Pierwszy sondaż prezydencki IBSP w nowym roku

Autor: Stan Polityki 19 stycznia 2020

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla Wirtualnej Polski i Stanpolityki.pl Andrzej Duda utrzymuje wysokie prowadzenie w pierwszej turze wyborów. Druga tura, gdyby do niej doszło, to remis pomiędzy urzędującym Prezydentem a Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Andrzej Duda z dużą przewagą w I turze

Według badania obecny prezydent ma poparcie na poziomie 43,73%, co jest małym spadkiem (o 0,16 p.p.) od poprzedniego sondażu przeprowadzonego przez IBSP pod koniec grudnia. Tym samym najwyższy jak dotąd wynik kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymał we wrześniu (44,78%). Z kolei oddanie głosu na Małgorzatę Kidawę-Błońską deklaruje 26,61% Polaków. Zatem jest to o 0,31 p.p. więcej niż w grudniu. Podobnie poparcie kandydatki Koalicji Obywatelskiej było również najwyższe we wrześniu (27,91%). Szymona Hołownię, który zajął trzecie miejsce w I turze wyborów popiera 9,56% osób. Jest to spadek o 0,18 p.p. od zeszłego miesiąca. Czwarte miejsce z 7,77% należy do Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zyskał 0,51 p.p. w porównaniu z wynikiem z grudnia. Po raz pierwszy w sondażu IBSP pojawił się Robert Biedroń. Otrzymał on 7,26% głosów. Ostatnim kandydatem jest Krzysztof Bosak, a jego poparcie (5,07%) jest zatem niższe o 0,33 p.p. niż w ostatnim badaniu.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

(IBSP, 14-16.01.2020)

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Szymon Hołownia
Władysław Kosiniak-Kamysz
Robert Biedroń
Krzysztof Bosak
Data: 14-16.01.2020 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1001 Frekwencja:

II tura bez faworyta

Wybory Prezydenckie 2020 II tura (styczeń 2020)

Zobacz

Jeżeli w II turze znajdą się Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska ich wyniki byłyby niemal identyczne (46,65% do 46,48%). W związku z tym o zwycięstwie zadecydowaliby wyborcy niezdecydowani na kogo oddać głos w II turze. W badaniu IBSP jest ich prawie 7%.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej niweluje swoją różnicę do Andrzeja Dudy z I tury głównie dzięki przepływom od pozostałych kandydatów, którzy nie weszliby do II tury. Taką postawę deklaruje 78% wyborców Roberta Biedronia, 85% zwolenników Władysława Kosiniaka-Kamysza i 60% osób, które wcześniej poparły Szymona Hołownię. Andrzej Duda przejmuje przede wszystkim większość głosów od Krzysztofa Bosaka. Oddanie głosu na obecnego Prezydenta w II turze deklaruje 44% wyborców kandydata Konfederacji. Może być to problem dla obecnego prezydenta, ponieważ ⅓ wyborców Krzysztofa Bosaka deklaruje, że nie pójdzie na II turę wyborów.

Kogo popierają wyborcy poszczególnych partii politycznych?

Prawie 97% wyborców Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowało w I turze oddanie głosu na Andrzeja Dudę. Wydaje się, że zwolennicy Koalicji Obywatelskiej są mniej lojalni. Z tego powodu Małgorzata Kidawa-Błońska może liczyć na ich poparcie na poziomie 72,40%. Prawie 10% z nich planuje oddać głos na Szymona Hołownię. Tylko 38,34% osób popierających Nową Lewicę deklaruje poparcie dla jej kandydata Roberta Biedronia. 27,16% z nich wesprze kandydatkę Koalicji Obywatelskiej a prawie 18% Szymona Hołownię. Najwięcej głosów zwolenników Konfederacji przypadnie po pierwsze Krzysztofowi Bosakowi (51,88%), a także Andrzejowi Dudzie (18,25%). Władysław Kosiniak-Kamysz z pewnością jest najbardziej popularnym kandydatem wśród osób popierających Polskie Stronnictwo Ludowe (56,10%). Z kolei prawie 16% wyborców PSL chce w I turze głosować na obecnego prezydenta.

Jutro w Wirtualna Polska i na Stan Polityki wyniki badania, kto jest najpopularniejszym kandydatem drugiego wyboru w wyborach prezydenckich.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.01.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Sondaż IBSP dla StanPolityki.pl najdokładniejszy

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak...

Ostatni przed ciszą wyborczą prezydencki sondaż IBSP

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 25-26.06.2020 dla StanPolityki.pl, by rozstrzygnąć wybory prezydenckie konieczna będzie II...