Najnowszy sondaż parlamentarny IBSP

Autor: OGB Pro 6 kwietnia 2020

Najnowszy sondaż parlamentarny dla StanPolityki.pl zrealizowany przez Instytut Badań Spraw Publicznych należący do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej pokazuje, że tendencje, które obserwowaliśmy w sondażach jeszcze w połowie marca uległy zmianie. Jak wygląda obecnie poparcie poszczególnych partii i kto miałby dziś większość parlamentarną?

Koronawirus wpływa na poparcie dla partii

Koronawirus wpływa nie tylko na kształt prezydenckiej rywalizacji, ale także na poparcie Polaków dla partii politycznych. W poprzednim sondażu IBSP zrealizowanym w połowie marca, zaraz po wybuchu epidemii Prawo i Sprawiedliwość zbliżyło się do swojego poparcia z wyborów do Parlamentu Europejskiego, mogąc spodziewać się 47,57% głosów. 

Teraz kiedy pierwszy odruch naturalnego skupiania się obywateli wokół władzy w czasie kryzysu minął, a przyszedł czas na ocenę bieżących działań podejmowanych przez Rząd, ta fala rosnącego poparcia wyhamowała i notowania PiS są zdecydowanie niższe niż jeszcze 3 tygodnie temu.

Kwietniowy sondaż prezydencki IBSP

Najnowszy kwietniowy sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie StanPolityki.pl przynosi zaskakujące przetasowania wśród kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta RP. Kto zyskuje na epidemii, a kto musi obawiać się o udział w II turze? Sprawdzamy w naszym najnowszym...

Przypomnijmy, że sondaże zrealizowane po wybuchu epidemii pokazały mocne wzrosty partii rządzącej. 

Prognozy Stanu Polityki

Prognoza szans partii w wyborach parlamentarnych

15.09.2023

Poparcie w %
Wykres prawdopodobieństwa w %
Szanse poszczególnych partii
PiS
84.10%
(37.00%-40.00%)
KO
88.30%
(30.00%-33.00%)
Trzecia Droga
95.70%
(7.00%-10.00%)
Nowa Lewica
91.20%
(7%-10.00%)
Konfederacja
98.30%
(9.00%-12.00%)

W marcowej prognozie parlamentarnej StanPolityki.pl szacowaliśmy, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma 72,80% szans na rezultat wyborczy między 42% a 45,00%. 

Jeśli chodzi o podział mandatów sytuacja w połowie marca była dla PiS korzystna, dając tej partii minimalną większość w parlamencie w postaci 231 mandatów, choć to o cztery mniej niż w wyborach w 2019 roku. 

Prognozy Stanu Polityki

Wybory parlamentarne
26.03.2020

Podział mandatów
231
122
61
23
22
1

PiS ze stratami, rośnie KO

W najnowszym sondażu parlamentarnym IBSP Prawo i Sprawiedliwość może spodziewać się poparcia na poziomie 41,97% (co stanowi spadek, w stosunku do sondażu z marca o 5,60 p.p.). Druga Koalicja Obywatelska zyskuje 5,21 p.p. i tym samym jej sondażowy wynik to 27,11%. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja powoli wraca do stanu przed wybuchem epidemii, a rządzący podobnie jak Prezydent A. Duda tracą dodatkowe punkty poparcia, uzyskane na jej początku.

Podział mandatów i preferencje Polaków w wyborach parlamentarnych

Kto mógłby utworzyć rząd po nowych wyborach? Na StanPolityki.pl sprawdziliśmy podział mandatów w poszczególnych okręgach na podstawie najnowszego sondażu parlamentarnego IBSP. Gdzie Prawo i Sprawiedliwości może liczyć na najwyższe poparcie, jakie poparcie ma Koalicja Obywatelska? Szczegóły poniżej.

Na trzecim miejscu nieustannie Nowa Lewica, której poparcie oscyluje na niezmiennym poziomie około 12% (12,41% w sondażu z marca i 12,50% w najnowszym sondażu IBSP). 

Wzrost zanotowała za to Koalicja Polska, która ponownie wróciła na czwarte miejsce, w sondażu przeskakując Konfederację i mogąc liczyć na 9,62% (wzrost o 1,55 p.p.). Tym razem piąta Konfederacja osiąga z kolei wynik 8,68% co stanowi spadek o 1,16 p.p.

Na inną partię gotowych było zagłosować 0,12% respondentów.

Prognoza wyników do Sejmu - województwa

Prognoza wyników do Sejmu - okręgi sejmowe

Komentarz eksperta

Niezwykle krótko trwał efekt nazywany przez polityków “Rally “round the flag”, który w czasach kryzysu premiuje rządzących. Wydaje się, że stała dyskusja o wyborach 10 maja i polityce spowodowała powrót do starych podziałów i sporów.

Na wyniki partii rządzącej ma pewnie też wpływ pogarszająca się sytuacja gospodarcza. W wypadku przyspieszonych wyborów parlamentarnych jesienią trudno dziś przewidzieć jaką większość parlamentarną udałoby się w Sejmie stworzyć.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

StanPolityki.pl to serwis, w którym dostarczamy unikalną wiedzę na temat polityki krajowej. Przygotowujemy prognozy i analizy oparte na badaniach i własnych narzędziach. StanPolityki.pl jest podstawowym źródłem informacji dla każdego lidera opinii publicznej i gospodarki zainteresowanego tematami politycznymi.

Szczegółową wiedzę na temat wyborów prezydenckich, parlamentarnych oraz europejskich znajdziesz w naszych dedykowanych zakładkach.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 31.03-02.04.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). Inna partia: 0,12%. Dane po uwzględnieniu zdecydowanych wyborców.

Przeczytaj także