Partia Szymona Hołowni – kto powinien się jej bać?

Autor: Stan Polityki 10 stycznia 2020

Szymon Hołownia nie ukrywa, że po wyborach prezydenckich będzie tworzył własne ugrupowanie na wzór Prezydenta Zełeńskiego na Ukrainie. Tam skończyło się to dominacją nowej partii na scenie politycznej. My sprawdzamy jaki elektorat przyciąga Hołownia i jakie partie powinny mieć się na baczności w obawie przed odpływem ich wyborców.

Kto chce głosować na Hołownię?

Z jakich wyborców składa się elektorat Szymona Hołowni?

  • Koalicja Obywatelska
  • Lewica
  • PSL
  • Konfederacja
  • PiS

Na podstawie najnowszego badania IBSP sprawdziliśmy, ze zwolenników których ugrupowań składa się elektorat gotowy głosować na Szymona Hołownię w I turze wyborów prezydenckich. Jak się okazuje, ponad połowa chcących głosować w wyborach prezydenckich na Szymona Hołownię to wyborcy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy (55,20%). Odpowiednio, aż ⅓ popierających Szymona Hołownię to osoby, które w wyborach parlamentarnych deklarują poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (34,04%), a 21,16% jego zwolenników to parlamentarny elektorat Lewicy. Na kolejnych miejscach znaleźli się ci, którzy w wyborach parlamentarnych głosowaliby na Polskie Stronnictwo Ludowe (14,48%), a niewiele mniejszą grupę stanowią z kolei wyborcy Konfederacji (13,85%). Najmniej chętni, by głosować na Szymona Hołownię byli wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, wśród których poparcia w I turze wyborów prezydenckich udzieliłoby mu tylko 3%. Wyraźnie widać, że na polskiej scenie politycznej zrobiłby się jeszcze większy tłok po stronie opozycji. Już w poprzedniej kadencji rywalizacja pomiędzy partiami opozycyjnymi, głównie Platformą, Nowoczesną, PSL i Lewicą pochłaniała spore zasoby partii, pojawienie się Szymona Hołowni ten efekt by zwiększyło.

Poglądy

Poglądy polityczne wyborców Szymona Hołowni (grudzień 2019)

Jakie poglądy polityczne mają wyborcy Hołowni? Przeważają ci, którzy określają je jako centrowe (34%). Liczną grupę stanowią też ci, którzy nie potrafili określić, jakie poglądy reprezentują (28,47%). Dwie kolejne, mocno zbliżone do siebie grupy to z kolei osoby, które postrzegają się jako raczej lewicowe oraz raczej prawicowe (14,44% i 13,91%).

Poglądy polityczne wyborców KO (grudzień 2019)

Dominacja poglądów centrowych to zła wiadomość dla Koalicji Obywatelskiej, której elektorat składa się z ponad 50% wyborców, którzy deklarują takie poglądy. Dodatkowo elektorat KO to w 20% osoby z raczej lewicowymi poglądami. To właśnie Koalicja Obywatelska, już obecnie po przejściach, mogłaby się najbardziej obawiać pojawienia partii Szymona Hołowni. 

Poglądy polityczne wyborców Lewicy (grudzień 2019)

Drugą partią, która ma się czego bać, jest Lewica, która składa się niemal w połowie z wyborców raczej lewicowych, a w 20% z wyborców centrowych. Wyborcy Szymona Hołowni w dużym stopniu przypominają wyborców… partii Wiosna Roberta Biedronia, który podbierał centrowych wyborców Koalicji Obywatelskiej z jednej strony a z drugiej strony wyborców lewicowych SLD. Dziś wyborcy, których mógł rozczarować Robert Biedroń, mogli wybrać właśnie Hołownię. Dlatego na styku tych dwóch kandydatów zapowiada się nerwowa kampanie prezydencka.

Wielkość miejscowości i .. stosunek do wiary

Wyborcy Szymona Hołowni wg wielkości miejscowości (grudzień 2019)

Ci, którzy chcą głosować na Szymona Hołownię, mieszkają przede wszystkim na wsi (32,59%), a także w miejscowościach liczących od 20 do 100 tys. mieszkańców (19,79%). Pamiętajmy, że na terenach wiejskich mieszka w Polsce prawie 40% populacji, nie jest więc zaskoczeniem, że ta grupa dominuje praktycznie w każdym elektoracie partyjnym. 

Wyborcy KO wg wielkości miejscowości (grudzień 2019)

Co ciekawe w przypadku Koalicji Obywatelskiej i Lewicy obok przewagi elektoratu wiejskiego na drugim miejscu są nie małe miejscowości, ale średnie i duże miasta. Jest jednak partia, dla której mniejsze miejscowości to ważna część elektoratu – PSL, bo ponad 25%.

Wyborcy Lewicy wg wielkości miejscowości (grudzień 2019)

Wyborcy PSL wg wielkości miejscowości (grudzień 2019)

Wyborcy Szymona Hołowni – stosunek do wiary (grudzień 2019)

Ciekawie robi się też, gdy porównamy wyborców pod względem stosunku do wiary. Niemal równy odsetek osób, które chcą głosować na Szymona Hołownię w wyborach prezydenckich, deklaruje się jako osoby wierzące, regularnie praktykujące (32,92%) oraz wierzące, które jednak nie praktykują regularnie (32%). Z kolei 22,07% osób, które chcą postawić na S. Hołownię w prezydenckim wyścigu to elektorat wierzący, ale niepraktykujący.

Wyborcy KO – stosunek do wiary (grudzień 2019)

W przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej tak jak i w przypadku wyborców S. Hołowni blisko ⅓ określa się jako wierzący, regularnie praktykujący. 28,81% to osoby w elektoracie KO, które są wierzące, ale nieregularnie praktykujące. Jest to obraz niemal idealnie pokrywający się z wyborcami S. Hołowni.

Wyborcy PSL – stosunek do wiary (grudzień 2019)

Podobieństwa widać też wyraźnie z wyborcami PSL, wśród których 46% to osoby wierzące, regularnie praktykujące, a 26,81% stanowią wierzący, którzy nie praktykują regularnie.

Powstanie partii Szymona Hołowni oznaczałoby bratobójczą walkę na opozycji. Najwięcej mogłaby stracić Koalicja Obywatelska, ale tak naprawdę straciliby wszyscy i tu powstaje pytanie, czy byłoby miejsce w polskim parlamencie na aż cztery partie dziś opozycyjne, z podobnym elektoratem czy jednak ktoś spadłby do politycznego niebytu – czytaj poniżej progu wyborczego.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 17-20.12.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Prognoza parlamentarna StanPolityki.pl

Najnowsza prognoza parlamentarna uwzględnia już pierwsze sondaże realizowane w trakcie epidemii koronawirusa. Przejściowa prognoza stawia Prawo i Sprawiedliwość na zdecydowanym prowadzeniu. Partia Jarosława Kaczyńskiego...

PiS znowu wygrywa zdecydowanie

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie Wirtualnej Polski i StanPolityki.pl w dniach 10-13 marca 2020 przeprowadził sondaż, z którego wynika, że gdyby wybory parlamentarne...

PiS bez samodzielnej większości w Sejmie

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych, przeprowadzonego w dniach 18-20 lutego 2020 dla Wirtualnej Polski i StanPolityki.pl, poparcie dla partii, które w październiku...

PiS był o włos od utraty większości

Kolejne sondaże pokazują spadki poparcia dla PiS, co szczególnie powinno martwić Jarosława Kaczyńskiego w świetle naszej najnowszej analizy. Jak się okazuje, wynik PiS w...

Wybory parlamentarne – sondaż IBSP

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych dla Wirtualnej Polski i portalu Stanpolityki.pl wskazuje na to, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w zeszłą niedzielę,...