Ostatnia prognoza StanPolityki.pl przed ciszą wyborczą

Autor: OGB Pro 10 lipca 2020

Już w niedzielę Polacy ostatecznie zdecydują kto przez kolejne 5 lat będzie prezydentem RP. Czy tuż przed ciszą wyborczą możemy wskazać wyraźnego zwycięzcę i kto zgodnie z prognozą StanPolityki.pl ma większą szansę na wygranie II tury wyborów prezydenckich, Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski?

Jak pokazuje ostatnia przed II turą wyborów prezydenckich prognoza StanPolityki.pl, choć kampania dobiega końca, walka w dalszym ciągu jest niezwykle zacięta i możemy mówić raczej o remisie ze wskazaniem, niż o pewnym zwycięstwie.

Niemniej prognozujemy, że II turę wyborów prezydenckich 12 lipca 2020 roku, różnicą 1,8 p.p., wygra Rafał Trzaskowski. Może on liczyć na 50,90% głosów. Oznacza to, że na kandydata zagłosuje ponad 10 mln Polaków w kraju i za granicą (10 191 796).

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Tym samym na Andrzeja Dudę głos odda ponad 9,8 mln wyborców (9 830 761), co przekłada się na poparcie wynoszące 49,10%.

Prognozy Stanu Polityki

Prognoza wyniku II tury
10.07.2020

Rafał
Trzaskowski
Andrzej
Duda

Remis ze wskazaniem

Zgodnie z naszym modelem Rafał Trzaskowski ma 80,30% szansy na zwycięstwo w II turze wyborów, a jego wyniki wahają się między 48,49% a 52,82%.

Prognoza poparcia Rafała Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich

R. Trzaskowski – maksymalny i minimalny wynik wyborczy w II turze

  • Max
  • Min

Najwyższy prognozowany wynik Andrzeja Dudy to z kolei 51,51%. W najgorszym przypadku uzyska on 47,18%. Tym samym oceniamy, że ma on 19,70% szansy na wygraną w II turze.

A. Duda – maksymalny i minimalny wynik wyborczy w II turze

  • Max
  • Min

Prognoza poparcia Andrzeja Dudy w II turze wyborów prezydenckich

Wyniki w podziale na województwa

Analizując wyniki kandydatów w podziale na województwa, prognozujemy, że Rafał Trzaskowski wygra w 10 na 16 województw. Najwięcej głosów kandydat ten otrzyma w województwie pomorskim (60,59%), lubuskim (59,90%) i zachodniopomorskim (59,44%).

Andrzej Duda zdecydowaną przewagę nad swoim kontrkandydatem uzyskuje z kolei na Podkarpaciu (67,16%), w województwie lubelskim (62,80%) i świętokrzyskim (61,29%).

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...