddanie głosu na kandydata popieranego przez Konfederację zadeklarowało 4,44% respondentów, 0,63 p.p. mniej niż w styczniu. Choć obecnie w grze o fotel prezydencki nie pojawiły się nowe nazwiska, 0,58% badanych zadeklarowało, że w wyborach zagłosowałoby na kandydata spoza powyższej szóstki.

Na którego z proponowanych kandydatów odd(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów na Prezydenta Polski, które odbędą się 10 maja 2020 roku?

(IBSP, 18-20.02.2020)

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Robert Biedroń
Szymon Hołownia
Władysław Kosiniak-Kamysz
Krzysztof Bosak
Inny kandydat
Data: 18-20.02.2020 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1000 Frekwencja:

Wyborcy PiS i KO najbardziej lojalni

Wyborcy partii, które w wyborach parlamentarnych 2019 dostały się do Sejmu, również w wyborach prezydenckich w większości głosują na kandydatów popieranych przez te ugrupowania. 98,22% wyborców Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich poparłoby kandydaturę Andrzeja Dudy. Na M. Kidawę-Błońską zagłosowałoby z kolei 70,06% elektoratu Koalicji Obywatelskiej i 27,42% osób głosujących na Lewicę. 44,70% wyborców tej partii poparłoby Roberta Biedronia, a 43,67% Polaków popierających Koalicję Polską oddałoby głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na Krzysztofa Bosaka, zagłosowałoby natomiast 47,38% elektoratu Konfederacji. Z kolei Szymon Hołownia skupia wokół swojej kandydatury 17,27% wyborców Koalicji Polskiej, 14,14% wyborców Lewicy i 11,01% elektoratu Koalicji Obywatelskiej. Na S. Hołownię zagłosowałoby również 5,88% badanych popierających Konfederację.

Wybory Prezydenckie 2020 II tura (luty 2020)

Zobacz

Jeżeli do drugiej tury wyborów prezydenckich dostaliby się Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska, to obecny Prezydent miałby większe szanse na zwycięstwo. Andrzej Duda mógłby liczyć na 48,26% głosów, czyli 1,61 p.p. więcej niż w styczniu. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska w tym samym odstępie czasu straciła 1,26 p.p. poparcia, które obecnie wynosi 45,22%. Nic nie jest jednak przesądzone, ponieważ w dalszym ciągu o zwycięstwie zadecydowałyby osoby, które nie potrafiły określić, na kogo oddałyby swój głos. W badaniu niezdecydowanych było bowiem 6,52% osób i to właśnie oni mieliby wpływ na ostateczny wynik.

 

 

Podobnie jak w poprzednim badaniu Małgorzata Kidawa-Błońska w II turze nadrabia różnicę głosów z I tury dzięki przepływom wyborców od pozostałych kandydatów. Oddanie głosu na kandydatkę z ramienia Koalicji Obywatelskiej deklaruje 81,08% wyborców Roberta Biedronia, 80,83% elektoratu Władysława Kosiniaka-Kamysza i 62,71% wyborców Szymona Hołowni. Z kolei Andrzej Duda mógłby liczyć na poparcie 54,15% wyborców Krzysztofa Bosaka i 16,21% elektoratu Szymona Hołowni. Również 10,21% Polaków głosujących w I turze na Kosiniaka-Kamysza w drugiej zagłosowałoby na Prezydenta. 

W drugiej turze najgorzej wypada Biedroń

IBSP sprawdziło także scenariusz, w którym do II tury z Andrzejem Dudą stają Robert Biedroń, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Dwóch ostatnich w teoretycznej drugiej turze wyborów wypada tylko minimalnie gorzej niż Małgorzata Kidawa-Błońska. Szymon Hołownia przegrywa z Prezydentem 48,69% do 44,81% przy 6,50% niezdecydowanych. Władysław Kosiniak-Kamysz przegrywa z Andrzejem Dudą 48,62% do 44,47% przy 6,91% tych, którzy nie potrafią jeszcze zdecydować.  Najgorzej w teoretycznej II turze wyborów wypada Robert Biedroń, który mógłby liczyć tylko na 42,56% przy 51,27% Andrzeja Dudy oraz 6,17% niezdecydowanych.  

 

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Sondaż IBSP dla StanPolityki.pl najdokładniejszy

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak...