Raport: Rząd czy Opozycja – komu ufają Polacy? (09.2023)

Autor: OGB Pro 26 września 2023

Przedstawiamy kolejną odsłonę cyklicznego raportu dotyczącego zaufania do rządu i opozycji. Jak kształtuje się opinia Polaków w tej sprawie w przededniu wyborów parlamentarnych?

Pełen raport znajduje się na dole artykułu

Polacy bardziej ufają opozycji

W najnowszym badaniu: Rząd czy Opozycja, zaufanie Polaków do opozycji wyniosło 37,09%, a do rządu 35,45%. Równocześnie odsetek osób, które nie ufają żadnej ze stron, wyniósł 27,46%.

A jak zaufanie Polaków wyglądało w ostatnich badaniach? W kwietniu 2022 roku największy odsetek ankietowanych wskazał, że ufa obecnemu rządowi – 37,14%, a zaufanie do opozycji deklarowało wtedy o 2,24 p.p. mniej badanych. W czerwcu zaś zaufanie do rządu spadło o prawie 10 p.p., ufność wobec opozycji wskazało 32,74% Polaków. Natomiast jeśli chodzi o brak zaufania zarówno do rządu, jak i opozycji, to w kwietniu takie podejście deklarowało 34,37% respondentów, a dwa miesiące później odsetek tych odpowiedzi wzrósł o 4,64 p.p. 

W sierpniu 2022 r. zaufanie wobec rządzących wynosiło 27,90%, opozycji ufało 32,74% Polaków, a żadnej ze stron 39,36%.

 

Tak jak w sondażu parlamentarnym widoczny był wzrost poparcia dla PiS-u, a w Rankingu Poparcia Polityków utrata popularności wśród polityków związanych z opozycją, tak i w Raporcie: Rząd czy Opozycja zaufanie do Rządu wyraźnie wzrosło, przy równoczesnym wzroście poziomu zaufania do opozycji.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach? 

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(i) bardziej? wrzesień 2023

  • Zdecydowanie obecnemu rządowi
  • Raczej obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Raczej opozycji
  • Zdecydowanie opozycji

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(i) bardziej? (suma) wrzesień 2023

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś...

Poparcie partyjne a zaufanie do Rządu i Opozycji

Tak, jak można byłoby się tego spodziewać ci, którzy głosują na PiS, największe zaufanie pokładają w rządzie, z kolei osoby, które głosują na KO, najbardziej ufają opozycji. W przypadku wyborców PiS zaufanie do Rządu sięga aż 91,78%, a zaufanie do opozycji zadeklarowało tylko 0,26% popleczników partii rządzącej.

Jeżeli spojrzymy natomiast na elektorat KO, zaufanie do opozycji sięga prawie 87%, przy ponad 13% tych, którzy nie ufają ani rządowi, ani opozycji. W dalszym ciągu wysoki poziom braku zaufania tak do rządu, jak i do opozycji przejawiają wyborcy Konfederacji (62,06%). 

Raport – Prawo i Sprawiedliwość

Zgodnie z naszym najnowszym sondażem parlamentarnym Instytutu Badań Spraw Publicznych, obecnie Polacy najchętniej głosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Jak wygląda elektorat ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

Opinia Polaków przed wyborami polaryzuje się, podobny odsetek osób co opozycji, ufa obecnie rządowi. W stosunku do poprzednich badań zmalał za to odsetek Polaków, którzy nie ufają obydwu stronom. Pokazuje to, że coraz większa liczba osób, ma wyraźne zdanie w tej kwestii, a ich opinię podsycają komunikaty liderów zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Wyborcy Konfederacji są za to tymi, którzy najbardziej sprzeciwiają się przeciwko paradygmatowi wyznaczonemu przez tę narrację, ponieważ to oni najczęściej wskazywali, że nie ufają żadnej ze stron. 

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

 

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(i) bardziej? – wyborcy KO (wrzesień 2023)

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(i) bardziej? – wyborcy PiS-u (wrzesień 2023)

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(i) bardziej? – wyborcy Konfederacji (wrzesień 2023)

Zapytaj eksperta!

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

ZOFIA KWIATKOWSKA
Ekspert OGB

Nowa prognoza do Senatu (09.2023)

Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje na to, że wybory do izby wyższej parlamentu  będą wyjątkowo wyrównane i do ostatniej chwili...

Jak wygląda poziom zaufania do rządu i opozycji w zależności od miejsca zamieszkania i regionu czy płci? Te, jak i inne informacje dostępne są w poniższym raporcie:

 

 

Przeczytaj także

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Tydzień wyborczy – partie polityczne

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty partyjne, które ukazywały się...

Raport – Nowa Lewica

W tym tygodniu publikujemy raport dotyczący Nowej Lewicy - partii, która według naszego wrześniowego sondażu, jako ostatnia przekroczyłaby próg wyborczy. Jak wygląda elektorat ugrupowania...

Raport – Trzecia Droga

Czas na raport dotyczący Trzeciej Drogi, koalicji Polski 2050 oraz PSL-u zawartej w maju 2023 r. Jak wygląda elektorat ugrupowania i na jakie poparcie...

Raport – Konfederacja

W tym tygodniu publikujemy raport dotyczący Konfederacji. Jak wygląda elektorat ugrupowania Sławomira Mentzena i na jakie poparcie może liczyć w poszczególnych okręgach?

Raport – Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych mogłaby liczyć na drugi najwyższy wynik w wyborach parlamentarnych. Jak wygląda elektorat tego ugrupowania i...