Pierwszy sondaż prezydencki IBSP w nowym roku

Autor: Stan Polityki 19 stycznia 2020

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla Wirtualnej Polski i Stanpolityki.pl Andrzej Duda utrzymuje wysokie prowadzenie w pierwszej turze wyborów. Druga tura, gdyby do niej doszło, to remis pomiędzy urzędującym Prezydentem a Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Andrzej Duda z dużą przewagą w I turze

Według badania obecny prezydent ma poparcie na poziomie 43,73%, co jest małym spadkiem (o 0,16 p.p.) od poprzedniego sondażu przeprowadzonego przez IBSP pod koniec grudnia. Tym samym najwyższy jak dotąd wynik kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymał we wrześniu (44,78%). Z kolei oddanie głosu na Małgorzatę Kidawę-Błońską deklaruje 26,61% Polaków. Zatem jest to o 0,31 p.p. więcej niż w grudniu. Podobnie poparcie kandydatki Koalicji Obywatelskiej było również najwyższe we wrześniu (27,91%). Szymona Hołownię, który zajął trzecie miejsce w I turze wyborów popiera 9,56% osób. Jest to spadek o 0,18 p.p. od zeszłego miesiąca. Czwarte miejsce z 7,77% należy do Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zyskał 0,51 p.p. w porównaniu z wynikiem z grudnia. Po raz pierwszy w sondażu IBSP pojawił się Robert Biedroń. Otrzymał on 7,26% głosów. Ostatnim kandydatem jest Krzysztof Bosak, a jego poparcie (5,07%) jest zatem niższe o 0,33 p.p. niż w ostatnim badaniu.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

(IBSP, 14-16.01.2020)

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Szymon Hołownia
Władysław Kosiniak-Kamysz
Robert Biedroń
Krzysztof Bosak
Data: 14-16.01.2020 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1001 Frekwencja:

II tura bez faworyta

Wybory Prezydenckie 2020 II tura (styczeń 2020)

Zobacz

Jeżeli w II turze znajdą się Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska ich wyniki byłyby niemal identyczne (46,65% do 46,48%). W związku z tym o zwycięstwie zadecydowaliby wyborcy niezdecydowani na kogo oddać głos w II turze. W badaniu IBSP jest ich prawie 7%.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej niweluje swoją różnicę do Andrzeja Dudy z I tury głównie dzięki przepływom od pozostałych kandydatów, którzy nie weszliby do II tury. Taką postawę deklaruje 78% wyborców Roberta Biedronia, 85% zwolenników Władysława Kosiniaka-Kamysza i 60% osób, które wcześniej poparły Szymona Hołownię. Andrzej Duda przejmuje przede wszystkim większość głosów od Krzysztofa Bosaka. Oddanie głosu na obecnego Prezydenta w II turze deklaruje 44% wyborców kandydata Konfederacji. Może być to problem dla obecnego prezydenta, ponieważ ⅓ wyborców Krzysztofa Bosaka deklaruje, że nie pójdzie na II turę wyborów.

Kogo popierają wyborcy poszczególnych partii politycznych?

Prawie 97% wyborców Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowało w I turze oddanie głosu na Andrzeja Dudę. Wydaje się, że zwolennicy Koalicji Obywatelskiej są mniej lojalni. Z tego powodu Małgorzata Kidawa-Błońska może liczyć na ich poparcie na poziomie 72,40%. Prawie 10% z nich planuje oddać głos na Szymona Hołownię. Tylko 38,34% osób popierających Nową Lewicę deklaruje poparcie dla jej kandydata Roberta Biedronia. 27,16% z nich wesprze kandydatkę Koalicji Obywatelskiej a prawie 18% Szymona Hołownię. Najwięcej głosów zwolenników Konfederacji przypadnie po pierwsze Krzysztofowi Bosakowi (51,88%), a także Andrzejowi Dudzie (18,25%). Władysław Kosiniak-Kamysz z pewnością jest najbardziej popularnym kandydatem wśród osób popierających Polskie Stronnictwo Ludowe (56,10%). Z kolei prawie 16% wyborców PSL chce w I turze głosować na obecnego prezydenta.

Jutro w Wirtualna Polska i na Stan Polityki wyniki badania, kto jest najpopularniejszym kandydatem drugiego wyboru w wyborach prezydenckich.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.01.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...