Polityczna mapa Warszawy — kto zyskuje, kto traci?

Autor: Stan Polityki 25 listopada 2019

Warszawa to największy okręg wyborczy w Polsce z największą liczbą wyborców, uprawnionych do głosowania, jest tu 1 392 416 osób. Dla przykładu co 10 głos, który padł na Koalicję Obywatelską, został oddany właśnie w Warszawie. Jak zmieniło się poparcie dla KO, PiS i SLD w Warszawie pomiędzy latami 2015 a 2019? Która dzielnica staje się bardziej lewicowa, a gdzie zyskał PiS?

Koalicja Obywatelska

Warszawa jest powszechnie uznawana za bastion Platformy Obywatelskiej. W tych wyborach Koalicja Obywatelska w stolicy uzyskała 42,05%. Porównaliśmy wyniki KO w Warszawie z łącznym wynikiem PO + Nowoczesna w 2015 roku. 

Poparcie dla KO spadło w aż 11 dzielnicach w porównaniu z 2015 rokiem, a najbardziej, o 3,29 p.p. w Wilanowie. Poparcie dla KO najbardziej wzrosło w Rembertowie i było to 2,11 p.p. Warto jednak zaznaczyć, że ani spadki, ani wzrosty nie są spektakularne, poparcie w Warszawie dla głównych partii jest raczej stałe mimo rosnącej frekwencji i zmian demograficznych w mieście. Mimo spadków poparcia w dzielnicach, KO otrzymała o 1,12 p.p. więcej głosów niż w 2015 roku.

Prawo i Sprawiedliwość

Czy spadające poparcie dla KO oznacza, że wyborcy z Warszawy wybrali PiS?

Jak widać, warszawiacy nie przenieśli swoich głosów na PiS. Tutaj spadki są największe ze wszystkich analizowanych przez nas partii. PiS najwięcej stracił na Żoliborzu, bo aż 3,81 p.p., a jego największy wzrost, w Rembertowie, wyniósł tylko 1 p.p. Ogółem od 2015 do 2019 poparcie dla tej partii spadło w aż 14 dzielnicach. Warto dodać, że w ostatnich wyborach tylko na Pradze Północ wygrał PiS, a w 2015 roku było to aż 10 dzielnic!

Lewica

Porównaliśmy też wyniki lewicy w Warszawie w 2015 r., biorąc pod uwagę łączne poparcie dla Zjednoczonej Lewicy oraz Razem. Wygląda na to, że to SLD zyskało najwięcej w stolicy i poparcie dla lewicy wzrosło w prawie wszystkich dzielnicach.

Tylko w jednej dzielnicy Warszawy, Rembertowie zauważalny jest niewielki (0,32 p.p.) spadek, mieszkańcy pozostałych 17 dzielnic częściej głosowali na lewicę niż w 2015 roku.  Największy wzrost, bo aż prawie 5 p.p. odnotowano w Wilanowie, tradycyjnym bastionie Platformy i innych partii liberalnych.

Mapy tego, jak zmienia się poparcie dla partii politycznych w dzielnicach Warszawy, prowadzą do kilku wniosków. Po pierwsze, trwa proces spadków PiS w stolicy, w 2015 roku w Warszawie PiS otrzymał 29.89%, w 2019 było to już 27,49%. Proces ten przebiega praktycznie we wszystkich dzielnicach. Po drugie, widać wyraźnie rywalizację o tego samego wyborcę pomiędzy KO a Lewicą, na pewno wystawienie jednej listy lewicowej pomogło zyskać lewicy kilka punktów procentowych. Niepokojący dla KO może być fakt, że największy wzrost zauważalny jest w dzielnicy Wilanów, która tradycyjnie była jedną z najważniejszych dla PO/KO. Podział na dzielnice może być też wskazówką dla polityków na przyszłość, gdzie partie najbardziej powinny zabiegać o wyborców.

Przeczytaj także

PiS bez samodzielnej większości w Sejmie

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych, przeprowadzonego w dniach 18-20 lutego 2020 dla Wirtualnej Polski i StanPolityki.pl, poparcie dla partii, które w październiku...

PiS był o włos od utraty większości

Kolejne sondaże pokazują spadki poparcia dla PiS, co szczególnie powinno martwić Jarosława Kaczyńskiego w świetle naszej najnowszej analizy. Jak się okazuje, wynik PiS w...

Prognoza parlamentarna Stanu Polityki

Zgodnie z najnowszą prognozą parlamentarną przygotowaną przez portal Stan Polityki, gdyby dziś odbyły się wybory, Prawo i Sprawiedliwość straciłoby większość w Sejmie. W porównaniu...

Wybory parlamentarne – sondaż IBSP

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych dla Wirtualnej Polski i portalu Stanpolityki.pl wskazuje na to, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w zeszłą niedzielę,...