Podsumowanie sondaży przedwyborczych

Autor: Stan Polityki 15 października 2019

Po wyborczych emocjach przyszedł czas na podsumowanie, jak tym razem, z typowaniem wyników wyborów poradziły sobie firmy badawcze. We współpracy ze sprawdzamysondaze.pl sprawdziliśmy, w jakim stopniu trafne były sondaże przedwyborcze, prognozy wyników poszczególnych partii oraz te dotyczące podziału mandatów w Sejmie i Senacie.

Ranking sondaży

W przypadku przedwyborczych sondaży tylko cztery firmy badawcze osiągnęły błąd poniżej 10 p.p. Najtrafniejsze okazało się badanie Kantar Millward Brown przeprowadzone dla Faktów TVN zrealizowane w dniach 9-10.10, którego łączny błąd wyniósł zaledwie 4,28 p.p. Drugie miejsce, za badanie przeprowadzone dla Super Expressu w dniach 9-10.10, zajął Instytut Badań Pollster z łącznym błędem na poziomie 7,80 p.p. Trzeci najlepszy sondaż to CBM Indicator dla Wiadomości, również zrealizowany w dniach 9-10.10 z błędem 8,33 p.p. Najlepszą czwórkę, z łącznym błędem 9,78 p.p. zamyka sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, który został przeprowadzony w dniach 10-11.10. Te cztery sondaże, razem z 9 innymi z poprzednich lat, należą do najdokładniejszych sondaży przedwyborczych po ‘89 roku. Warto przypomnieć, że żaden sondaż w wyborach do PE nie zanotował błędu poniżej 10 p.p. Trzy z czterech najdokładniejszych badań (Kantar Millward Brown, Indicator, IBSP) przeprowadzone zostały metodą CATI, a tylko badanie Pollster zrealizowano za pomocą ankiet internetowych (CAWI). Wszystkie najdokładniejsze badania zostały przeprowadzone na finiszu kampanii. Analizując trzy najmniej dokładne sondaże przedwyborcze, niechlubne pierwsze miejsce zajmuje badanie CBOS przeprowadzone w dniach 3-10.10 z błędem aż 19,72 p.p. Drugim najmniej dokładnym badaniem było badanie Social Changes dla wPolityce.pl zrealizowane w dniach 4-10.10 z błędem 14,70 p.p., a podium najmniej dokładnych sondaży zamyka IBRiS dla RMF i Dziennika Gazety Prawnej z 11.10 z błędem 13,10 p.p.  Środek stawki otwiera badanie Dobrej Opinii dla Polska The Times, które realizowane było pomiędzy 30.09 a 4.10 z błędem łącznym 10,02 p.p. Na szóstym miejscu uplasował się Kantar z pierwszych dni października, zrealizowany dla Gazety Wyborczej i TOK FM, którego błąd łączny wyniósł 11,62 p.p. Z kolei siódmy w rankingu sondaż Estymatora dla Do Rzeczy z 9-10.10 osiągnął łączny błąd na poziomie 12,30 p.p. Ósma w rankingu Ariadna dla Wiadomości z początku października osiągnęła błąd sięgający 12,82 p.p. Co ciekawe, wśród czterech najmniej dokładnych badań dominowały badania CAWI (Ariadna, Social Changes), jedno badanie zostało przeprowadzone metodą F2F (CBOS), a jedno, uznawana za najdokładniejszą, metodą CATI (IBRiS). Trzy z czterech najmniej dokładnych badań przeprowadzone zostały także w pierwszych dniach października, tylko badanie IBRiS zostało zrealizowane w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą.

Ranking prognoz

Wszystkie przedwyborcze prognozy uwzględnione na sprawdzamysondaze.pl zostały zaprezentowane 11.10, w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą.  Najlepsza okazała się prognoza StanPolityki.pl, której błąd łączny wyniósł 6,42 p.p. Drugie miejsce zajęła prognoza Kantar z łącznym błędem 7,30 p.p., a podium zamyka prognoza PolitykawSieci z błędem 7,42 p.p.

Tuż za podium znalazło się przewidywanie Patricka Dollarta z błędem 9,02 p.p., a piąta w kolejności to prognoza Polityki Insight z błędem 9,50 p.p. Szóstym najlepszym przewidywaniem okazało się to przygotowane przez Badania Pro z błędem 10,10 p.p.

Najmniej dokładne, zamykające całą stawkę prognozy to prognoza Marcina Palade z błędem 11,50 p.p., oraz ta przygotowana przez Mateusza Plutę z błędem 11,90 p.p.

Prognozy podziału mandatów

W przypadku prognoz dotyczących podziału mandatów najmniejszym błędem mogą pochwalić się Patrick Dollart i Marcin Palade – jednak łączny błąd w każdym z przypadków wyniósł 40 mandatów.  O 52 mandaty pomylił się Mateusz Pluta, a o 56 mandatów z wynikami podanymi przez PKW rozminęły się przewidywania Badania Pro. 

Prognozy Senatorów

Najtrafniejsze wytypowanie nazwisk przyszłych senatorów udało się stronie StanPolityki.pl, która prawidłowo wskazała 87 ze 100 senatorów, którzy zgodnie z wynikami PKW objęli mandat.  Tylko o jednego senatora mniej, bo 86 prawidłowo wskazał “Senat 2019 – Pole Bitwy”, a ponownie zremisowali ze sobą Patrick Dollart i Marcin Palade, którzy trafnie wytypowali po 85 senatorów.

Przeczytaj także

Najlepsi kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości

Czas powyborczy to okres intensywnych podsumowań, analiz i wyciągania wniosków na kolejne lata. Dlatego na portalu stanpolityki.pl analizujemy rezultaty kandydatów poszczególnych partii, którzy znaleźli...

Analiza poparcia polityków Koalicji Obywatelskiej

Według badania IBSP przeprowadzonego wśród osób głosujących na Koalicję Obywatelską największym poparciem wyborców KO cieszy się Donald Tusk, a najmniejszym Grzegorz Schetyna. Przeanalizowaliśmy też...