Ostatnia prognoza prezydencka StanPolityki.pl przed ciszą wyborczą

Autor: Stan Polityki 26 czerwca 2020

Kto w najbliższą niedzielę otrzyma najwięcej głosów i czy wystarczy jedna tura do rozstrzygnięcia wyborów? Przedstawiamy jak wygląda ostatnia prognoza wyborcza przygotowana przez StanPolityki.pl.

Jak pokazuje ostatnia przed I turą wyborów prezydenckich prognoza StanPolityki.pl, najwyższy wynik w niedzielę uzyska Andrzej Duda. Obecny prezydent RP może liczyć na 41,14% głosów. 

Zgodnie z prognozą drugie miejsce zajmie Rafał Trzaskowski. Poparcie dla tego kandydata wyniesie 30,49%. Trzecie miejsce zajmie Szymon Hołownia, który otrzyma 12,96% głosów. Na Krzysztofa Bosaka zagłosuje 7,31% wyborców. 

Robert Biedroń może liczyć na 3,61% poparcia. Natomiast prognozowany wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza to 3,57%. Pozostali kandydaci otrzymają w sumie 0,92% głosów.

Prognozy Stanu Polityki

Wybory prezydenckie
26.06.2020

Tym samym, aby ostatecznie rozstrzygnąć wybory niezbędne będzie przeprowadzenie II tury głosowania, do której, zgodnie z wynikami prognozy, wejdą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. 

Zgodnie z naszym modelem wyniki Andrzeja Dudy mieszczą się w przedziale 38,23% – 44,35%, co oznacza, że kandydat ten nie ma szansy na zwycięstwo w pierwszej turze.

A. Duda – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Andrzeja Dudy w I turze wyborów prezydenckich

W przypadku Rafała Trzaskowskiego najwyższy prognozowany wynik wynosi 33,93%. W najgorszym przypadku otrzyma on 27,90% poparcia. Tym samym może być on pewny wejścia do II tury, ponieważ maksymalny wynik trzeciego kandydata jest niższy niż minimalny wyniki prezydenta Warszawy.

Prognoza poparcia Rafała Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

R. Trzaskowski – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Prognozowane wyniki Szymona Hołowni wahają się między 10,42% a 14,80%, co oznacza, że jego trzecia pozycja jest niezagrożona, bowiem najlepsze wyniki pozostałych kandydatów są niższe niż najgorszy możliwy rezultat Hołowni.

S. Hołownia – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Szymona Hołowni w I turze wyborów prezydenckich

W komfortowej sytuacji jest również Krzysztof Bosak, który może być pewny czwartego miejsca. Wyniki tego kandydata mieszczą się w przedziale  5,71% – 8,89%.

Ta kolejność 4 pierwszych kandydatów wydaje nam się pewna. 

Prognoza poparcia Krzysztofa Bosaka w I turze wyborów prezydenckich

K. Bosak – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Robert Biedroń może założyć, że w najgorszym przypadku otrzyma poparcie 2,50% Polaków, a w najlepszym zagłosuje na niego 4,32% wyborców. 

R. Biedroń – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Roberta Biedronia w I turze wyborów prezydenckich

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na rezultat między 1,76% a 5,39%. Tym samym ma on 7,20% szansy na wygranie z Robertem Biedroniem różnicą minimum 1 p.p. Zgodnie z modelem 5,10% szansy na zwycięstwo w tym pojedynku różnicą minimum 1 p.p. ma kandydat popierany przez Lewicę. W 87,70% przypadków różnica między kandydatami będzie natomiast mniejsza niż 1 p.p.

Prognoza poparcia Władysława Kosiniaka-Kamysza w I turze wyborów prezydenckich

W. Kosiniak-Kamysz – maksymalny i minimalny wynik wyborczy

 • Max
 • Min

Andrzej Duda ma 81,50% szansy na uzyskanie wyniku między 40,00% a 43,00%. Rafał Trzaskowski ma 86,30% szansy na rezultat w przedziale 29,00% – 32,00%, a Szymon Hołownia na 90,00% otrzyma między 11,00% a 14,00% głosów.

Analizując wyborcze szanse Krzysztofa Bosaka widzimy, że ma on 96,40% szansy na osiągnięcie wyniku w granicach 6,00% – 9,00%. Robert Biedroń z całą pewnością otrzyma od 2,00% do 5,00% głosów, z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz ma 96,90% szansy na otrzymanie wyniku w tym przedziale. 

Wyniki w poszczególnych województwach

Przy takim układzie wyników Prezydent Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze w 12 na 16 województw. Najwyższe poparcie ma on w województwie podkarpackim (59,87%), lubelskim (53,09%) i świętokrzyskim (50,97%). Z kolei w 4 województwach najwyższy rezultat osiąga Rafał Trzaskowski. Są to województwa pomorskie (40,80%), zachodniopomorskie (38,11%), lubuskie (35,88%) i wielkopolskie (35,42%).

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...