Podsumowanie sondaży przedwyborczych

Autor: Stan Polityki 15 października 2019

Po wyborczych emocjach przyszedł czas na podsumowanie, jak tym razem, z typowaniem wyników wyborów poradziły sobie firmy badawcze. We współpracy ze sprawdzamysondaze.pl sprawdziliśmy, w jakim stopniu trafne były sondaże przedwyborcze, prognozy wyników poszczególnych partii oraz te dotyczące podziału mandatów w Sejmie i Senacie.

Ranking sondaży

W przypadku przedwyborczych sondaży tylko cztery firmy badawcze osiągnęły błąd poniżej 10 p.p. Najtrafniejsze okazało się badanie Kantar Millward Brown przeprowadzone dla Faktów TVN zrealizowane w dniach 9-10.10, którego łączny błąd wyniósł zaledwie 4,28 p.p. Drugie miejsce, za badanie przeprowadzone dla Super Expressu w dniach 9-10.10, zajął Instytut Badań Pollster z łącznym błędem na poziomie 7,80 p.p. Trzeci najlepszy sondaż to CBM Indicator dla Wiadomości, również zrealizowany w dniach 9-10.10 z błędem 8,33 p.p. Najlepszą czwórkę, z łącznym błędem 9,78 p.p. zamyka sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, który został przeprowadzony w dniach 10-11.10. Te cztery sondaże, razem z 9 innymi z poprzednich lat, należą do najdokładniejszych sondaży przedwyborczych po ‘89 roku. Warto przypomnieć, że żaden sondaż w wyborach do PE nie zanotował błędu poniżej 10 p.p. Trzy z czterech najdokładniejszych badań (Kantar Millward Brown, Indicator, IBSP) przeprowadzone zostały metodą CATI, a tylko badanie Pollster zrealizowano za pomocą ankiet internetowych (CAWI). Wszystkie najdokładniejsze badania zostały przeprowadzone na finiszu kampanii. Analizując trzy najmniej dokładne sondaże przedwyborcze, niechlubne pierwsze miejsce zajmuje badanie CBOS przeprowadzone w dniach 3-10.10 z błędem aż 19,72 p.p. Drugim najmniej dokładnym badaniem było badanie Social Changes dla wPolityce.pl zrealizowane w dniach 4-10.10 z błędem 14,70 p.p., a podium najmniej dokładnych sondaży zamyka IBRiS dla RMF i Dziennika Gazety Prawnej z 11.10 z błędem 13,10 p.p.  Środek stawki otwiera badanie Dobrej Opinii dla Polska The Times, które realizowane było pomiędzy 30.09 a 4.10 z błędem łącznym 10,02 p.p. Na szóstym miejscu uplasował się Kantar z pierwszych dni października, zrealizowany dla Gazety Wyborczej i TOK FM, którego błąd łączny wyniósł 11,62 p.p. Z kolei siódmy w rankingu sondaż Estymatora dla Do Rzeczy z 9-10.10 osiągnął łączny błąd na poziomie 12,30 p.p. Ósma w rankingu Ariadna dla Wiadomości z początku października osiągnęła błąd sięgający 12,82 p.p. Co ciekawe, wśród czterech najmniej dokładnych badań dominowały badania CAWI (Ariadna, Social Changes), jedno badanie zostało przeprowadzone metodą F2F (CBOS), a jedno, uznawana za najdokładniejszą, metodą CATI (IBRiS). Trzy z czterech najmniej dokładnych badań przeprowadzone zostały także w pierwszych dniach października, tylko badanie IBRiS zostało zrealizowane w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą.

Ranking prognoz

Wszystkie przedwyborcze prognozy uwzględnione na sprawdzamysondaze.pl zostały zaprezentowane 11.10, w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą.  Najlepsza okazała się prognoza StanPolityki.pl, której błąd łączny wyniósł 6,42 p.p. Drugie miejsce zajęła prognoza Kantar z łącznym błędem 7,30 p.p., a podium zamyka prognoza PolitykawSieci z błędem 7,42 p.p.

Tuż za podium znalazło się przewidywanie Patricka Dollarta z błędem 9,02 p.p., a piąta w kolejności to prognoza Polityki Insight z błędem 9,50 p.p. Szóstym najlepszym przewidywaniem okazało się to przygotowane przez Badania Pro z błędem 10,10 p.p.

Najmniej dokładne, zamykające całą stawkę prognozy to prognoza Marcina Palade z błędem 11,50 p.p., oraz ta przygotowana przez Mateusza Plutę z błędem 11,90 p.p.

Prognozy podziału mandatów

W przypadku prognoz dotyczących podziału mandatów najmniejszym błędem mogą pochwalić się Patrick Dollart i Marcin Palade – jednak łączny błąd w każdym z przypadków wyniósł 40 mandatów.  O 52 mandaty pomylił się Mateusz Pluta, a o 56 mandatów z wynikami podanymi przez PKW rozminęły się przewidywania Badania Pro. 

Prognozy Senatorów

Najtrafniejsze wytypowanie nazwisk przyszłych senatorów udało się stronie StanPolityki.pl, która prawidłowo wskazała 87 ze 100 senatorów, którzy zgodnie z wynikami PKW objęli mandat.  Tylko o jednego senatora mniej, bo 86 prawidłowo wskazał “Senat 2019 – Pole Bitwy”, a ponownie zremisowali ze sobą Patrick Dollart i Marcin Palade, którzy trafnie wytypowali po 85 senatorów.

Przeczytaj także

Wybory parlamentarne – sondaż IBSP

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych dla Wirtualnej Polski i portalu Stanpolityki.pl wskazuje na to, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w zeszłą niedzielę,...