Prognoza parlamentarna (09.2023)

Autor: OGB Pro 15 września 2023

Najnowsza prognoza parlamentarna StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do Sejmu dla danej partii.

Do wyborów zostało:

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT" 

 

Aktualna prognoza do Sejmu i Senatu jest uzupełnieniem cotygodniowych trackingów i szerszym obrazem politycznej sytuacji publikowanym na StanPolityki.pl raz w miesiącu. Pozwala śledzić wszystkie elementy kluczowe z punktu widzenia politycznej rywalizacji o parlament w tym groźbę utraty mandatu do Sejmu, czy pewne okręgi senackie dla rywalizujących obozów.

Wyniki prognozy do Sejmu

Zgodnie z prognozą, w połowie września największym poparciem nadal cieszy się PiS – 38,96% (spadek o 4,63 p.p. względem wyborów parlamentarnych 2019). Drugie miejsce zajmuje KO, która może liczyć na 31,22%, co stanowi wzrost względem wyborów sprzed 4 lat o 3,82 p.p. Trzecią siłą w Sejmie zostałaby Konfederacja uzyskując 10,70% (+3,89 p.p. względem ostatnich wyborów).

Na czwartej pozycji, balansując na progu, plasuje się Trzecia Droga (8,36%). Za nią jest z kolei Nowa Lewica, która mogłaby obecnie uzyskać 8,20% poparcia. To o 4,36 p.p. mniej, niż partia uzyskała w ostatnich wyborach. 

Bezpartyjni Samorządowcy mogą spodziewać się poparcia na poziomie 1,94%, a inne komitety zdobyły łącznie 0,63% głosów.

Prognozy Stanu Polityki

Sejm (zmiana pomiędzy prognozą a wyborami 2019 r.).
15.09.2023

Prognoza parlamentarna 12.02.24 – wynik główny

 • KO
 • PiS
 • Trzecia Droga
 • Nowa Lewica
 • Konfederacja
 • Polska Jest Jedna
 • Bezpartyjni Samorządowcy
 • Inny komitet

KUP RAPORT "PORADNIK KANDYDATA"

Podział mandatów w Sejmie

Jak wynika z wrześniowej prognozy, w liczbie mandatów przoduje Prawo i Sprawiedliwość, które mogłoby ich zdobyć 209. W stosunku do wyborów z 2019 r. oznacza to spadek o 26 mandatów. Druga KO mogłaby spodziewać się 153 mandatów, co wobec wyborów sprzed czterech lat oznacza wzrost o 19 miejsc w sejmowych ławach. Trzecie miejsce przypada z kolei na Konfederacji ze stanem posiadania 44 mandaty.

Trzecia Droga mogłaby spodziewać się 30 miejsc w Sejmie, a 23 mandaty uzyskałaby Lewica.

Prognoza parlamentarna 12.02.24 – podział mandatów

 • PiS
 • KO
 • Trzecia Droga
 • Konfederacja
 • Nowa Lewica
 • Inny komitet

Dzisiejsza prognoza to jak do tej pory najdokładniejszy i najbardziej prawdopodobny obraz sceny politycznej na dokładnie miesiąc przed wyborami. Nasza prognoza oparta jest nie tylko o najlepsze sondaże ogólnopolskie przeprowadzone telefonicznie, ale także o dane lokalne. W skali wyniku krajowego i wyników w okręgach, a co za tym idzie podziału mandatów, naszym zdaniem jest to najdokładniejszy obraz tego, jak by wyglądał Sejm, gdyby wybory były w najbliższą niedzielę. Kampania potrwa jednak jeszcze miesiąc i dziś kluczowe są trzy pytania. Czy Jarosławowi Kaczyńskiemu poparcie dla PiS w okolicach 40% uda się utrzymać? Czy Trzecia Droga minimalnie przekraczająca dziś próg “dowiezie” ten wynik do wyborów? Czy Konfederacja nie spadnie z poparciem poniżej 10% i w ten sposób odda więcej mandatów liderowi sondaży? Od tych trzech czynników będzie zależeć czy czekają nas kolejne samodzielne rządy PiS, czy raczej pat i rządy mniejszościowe w przyszłym parlamencie a co za tym idzie kolejne wybory np. w marcu.

 

Łukasz Pawłowski

Prezes OGB


 

Prognoza w okręgach

Rywalizację o mandaty PiS wygrywa w 24 okręgach, z kolei 12 okręgów trafia w ręce KO. W pozostałych 5 okręgach możemy mówić o remisie obu tych partii.

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

 Jakie szanse miałyby poszczególne partie w wyborach parlamentarnych? A na ile mandatów mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość czy Koalicja Obywatelska w poszczególnych okręgach? Szczegółowe dane publikujemy w prognozie do Sejmu i Senatu dostępnej tylko dla użytkowników OGB Pro.

Przeczytaj także

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Prognoza do Senatu – 02.2024

Dziś prezentujemy prognozę do Senatu w formie raportu. Jak wygląda sytuacja w wyższej izbie parlamentu w drugim miesiącu 2024 roku? Czy Pakt Senacki cały...

Co czytać w Święta 2023?

Święta to nie tylko czas odpoczynku, ale często też politycznych dyskusji przy świątecznym stole oraz nadrabiania zaległych lektur. W związku z tym, w tym...