Kwietniowy sondaż prezydencki IBSP

Autor: Stan Polityki 3 kwietnia 2020

Najnowszy kwietniowy sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie StanPolityki.pl przynosi zaskakujące przetasowania wśród kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta RP. Kto zyskuje na epidemii, a kto musi obawiać się o udział w II turze? Sprawdzamy w naszym najnowszym sondażu!

Walka o prezydenturę w dobie koronawirusa

Epidemia koronawirusa ma ogromny wpływ na politykę w naszym kraju a tym bardziej na rywalizację o pałac prezydencki. W czasie, gdy cały świat mierzy się z pandemią, a w Polsce każdego dnia przybywa zakażonych, temat walki z wirusem coraz bardziej wpływa na decyzje wyborcze Polaków.

Pierwsza reakcja była przewidywalna i występowała na całym świecie, skutkując wzrostem poparcia dla rządzących polityków. Ten efekt nazywany przez politologów “Rally ’round the flag” poskutkował w poprzednim badaniu skokowym wzrostem poparcia dla Andrzeja Dudy dającym mu szanse na wygraną już w I turze.

Kto liderem na trudne czasy? (Badanie)

W najnowszym badaniu IBSP dla Wirtualnej Polski i Stanu Polityki postanowiliśmy sprawdzić, który z kandydatów na Prezydenta zdaniem Polaków najlepiej poradziłby sobie z epidemią...

Było to widoczne w naszej autorskiej prognozie wyborów prezydenckich opracowanej przez StanPolityki.pl wskazującej tendencję wzrostową dla Andrzeja Dudy, który coraz pewniej zbliżał się do zwycięstwa już w I turze. 

Zgodnie z prognozą z 26.03 najlepszy i najgorszy wynik Andrzeja Dudy mieścił się w przedziale od 46,34% aż do 53,33%. Oznacza to, że Andrzej Duda miał 39,20% szans na to, by zakończyć wybory już w I turze wyborów. 

Prognozy Stanu Polityki

Prognoza szans kandydatów w wyborach prezydenckich

10.07.2020

Poparcie w %
Wykres prawdopodobieństwa w %
Szanse poszczególnych kandydatów
RT
40.40%
(50%-51.00%)
AD
40.40%
(49%-50.00%)

Andrzej Duda na czele, za nim… Władysław Kosiniak-Kamysz

W najnowszym sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl zrealizowanym w dniach 31.03-02.04 Andrzej Duda może liczyć na 44,29% głosów, a to oznacza spadek w porównaniu z sondażem sprzed 3 tygodni i powrót do poziomu poparcia utrzymującego się, zanim temat pandemii koronawirusa zdominował życie polityczne w kraju. Oznaczałoby to, że efekt skupiania się wokół władzy w czasie kryzysu powoli wygasa. Taki wynik oznaczałby konieczność przeprowadzenia II tury wyborów. W naszym badaniu zapytaliśmy o chęć udziału w wyborach przeprowadzonych po ustąpieniu epidemii koronawirusa tak, by strach o swoje zdrowie nie wpływał na chęć udziału w głosowaniu a przez to na wyniki.

Na drugim miejscu, pierwszy raz w publikowanych sondażach znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz z poparciem 15,87% Polaków, minimalnie wyprzedzając  Małgorzatę Kidawę-Błońską, która traci do W. Kosiniaka-Kamysza 0,10 p.p. 

Polacy spodziewają się recesji (Badanie)

Jak wynika z badania, przeprowadzonego specjalnie dla StanPolityki.pl przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza), ponad połowa Polaków uważa, że w Polsce dojdzie...

Tuż za trzecią w prezydenckiej rywalizacji Małgorzatą Kidawą-Błońską, którą popiera 15,77% Polaków, znalazł się Szymon Hołownia z wynikiem 12,30% głosów. Roszady na miejscach 2-4, jeżeli się utrzymają, mogą mieć ogromne znaczenie dla sceny politycznej w najbliższych miesiącach. Na wynik Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wpływ może mieć zakomunikowana decyzja o zawieszeniu udziału w kampanii, która mogła być odczytana przez niektórych jako rezygnacja ze startu. Kandydat Nowej Lewicy spada tym samym na piąte miejsce, z rezultatem 6,24% (-1,35 p.p.).

Nieustannie na ostatniej pozycji znajduje się z kolei Krzysztof Bosak, który może spodziewać się poparcia 5,24%, co stanowi spadek w stosunku do sondażu z początku marca o 0,27 p.p.

Co dalej?

Epidemia koronawirusa sprawiła, że sytuacja polityczna w kraju stała się bardzo dynamiczna, zarówno sondaże, jak i prognozy wyborcze zmieniają się bardzo dynamicznie. Po kilku miesiącach niemal niezmienionych wyników dziś rywalizacja prezydencka kształtuje się zupełnie inaczej.

Wydaje się, że na zaistniałej sytuacji najbardziej skorzystać może Władysław Kosiniak-Kamysz, który wybrał bardzo niekonfliktową politykę w pierwszych tygodniach epidemii. Jego poparcie rośnie kosztem niemal pewnej jeszcze niedawno kandydatki do II tury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Od tego, jak przebiegać będzie dalej kampania wyborcza w cieniu epidemii oraz od tego, kiedy ostatecznie i w jakiej formie odbędą się wybory, będzie zależeć czy czeka nas trzęsienie ziemi na scenie politycznej.

 

Komentarz eksperta

W badaniu zapytaliśmy o chęć udziału w wyborach “zorganizowanych po epidemii koronawirusa” tak, by ewentualny strach pójścia na wybory nie wpływał na frekwencję, a przez to wypaczył wyników sondażu.

Wybory w maju, które są bardzo mało prawdopodobne, byłyby bardzo trudne do przewidzenia, jeśli chodzi o rozstrzygnięcie ze względu na nieliczną grupę wyborców, którzy w takim głosowaniu wzięliby udział, ryzykując swoim zdrowiem i życiem.

Bez względu czy wybory odbędą się jesienią, czy w przyszłym roku można zauważyć dwie główne tendencje.

Po pierwsze Andrzej Duda po początkowej zwyżce notowań wraca do swojego wcześniejszego poparcia w granicach 45% tym samym niepozwalającego na wygraną w I turze.

Po drugie przetasowanie po stronie opozycji i spadki poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej kosztem głównie Władysława Kosiniaka-Kamysza, powinno być już nie żółtym, ale czerwonym światłem ostrzegawczym dla jej kampanii i dla Koalicji Obywatelskiej. Gdyby taki wynik utrzymał się w wyborach, czekałoby nas polityczne trzęsienie ziemi jak po wyborach prezydenckich w 2000 roku.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Prognoza poparcia Andrzeja Dudy w I turze wyborów prezydenckich

Prognoza poparcia Władysława Kosiniaka-Kamysza w I turze wyborów prezydenckich

StanPolityki.pl to serwis, w którym dostarczamy unikalną wiedzę na temat polityki krajowej. Przygotowujemy prognozy i analizy oparte na badaniach i własnych narzędziach. StanPolityki.pl jest podstawowym źródłem informacji dla każdego lidera opinii publicznej i gospodarki zainteresowanego tematami politycznymi.

Szczegółową wiedzę na temat wyborów prezydenckich, parlamentarnych oraz europejskich znajdziesz w naszych dedykowanych zakładkach.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 31.03-02.04.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). Dane po uwzględnieniu zdecydowanych wyborców.

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Sondaż IBSP dla StanPolityki.pl najdokładniejszy

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak...