Poparcie dla najważniejszych osób w Polsce

Autor: Stan Polityki 20 maja 2019

W swoim najnowszym badaniu dla StanPolityki.pl, Instytut Badań Spraw Publicznych zapytał Polaków, w jakim stopniu popierają oni najważniejszych polityków w państwie. Wyniki pokazały, że podobnie jak pod koniec marca, największym poparciem cieszy się Donald Tusk, a największym brakiem poparcia Jarosław Kaczyński.

Donald Tusk, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki na czele rankingu

Polacy zostali zapytani przez Instytut Badań Spraw Publicznych o to, czy popierają działania podejmowane przez dziesięć najważniejszych osób publicznych w państwie. Największym poparciem wśród Polaków, które wynosi 37,52%, cieszy się Donald Tusk. Drugie miejsce zajął Prezydent Andrzej Duda (34,99%), a podium zamyka Premier Mateusz Morawiecki, którego działania popiera 31,30% respondentów.

Co ciekawe, najmniej rozpoznawalną osobą, która znalazła się na liście, jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie zna go aż 16,89% respondentów. Kolejną osobą w tej kategorii jest Włodzimierz Czarzasty (14,83%) oraz Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, którego nie zna 8,99% badanych. Należy jednak podkreślić, że we wszystkich trzech przypadkach procent osób nieznających tych trzech polityków zmalał względem badania IBSP przeprowadzonego w marcu.

 

Spadek poparcia dla Donalda Tuska i Roberta Biedronia, zyskuje Jarosław Kaczyński

Spośród badanych nazwisk, jedynie w dwóch przypadkach doszło do zmniejszenia poparcia dla danego polityka względem poprzedniego badania (25-27.03.2019 r.). Są to Donald Tusk, który stracił 1,73 p.p. oraz Robert Biedroń, którego popiera 25,17% Polaków – o 1,09 p.p. mniej niż dwa miesiące temu.

Największy wzrost poparcia względem marca widać u Pawła Kukiza. Obecnie popiera go 25,88% respondentów, czyli o 5,29 p.p. więcej niż dwa miesiące temu. Zyskał także Jarosław Kaczyński (27,27% poparcia), który dzięki wzrostowi o 3,77 p.p. wskoczył z szóstego na czwarte miejsce, wyprzedzając Rafała Trzaskowskiego i Roberta Biedronia.

 

Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna z największym brakiem poparcia

Politykami z największym brakiem poparcia są w dalszym ciągu Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna oraz Mateusz Morawiecki. Jarosława Kaczyńskiego nie popiera 62,12% badanych, choć jest to spadek o 1,64 p.p.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Grzegorz Schetyna, którego nie popiera 57,26% Polaków – o 2,42 p.p. więcej niż w marcu. Z kolei trzecie miejsce przypadło Mateuszowi Morawieckiemu. Brak poparcia dla jego działań deklaruje 52,89% respondentów, czyli 0,87 p.p. więcej niż w poprzednim badaniu.

Największy wzrost braku poparcia wśród dziesięciu polityków uwzględnionych w rankingu zaliczyli Donald Tusk (4,53 p.p.), Rafał Trzaskowski (3,69 p.p.) i Robert Biedroń (3,67 p.p.). Wyraźną różnicę w tej kategorii wydać także u Prezydenta Andrzeja Dudy, który z zajmowanego szóstego miejsca spadł na miejsce ósme, mimo nieznacznego wzrostu braku poparcia względem marca (1,14 p.p.).

 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.05.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1008 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Lukasz-Szumowski-liderem-zaufania

Czy Łukasz Szumowski pozostanie liderem zaufania?

Zdecydowanie nie. Prognozujemy jakie miejsce na scenie politycznej zajmować będzie Minister Zdrowia w najbliższych miesiącach i czy pozostanie liderem zaufania. W ostatnim badaniu poparcia...

(Nie)Równi Polacy

Politycy zawsze podkreślają, że każdy głos ma dla nich znaczenie i bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy dla nich tak samo ważni....

Trzy polityczne mity w Polsce

Na StanPolityki.pl obalamy trzy powszechnie obowiązujące teorie dotyczące polskiej polityki. Czekacie na “mijankę” pomiędzy Lewicą a Koalicją Obywatelską? Liczycie na skręt PiS do centrum...

Konserwatyzm wyborców PiS i PO

Wbrew pozorom wyborcy PiS-u i Platformy są do siebie podobni w jednym - są raczej niezmienni w swoich decyzjach. Od 2005 roku w każdych...