Kandydat drugiego wyboru – Wybory Prezydenckie (Badanie)

Autor: Stan Polityki 20 stycznia 2020

Zgodnie z najnowszym badaniem Instytutu Badań Spraw Publicznych, to Władysław Kosiniak-Kamysz jest wskazywany najczęściej jako kandydat drugiego wyboru, gdy pytamy o kandydata na prezydenta. Kto komu może odebrać głosy? Gdzie należy się spodziewać przepływów? Kto może najwięcej zyskać podczas kampanii?

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem drugiego wyboru

Na którego z proponowanych kandydatów odd(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów na Prezydenta Polski, gdyby kandydat wskazany w poprzednim pytaniu nie wziął w nich udziału?

  • Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Szymon Hołownia
  • Małgorzata Kidawa-Błońska
  • Robert Biedroń
  • Andrzej Duda
  • Krzysztof Bosak

W najnowszym badaniu IBSP zapytał Polaków, na którego z proponowanych kandydatów oddaliby oni swój głos w I turze wyborów na Prezydenta Polski, gdyby kandydat pierwszego wyboru nie wziął w nich udziału. Respondenci najczęściej wskazywali na Władysława Kosiniaka-Kamysza (22,05%).

Na drugim miejscu znalazł się Szymon Hołownia, na którego w takim przypadku głos oddałoby 14,93% badanych, a podium zamyka Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem 14,66%.  Pozostali kandydaci, czyli Robert Biedroń, Andrzej Duda oraz Krzysztof Bosak to kandydaci drugiego wyboru odpowiednio dla 9,48%, 6,37% i 5,89% badanych.

Przepływy wyborców pomiędzy kandydatami pierwszego i drugiego wyboru

Wyborcy Andrzeja Dudy wskazywali najczęściej na Władysława Kosiniaka-Kamysza (13,99%) i Szymona Hołownię (12,35%), jako swoich kandydatów drugiego wyboru. Wśród wyborców Andrzeja Dudy najliczniejsza jest grupa (prawie 50%) tych, którzy nie widzą w stawce kandydata, którego mogliby poprzeć, nawet gdyby Andrzej Duda nie startował.

Również elektorat Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na pierwszych dwóch miejscach stawia lidera PSL-u (46,07%) i Hołownię (24,57%), a 15,78%  wyborców kandydatki popieranej przez Koalicję Obywatelską zagłosowałaby na Roberta Biedronia.

Z kolei 35,28% wyborców Krzysztofa Bosaka, w przypadku jego rezygnacji, swój głos oddałoby na obecnego Prezydenta, a większość elektoratu Szymona Hołowni (31,25%), Roberta Biedronia (45,44%) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (57,19%) zagłosowałoby na kandydatkę KO. 

Partia a kandydat drugiego wyboru

Wyborcy PiS-u, podobnie jak elektorat Prezydenta Dudy, wskazują na Władysława Kosiniaka-Kamysza jako kandydata drugiego wyboru (14,09%), a aż 40,63% nie potrafiło wskazać żadnego polityka. 

34,98% elektoratu Koalicji Obywatelskiej wskazało na lidera PSL-u, a 21,22% oddałoby głos na Szymona Hołownię, w przypadku rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.  Na Roberta Biedronia zagłosowałoby 13,72% badanych, deklarujących poparcie dla kandydatki KO.

Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby liczyć na głosy wyborców Nowej Lewicy (31,34%) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (37,94%). Z kolei Andrzej Duda przejąłby 21,03% elektoratu Konfederacji.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.01.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Andrzej Duda wygrywa w I turze – sondaż IBSP

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 10-13.03.2020 dla Wirtualnej Polski i StanPolityki.pl, Andrzej Duda wygrałby wybory...

Kto liderem na trudne czasy? (Badanie)

W najnowszym badaniu IBSP dla Wirtualnej Polski i Stanu Polityki postanowiliśmy sprawdzić, który z kandydatów na Prezydenta zdaniem Polaków najlepiej poradziłby sobie z epidemią...

Wybory w maju to też ryzyko dla PiS (Badanie)

Trzymanie się majowego terminu wyborów prezydenckich może się obecnej władzy po prostu nie opłacać. Pozytywne skutki radzenia sobie z kryzysem epidemii koronawirusa mogą zostać...

Rośnie poparcie dla Andrzeja Dudy – sondaż IBSP

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla Wirtualnej Polski i Stanpolityki.pl w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda w dalszym...

Młodzi zdecydują o wyniku wyborów?

Prawie 2 miliony nowych wyborców, którzy jeszcze nie głosowali w wyborach prezydenckich, może zadecydować kto będzie Prezydentem Polski. Dzisiejsi 18-22-latkowie to być może klucz...

Ból głowy Andrzeja Dudy

Andrzej Duda był w styczniu liderem zaufania, liderem sondaży prezydenckich w I i II turze, a większość Polaków oceniała jego prezydenturę pozytywnie. Wszystko byłoby...