Perspektywy finansowe Polaków

Autor: OGB Pro 8 marca 2022

Chociaż obecnie to sytuacja w Ukrainie jest kluczowym tematem wszelkich analiz, bez wątpienia obok kwestii związanych z obronnością i bezpieczeństwem to sytuacja finansowa Polaków jest tym wątkiem, który stopniowo będzie powracał do politycznej agendy. W lutowym badaniu IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl sprawdziliśmy, jak Polacy postrzegają perspektywy swojej sytuacji finansowej na najbliższe miesiące. Analizujemy, jak na stan swoich portfeli patrzą mieszkańcy małych i dużych miast, wyborcy poszczególnych partii czy młodsi i starsi obywatele.

Ponad połowa Polaków spodziewa się gorszej sytuacji finansowej

Jak pokazuje badanie IBSP, ponad połowa Polaków wskazuje, że w ich odczuciu ich osobista sytuacja finansowa pogorszy się w ciągu najbliższych 3 miesięcy. 27,34% z nich wskazało, że zdecydowanie się pogorszy, a ponad ¼ ,że raczej się pogorszy. Na przeciwległym biegunie, polepszenia swojej sytuacji finansowej spodziewa się 14,5% badanych, z kolei 32,98% respondentów jest zdania, że ich sytuacja finansowa pozostanie niezmieniona.

Raport: Sytuacja finansowa Polaków

Chociaż obecnie to sytuacja w Ukrainie jest kluczowym tematem wszelkich analiz, bez wątpienia obok kwestii związanych z obronnością i bezpieczeństwem to sytuacja finansowa Polaków jest tym wątkiem, który stopniowo będzie powracał do politycznej agendy. W lutowym badaniu IBSP (Ogólnopolska...

Proszę powiedzieć, czy uważa Pan/i, że Pana/i osobista sytuacja finansowa w najbliższych 3 miesiącach polepszy się, czy pogorszy się?

  • Zdecydowanie się pogorszy
  • Raczej się pogorszy
  • Ani się pogorszy, ani się polepszy
  • Raczej się polepszy
  • Zdecydowanie się polepszy
Komentarz eksperta

Galopująca inflacja oraz przynajmniej PR-owo nieudana reforma systemu podatkowego sprawiły, że wielu Polaków obawia się, że ich sytuacja finansowa się pogorszy w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Nasz sondaż pokazuje jednak jak bardzo “bańkowe” jest to przekonanie. Przekonanie, że osobista sytuacja finansowa respondenta pogorszy się w najbliższej przyszłości nie jest popularne wśród wyborców PiS. Przekonanie to dominuje jednak wśród wyborców sympatyzujących z partiami opozycyjnymi. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być choćby różnice w strukturze demograficznej wyborców partii opozycyjnych i partii rządzącej, różna sytuacja zawodowa obu grup wyborców, czy też popularność innych źródeł informacji.

Franciszek Michałowski
Specjalista ds. badań opinii

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 3-7.02.2022 r, metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport: Sytuacja finansowa Polaków

Chociaż obecnie to sytuacja w Ukrainie jest kluczowym tematem wszelkich analiz, bez wątpienia obok kwestii związanych z obronnością i bezpieczeństwem to sytuacja finansowa Polaków...

Czy zauważamy wzrost cen przez podatek cukrowy?

IBSP sprawdził dla StanPolityki.pl, jak wprowadzenie podatku cukrowego odbiło się na portfelach Polaków. Jak wielu z nich deklaruje, że odczuło wzrost cen napojów słodzonych,...