Prognoza II tury za granicą

Autor: OGB Pro 3 lipca 2020

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z kandydatów zagraniczna prognoza prezydencka jest dobrym prognostykiem, a który z niepokojem powinien patrzeć na głosy rodaków głosujących poza granicami kraju?

Za granicą pewnie zwycięża Rafał Trzaskowski

Jak wynika z najnowszej prognozy prezydenckiej wyników II tury za granicą, Rafał Trzaskowski może liczyć na 291 834 głosy Polonii, z kolei Andrzej Duda może spodziewać się, że poprze go 126 110 jej przedstawicieli. Tym samym, wśród wyborców za granicą zwycięzcą będzie kandydat Koalicji Obywatelskiej z rezultatem 69,83%, przy wyniku obecnego Prezydenta na poziomie 30,17% a różnica pomiędzy nimi wyniesie 165 724 głosów.  Wciąż, tak jak w I turze głosowania dla Rafała Trzaskowskiego szczególnie ważne będą głosy Polonii mieszkającej na terenie Europy, która w październikowych wyborach poparła KO. Kluczowymi państwami są Wielka Brytania, Niemcy, Holandia i Irlandia, a także Stany Zjednoczone, które historycznie są zapleczem wyborców kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

Prognozy Stanu Polityki

Prognozowany wynik wyborów prezydenckich za granicą (II tura)
03.07.2020

Rafał
Trzaskowski
Andrzej
Duda

Frekwencja a rola głosów z zagranicy

To, jak istotne będą głosy wyborców za granicą, pokrywa się także z tym, z jaką frekwencją będziemy mieli do czynienia w II turze głosowania. Przypomnimy, że w I turze w wyborach udział wzięło 64,51% uprawnionych do głosowania, co stanowiło wynik rekordowy od 1995 roku. Przy frekwencji na poziomie 60% różnica pomiędzy R. Trzaskowskim a A. Dudą, na korzyść tego pierwszego, po dodaniu głosów z zagranicy wynosić będzie o 0,89 p.p. więcej niż w przypadku wyników bez uwzględnienia głosów Polonii. Te dodatkowe 165 724 głosy różnicy między kandydatami przy frekwencji 62,5% przełożą się na wzrost dystansu o 0,85 p.p., a w przypadku frekwencji na poziomie 65% o 0,83 p.p.  Tym samym, im większa frekwencja, tym wpływ głosów wyborców z zagranicy staje się mniejszy, a dystans pomiędzy kandydatami topnieje. Przy frekwencji 67,5% głosy z zagranicy przekładają się na wzrost dystansu między kandydatami o 0,79 p.p. 

Rafał Trzaskowski – kim są jego wyborcy?

Rafał Trzaskowski w 2018 r. spektakularnie wygrał rywalizację o Warszawę, zdobywając 56,67% głosów (warto przypomnieć, że to właśnie sondaż IBS należącego do OGB jako...

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.