Prognoza parlamentarna (09.2023)

Autor: OGB Pro 15 września 2023

Najnowsza prognoza parlamentarna StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do Sejmu dla danej partii.

Do wyborów zostało:

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT" 

 

Aktualna prognoza do Sejmu i Senatu jest uzupełnieniem cotygodniowych trackingów i szerszym obrazem politycznej sytuacji publikowanym na StanPolityki.pl raz w miesiącu. Pozwala śledzić wszystkie elementy kluczowe z punktu widzenia politycznej rywalizacji o parlament w tym groźbę utraty mandatu do Sejmu, czy pewne okręgi senackie dla rywalizujących obozów.

Wyniki prognozy do Sejmu

Zgodnie z prognozą, w połowie września największym poparciem nadal cieszy się PiS – 38,96% (spadek o 4,63 p.p. względem wyborów parlamentarnych 2019). Drugie miejsce zajmuje KO, która może liczyć na 31,22%, co stanowi wzrost względem wyborów sprzed 4 lat o 3,82 p.p. Trzecią siłą w Sejmie zostałaby Konfederacja uzyskując 10,70% (+3,89 p.p. względem ostatnich wyborów).

Na czwartej pozycji, balansując na progu, plasuje się Trzecia Droga (8,36%). Za nią jest z kolei Nowa Lewica, która mogłaby obecnie uzyskać 8,20% poparcia. To o 4,36 p.p. mniej, niż partia uzyskała w ostatnich wyborach. 

Bezpartyjni Samorządowcy mogą spodziewać się poparcia na poziomie 1,94%, a inne komitety zdobyły łącznie 0,63% głosów.

Prognozy Stanu Polityki

Sejm (zmiana pomiędzy prognozą a wyborami 2019 r.).
15.09.2023

Prognoza parlamentarna 15.09.23 – wynik główny

 • PiS
 • KO
 • Konfederacja
 • Trzecia Droga
 • Nowa Lewica
 • Bezpartyjni Samorządowcy
 • Inny komitet

KUP RAPORT "PORADNIK KANDYDATA"

Podział mandatów w Sejmie

Jak wynika z wrześniowej prognozy, w liczbie mandatów przoduje Prawo i Sprawiedliwość, które mogłoby ich zdobyć 209. W stosunku do wyborów z 2019 r. oznacza to spadek o 26 mandatów. Druga KO mogłaby spodziewać się 153 mandatów, co wobec wyborów sprzed czterech lat oznacza wzrost o 19 miejsc w sejmowych ławach. Trzecie miejsce przypada z kolei na Konfederacji ze stanem posiadania 44 mandaty.

Trzecia Droga mogłaby spodziewać się 30 miejsc w Sejmie, a 23 mandaty uzyskałaby Lewica.

Prognoza parlamentarna 15.09.23 – podział mandatów

 • PiS
 • KO
 • Konfederacja
 • Trzecia Droga
 • Nowa Lewica

Dzisiejsza prognoza to jak do tej pory najdokładniejszy i najbardziej prawdopodobny obraz sceny politycznej na dokładnie miesiąc przed wyborami. Nasza prognoza oparta jest nie tylko o najlepsze sondaże ogólnopolskie przeprowadzone telefonicznie, ale także o dane lokalne. W skali wyniku krajowego i wyników w okręgach, a co za tym idzie podziału mandatów, naszym zdaniem jest to najdokładniejszy obraz tego, jak by wyglądał Sejm, gdyby wybory były w najbliższą niedzielę. Kampania potrwa jednak jeszcze miesiąc i dziś kluczowe są trzy pytania. Czy Jarosławowi Kaczyńskiemu poparcie dla PiS w okolicach 40% uda się utrzymać? Czy Trzecia Droga minimalnie przekraczająca dziś próg “dowiezie” ten wynik do wyborów? Czy Konfederacja nie spadnie z poparciem poniżej 10% i w ten sposób odda więcej mandatów liderowi sondaży? Od tych trzech czynników będzie zależeć czy czekają nas kolejne samodzielne rządy PiS, czy raczej pat i rządy mniejszościowe w przyszłym parlamencie a co za tym idzie kolejne wybory np. w marcu.

 

Łukasz Pawłowski

Prezes OGB


 

Prognoza w okręgach

Rywalizację o mandaty PiS wygrywa w 24 okręgach, z kolei 12 okręgów trafia w ręce KO. W pozostałych 5 okręgach możemy mówić o remisie obu tych partii.

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

 Prognoza do Sejmu (09.2023)

Najnowsza prognoza do Sejm StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do Sejmu dla danej partii, czy w których okręgach wyborczych rywalizacja będzie wyjątkowo zacięta. Tym razem...

Jakie szanse miałyby poszczególne partie w wyborach parlamentarnych? A na ile mandatów mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość czy Koalicja Obywatelska w poszczególnych okręgach? Szczegółowe dane publikujemy w prognozie do Sejmu i Senatu dostępnej tylko dla użytkowników OGB Pro.

Przeczytaj także

Nowa prognoza do Senatu (09.2023)

Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje...

Prognoza do Sejmu (09.2023)

Najnowsza prognoza do Sejm StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...