Polityczna mapa Warszawy — kto zyskuje, kto traci?

Autor: Stan Polityki 25 listopada 2019

Warszawa to największy okręg wyborczy w Polsce z największą liczbą wyborców, uprawnionych do głosowania, jest tu 1 392 416 osób. Dla przykładu co 10 głos, który padł na Koalicję Obywatelską, został oddany właśnie w Warszawie. Jak zmieniło się poparcie dla KO, PiS i SLD w Warszawie pomiędzy latami 2015 a 2019? Która dzielnica staje się bardziej lewicowa, a gdzie zyskał PiS?

Koalicja Obywatelska

Warszawa jest powszechnie uznawana za bastion Platformy Obywatelskiej. W tych wyborach Koalicja Obywatelska w stolicy uzyskała 42,05%. Porównaliśmy wyniki KO w Warszawie z łącznym wynikiem PO + Nowoczesna w 2015 roku. 

Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej w Warszawie

Zmiana poparcia dla Koalicji Obywatelskiej w Warszawie pomiędzy wyborami parlamentarnymi w 2015 i 2019 r.

Poparcie dla KO spadło w aż 11 dzielnicach w porównaniu z 2015 rokiem, a najbardziej, o 3,29 p.p. w Wilanowie. Poparcie dla KO najbardziej wzrosło w Rembertowie i było to 2,11 p.p. Warto jednak zaznaczyć, że ani spadki, ani wzrosty nie są spektakularne, poparcie w Warszawie dla głównych partii jest raczej stałe mimo rosnącej frekwencji i zmian demograficznych w mieście. Mimo spadków poparcia w dzielnicach, KO otrzymała o 1,12 p.p. więcej głosów niż w 2015 roku.

Prawo i Sprawiedliwość

Czy spadające poparcie dla KO oznacza, że wyborcy z Warszawy wybrali PiS?

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie

Zmiana poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie pomiędzy wyborami parlamentarnymi w 2015 i 2019 r.

Jak widać, warszawiacy nie przenieśli swoich głosów na PiS. Tutaj spadki są największe ze wszystkich analizowanych przez nas partii. PiS najwięcej stracił na Żoliborzu, bo aż 3,81 p.p., a jego największy wzrost, w Rembertowie, wyniósł tylko 1 p.p. Ogółem od 2015 do 2019 poparcie dla tej partii spadło w aż 14 dzielnicach. Warto dodać, że w ostatnich wyborach tylko na Pradze Północ wygrał PiS, a w 2015 roku było to aż 10 dzielnic!

Lewica

Porównaliśmy też wyniki lewicy w Warszawie w 2015 r., biorąc pod uwagę łączne poparcie dla Zjednoczonej Lewicy oraz Razem. Wygląda na to, że to SLD zyskało najwięcej w stolicy i poparcie dla lewicy wzrosło w prawie wszystkich dzielnicach.

Poparcie dla SLD w Warszawie

Zmiana poparcia dla SLD w Warszawie pomiędzy wyborami parlamentarnymi w 2015 i 2019 r.

Tylko w jednej dzielnicy Warszawy, Rembertowie zauważalny jest niewielki (0,32 p.p.) spadek, mieszkańcy pozostałych 17 dzielnic częściej głosowali na lewicę niż w 2015 roku.  Największy wzrost, bo aż prawie 5 p.p. odnotowano w Wilanowie, tradycyjnym bastionie Platformy i innych partii liberalnych.

Mapy tego, jak zmienia się poparcie dla partii politycznych w dzielnicach Warszawy, prowadzą do kilku wniosków. Po pierwsze, trwa proces spadków PiS w stolicy, w 2015 roku w Warszawie PiS otrzymał 29.89%, w 2019 było to już 27,49%. Proces ten przebiega praktycznie we wszystkich dzielnicach. Po drugie, widać wyraźnie rywalizację o tego samego wyborcę pomiędzy KO a Lewicą, na pewno wystawienie jednej listy lewicowej pomogło zyskać lewicy kilka punktów procentowych. Niepokojący dla KO może być fakt, że największy wzrost zauważalny jest w dzielnicy Wilanów, która tradycyjnie była jedną z najważniejszych dla PO/KO. Podział na dzielnice może być też wskazówką dla polityków na przyszłość, gdzie partie najbardziej powinny zabiegać o wyborców.

Przeczytaj także

Najlepsi kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości

Czas powyborczy to okres intensywnych podsumowań, analiz i wyciągania wniosków na kolejne lata. Dlatego na portalu stanpolityki.pl analizujemy rezultaty kandydatów poszczególnych partii, którzy znaleźli...

Analiza poparcia polityków Koalicji Obywatelskiej

Według badania IBSP przeprowadzonego wśród osób głosujących na Koalicję Obywatelską największym poparciem wyborców KO cieszy się Donald Tusk, a najmniejszym Grzegorz Schetyna. Przeanalizowaliśmy też...

Podsumowanie sondaży przedwyborczych

Po wyborczych emocjach przyszedł czas na podsumowanie, jak tym razem, z typowaniem wyników wyborów poradziły sobie firmy badawcze. We współpracy ze sprawdzamysondaze.pl sprawdziliśmy, w...