Ostatni przed ciszą wyborczą prezydencki sondaż IBSP

Autor: Stan Polityki 26 czerwca 2020

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 25-26.06.2020 dla StanPolityki.pl, by rozstrzygnąć wybory prezydenckie konieczna będzie II tura głosowania. Jak na kilka godzin przed ciszą wyborczą wygląda stawka wyścigu prezydenckiego?

Pierwsza tura dla Andrzeja Dudy

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez IBSP, Andrzej Duda w I turze niedzielnych wyborów prezydenckich może liczyć na poparcie na poziomie 42,31% Oznacza to, że wybory prezydenckie rozstrzygną się dopiero w drugiej turze głosowania. Drugi, Rafał Trzaskowski może spodziewać się 31,03% głosów co oznacza, że dystans pomiędzy nim a urzędującym Prezydentem wynosi 11,28p.p.

Na trzeciej pozycji utrzymuje się Szymon Hołownia, na którego oddanie głosu deklaruje 13,88% respondentów. Tym samym, do zajmującego drugą pozycję kandydata PO, traci on ponad 17 p.p.

Poza podium bez zaskoczeń

7,41% respondentów wskazuje, że w niedzielnych wyborach swój krzyżyk postawi przy nazwisku kandydata Konfederacji — Krzysztofa Bosaka, a 2,54% gotowych jest zagłosować na Roberta Biedronia.

Ostatni w prezydenckiej rywalizacji Prezes PSL — Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 1,69% głosów, z kolei 1,14% wyborców zagłosuje na pozostałych kandydatów.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 25-26.06.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1092 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). Inny kandydat: 1,14%. Dane po uwzględnieniu zdecydowanych wyborców.

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...