
Polityka z perspektywy wsi – raport
8 czerwca 2021
Na Stan Polityki dalej przyglądamy się mieszkańcom wsi. Tym razem jednak przyjrzymy się stricte ich zapatrywaniom politycznym i partyjnym. Elektorat wiejski pozostaje jednym z kluczowych w polskich realiach – warto więc przyjrzeć mu się bliżej.
Spójrzmy więc, jakie partie cieszę się poparciem wśród mieszkańców polskiej wsi. Na najwięcej głosów mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość – 35% głosów. Na drugim miejscu plasuje się Polska 2050 z wynikiem 25,6%, a na trzecim Koalicja Obywatelska (13,7%). Najmniej osób zagłosowałoby na Polskie Stronnictwo Ludowe (3,4%) oraz Agrounię (4,7%), więc na partie, które kierują swój program do tej grupy społecznej. Można więc stwierdzić, że (mimo pewnych odchyleń) rozkład poparcia w elektoracie wiejskim nie różni się diametralnie od wyników na poziomie ogólnopolskim.
Wykres poparcia partii wśród mieszkańców wsi
- PiS
- Polska 2050
- KO
- Konfederacja
- Lewica
- Agrounia
- PSL
- Inne partie
Kontynuujmy kwestie partyjne. Warto zwrócić uwagę, jakie są partie drugiego wyboru wśród mieszkańców terenów wiejskich. Okazuje się, że w tym wypadku najwięcej osób wskazuje na stronnictwo Szymona Hołowni (25%), następnie Borysa Budki (20,8%) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (15,8%). Najmniej osób jako partię drugiego wyboru wskazało ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego (8%).
Wykres poparcia partii drugiego wyboru wśród mieszkańców wsi
- Polska 2050
- KO
- PSL
- Agrounia
- Konfederacja
- Lewica
- PiS
- Inne partie
Wykres wskazań partii, na które na pewno nie zagłosowaliby mieszkańcy wsi
- PiS
- KO
- Lewica
- Polska 2050
- Konfederacja
- PSL
- Agrounia
- Inne partie
Na kogo natomiast mieszkańcy wsi na pewno by nie zagłosowali? Ponad połowa respondentów wskazała PiS, a 22% KO. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu znalazła się Lewica (9,8%). Najmniej osób wyklucza natomiast głosowanie na Agrounię (0,6%) oraz PSL (2,3%).
Gdyby mandaty obsadzano tylko na wsi
Zastanówmy się, co by się stało, gdyby najważniejsze urzędy obsadzane były tylko i wyłącznie przez mieszkańców wsi. Przykładowo w Sejmie zasiadałoby wtedy 200 posłów Prawa i Sprawiedliwości, co oznacza, że partia ta nie miałaby samodzielnej większości. Drugą siłą byłaby Polska 2050 ze 134 mandatami, a trzecią – Koalicja Obywatelska z 59. Poza tym w Sejmie znalazłaby się także Konfederacja i Lewica.
Wykres mandatów do Sejmu (gdyby głosowali tylko mieszkańcy wsi)
- PiS
- Polska 2050
- KO
- Konfederacja
- Lewica
- Inne partie
Wykres mandatów do Senatu (gdyby głosowali tylko mieszkańcy wsi)
- Polska205 + KO
- PiS
W Senacie znalazłyby się natomiast 3 partie. Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 zajęłyby w nim w sumie 52 miejsca, a PiS 48. Izba wyższa pozostałaby więc w rękach dzisiejszej opozycji, ale tylko z minimalną większością.
A jak byłoby w Parlamencie Europejskim? Najwięcej mandatów otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość – 20. Polska 2050 otrzymałaby 15, a Koalicja Obywatelska – 8. Pewną nowością w stosunku do obecnego stanu rzeczy byłoby 5 europosłów z Konfederacji. Poza tymi ugrupowaniami swoich europarlamentarzystów (gdyby głosowali tylko mieszkańcy wsi) miałaby także Lewica.
Wykres mandatów do Parlamentu Europejskiego (gdyby głosowali tylko mieszkańcy wsi)
- PiS
- Polska 2050
- KO
- Konfederacja
- Lewica
Wykres poparcia w wyborach prezydenckich mieszkańców wsi
- Beata Szydło (PiS)
- Rafał Trzaskowski (KO)
- Szymon Hołownia (Polska 2050)
- Krzysztof Bosak (Konfederacja)
- Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica)
- Inny kandydat
Jeszcze zastanówmy się, co by było, gdyby na wsi wybierano pierwszego obywatela RP. W wyborach prezydenckich (wśród sugerowanych kandydatów) największe poparcie otrzymałaby Beata Szydło (29,1%). Niewiele dalej znajdowaliby się jednak kandydaci opozycji: Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia – z poparciem odpowiednio 25,6% oraz 23,7%.
Komu ufają mieszkańcy wsi?
Na koniec zerknijmy jeszcze, jak w bieżącej sytuacji wygląda zaufanie do rządu i opozycji wśród osób mieszkających na terenach wiejskich. Największa część z nich (40,4%) nie ufa ani jednej, ani drugiej stronie. Gdyby jednak porównywać tylko te dwie siły, okazuje się, że więcej osób ufa obecnemu rządowi – o niecałe 9 p.p.
Wykres zaufania do rządu i opozycji mieszkańców wsi
Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem:
Dane zawarte w artykule pochodzą z:
