Ostatnia prognoza prezydencka StanPolityki.pl przed ciszą wyborczą

Autor: Stan Polityki 26 czerwca 2020

Kto w najbliższą niedzielę otrzyma najwięcej głosów i czy wystarczy jedna tura do rozstrzygnięcia wyborów? Przedstawiamy jak wygląda ostatnia prognoza wyborcza przygotowana przez StanPolityki.pl.

Jak pokazuje ostatnia przed I turą wyborów prezydenckich prognoza StanPolityki.pl, najwyższy wynik w niedzielę uzyska Andrzej Duda. Obecny prezydent RP może liczyć na 41,14% głosów. 

Zgodnie z prognozą drugie miejsce zajmie Rafał Trzaskowski. Poparcie dla tego kandydata wyniesie 30,49%. Trzecie miejsce zajmie Szymon Hołownia, który otrzyma 12,96% głosów. Na Krzysztofa Bosaka zagłosuje 7,31% wyborców. 

Robert Biedroń może liczyć na 3,61% poparcia. Natomiast prognozowany wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza to 3,57%. Pozostali kandydaci otrzymają w sumie 0,92% głosów.

Prognozy Stanu Polityki

Wybory prezydenckie
26.06.2020

Tym samym, aby ostatecznie rozstrzygnąć wybory niezbędne będzie przeprowadzenie II tury głosowania, do której, zgodnie z wynikami prognozy, wejdą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. 

Zgodnie z naszym modelem wyniki Andrzeja Dudy mieszczą się w przedziale 38,23% – 44,35%, co oznacza, że kandydat ten nie ma szansy na zwycięstwo w pierwszej turze.

A. Duda – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Andrzeja Dudy w I turze wyborów prezydenckich

W przypadku Rafała Trzaskowskiego najwyższy prognozowany wynik wynosi 33,93%. W najgorszym przypadku otrzyma on 27,90% poparcia. Tym samym może być on pewny wejścia do II tury, ponieważ maksymalny wynik trzeciego kandydata jest niższy niż minimalny wyniki prezydenta Warszawy.

Prognoza poparcia Rafała Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

R. Trzaskowski – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Prognozowane wyniki Szymona Hołowni wahają się między 10,42% a 14,80%, co oznacza, że jego trzecia pozycja jest niezagrożona, bowiem najlepsze wyniki pozostałych kandydatów są niższe niż najgorszy możliwy rezultat Hołowni.

S. Hołownia – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Szymona Hołowni w I turze wyborów prezydenckich

W komfortowej sytuacji jest również Krzysztof Bosak, który może być pewny czwartego miejsca. Wyniki tego kandydata mieszczą się w przedziale  5,71% – 8,89%.

Ta kolejność 4 pierwszych kandydatów wydaje nam się pewna. 

Prognoza poparcia Krzysztofa Bosaka w I turze wyborów prezydenckich

K. Bosak – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Robert Biedroń może założyć, że w najgorszym przypadku otrzyma poparcie 2,50% Polaków, a w najlepszym zagłosuje na niego 4,32% wyborców. 

R. Biedroń – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Roberta Biedronia w I turze wyborów prezydenckich

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na rezultat między 1,76% a 5,39%. Tym samym ma on 7,20% szansy na wygranie z Robertem Biedroniem różnicą minimum 1 p.p. Zgodnie z modelem 5,10% szansy na zwycięstwo w tym pojedynku różnicą minimum 1 p.p. ma kandydat popierany przez Lewicę. W 87,70% przypadków różnica między kandydatami będzie natomiast mniejsza niż 1 p.p.

Prognoza poparcia Władysława Kosiniaka-Kamysza w I turze wyborów prezydenckich

W. Kosiniak-Kamysz – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Andrzej Duda ma 81,50% szansy na uzyskanie wyniku między 40,00% a 43,00%. Rafał Trzaskowski ma 86,30% szansy na rezultat w przedziale 29,00% – 32,00%, a Szymon Hołownia na 90,00% otrzyma między 11,00% a 14,00% głosów.

Analizując wyborcze szanse Krzysztofa Bosaka widzimy, że ma on 96,40% szansy na osiągnięcie wyniku w granicach 6,00% – 9,00%. Robert Biedroń z całą pewnością otrzyma od 2,00% do 5,00% głosów, z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz ma 96,90% szansy na otrzymanie wyniku w tym przedziale. 

Wyniki w poszczególnych województwach

Przy takim układzie wyników Prezydent Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze w 12 na 16 województw. Najwyższe poparcie ma on w województwie podkarpackim (59,87%), lubelskim (53,09%) i świętokrzyskim (50,97%). Z kolei w 4 województwach najwyższy rezultat osiąga Rafał Trzaskowski. Są to województwa pomorskie (40,80%), zachodniopomorskie (38,11%), lubuskie (35,88%) i wielkopolskie (35,42%).

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Sondaż IBSP dla StanPolityki.pl najdokładniejszy

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak...