Minister – kandydat? Według Polaków niekoniecznie – sondaż IBSP

Autor: Stan Polityki 30 kwietnia 2019

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie RadioZet.pl i StanPolityki.pl zdecydowana większość badanych uważa, że żaden minister kandydujący do PE nie powinien jednocześnie sprawować funkcji w rządzie i kandydować do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy przewidują także, że ten kto wygra w maju wygra też wybory na jesieni.

Minister i kandydat? - zdecydowanie nie

Ministrowie kandydujący do Parlamentu Europejskiego powinni zrezygnować z pełnionej funkcji w rządzie

IBSP zapytało czy ministrowie kandydujący do Parlamentu Europejskiego powinni zrezygnować z pełnionej funkcji w rządzie. Wśród badanych aż 67,68% osób odpowiedziało, że zdecydowanie tak, dodatkowo 15,02% respondentów odpowiedziało że raczej powinni. Tylko niecałe 9% uważa, że nie ma w tym nic złego i nie powinni rezygnować.

Aż 96,60% wyborców KE uważa, że ministrowie powinni zrezygnować z pełnionej funkcji w rządzie. Podobnego zdania jest 79,77% zwolenników Wiosny. Nawet wśród wyborców partii rządzącej 74,69% wyborców uważa, że ministrowie ubiegający się o mandat europosła powinni zrezygnować z obecnie sprawowanej funkcji.

Wybory do europarlamentu przepustką do wyborów na jesieni?

Partia, która wygra wybory do Parlamentu Europejskiego, wygra również wybory do Sejmu na jesieni

Prawie połowa Polaków uważa, że ta partia, która wygra wybory w maju, zwycięży także w wyborach parlamentarnych na jesieni tego roku. Przeciwnego zdania jest nieco ponad 22% badanych.

Co ciekawe, to wyborcy PiS w największym stopniu uważają, że wygrana partii w wyborach do PE będzie zwiastowała wygraną na jesieni – sądzi tak 74,36% wyborców PiS. Wyborcy Koalicji Europejskiej są już tego mniej pewni – uważa tak 50,86%, a przeciwnego zdania jest 16,83% wyborców KE.

Najbardziej sceptyczni są wyborcy Wiosny, tylko 31,12% z nich uważa, że wybory europejskie będą mieć wpływ na wygraną na jesieni, przeciwnego zdania jest 26,86% wyborców partii Roberta Biedronia.

 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 23-26.04.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1006 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Lukasz-Szumowski-liderem-zaufania

Czy Łukasz Szumowski pozostanie liderem zaufania?

Zdecydowanie nie. Prognozujemy jakie miejsce na scenie politycznej zajmować będzie Minister Zdrowia w najbliższych miesiącach i czy pozostanie liderem zaufania. W ostatnim badaniu poparcia...

(Nie)Równi Polacy

Politycy zawsze podkreślają, że każdy głos ma dla nich znaczenie i bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy dla nich tak samo ważni....

Trzy polityczne mity w Polsce

Na StanPolityki.pl obalamy trzy powszechnie obowiązujące teorie dotyczące polskiej polityki. Czekacie na “mijankę” pomiędzy Lewicą a Koalicją Obywatelską? Liczycie na skręt PiS do centrum...

Konserwatyzm wyborców PiS i PO

Wbrew pozorom wyborcy PiS-u i Platformy są do siebie podobni w jednym - są raczej niezmienni w swoich decyzjach. Od 2005 roku w każdych...