Jakich stacji radiowych słuchają wyborcy PiS, KO, Lewicy (Badanie)

Autor: OGB Pro 23 stycznia 2020

Na podstawie badania IBSP sprawdziliśmy, które stacje radiowe są najchętniej wybierane przez elektoraty poszczególnych kandydatów na Prezydenta, a także partii politycznych. Czy to, jak głosują Polacy, przekłada się na ich wybory dotyczące preferowanych rozgłośni? Odpowiedź w najnowszym artykule Stanu Polityki.

Które radio wybierają Polacy?

Proszę wskazać maksymalnie 3 stacje radiowe, których najczęściej Pan(i) słucha

  • RMF FM
  • Radio Zet
  • Radio Eska
  • Radia lokalne
  • Polskiego Radio Program 1
  • Inna stacja
  • Polskie Radio program 3

Polacy poproszeni o wskazanie maksymalnie trzech najczęściej słuchanych stacji radiowych najchętniej stawiali na RMF FM (64,33%). Drugą pozycję, ze stratą do lidera ponad 24 p.p. zajęło Radio Zet (40,11%), a na trzecim miejscu uplasowało się Radio Eska (30,44%).  Ponad ¼ wskazań uzyskały lokalnej rozgłośnie (25,94%), a dopiero za nimi wśród wskazań znalazł się Program 1 Polskiego Radia (16,76%), z kolei Radiowa Trójka mogła liczyć na 11,27%.

Na które stacje stawiają wyborcy kandydatów na Prezydenta?

Główne stacje radiowy wskazywane przez wyborców A. Dudy

Wyborcy lidera prezydenckich sondaży Andrzeja Dudy w zestawieniu najchętniej słuchanych stacji radiowych najczęściej wskazywali RMF FM (55,14%), na drugim miejscu wybierali Radio Zet 32,69%, a na podium znalazł się także Program 1 Polskiego Radia (29,22%). Stacją, która najrzadziej była wskazywana przez elektorat kandydata PiS, jest Program 3 Polskiego Radia z wynikiem 9,07%.

Główne stacje radiowy wskazywane przez wyborców M. Kidawy-Błońskiej

Elektorat Małgorzaty Kidaw-Błońskiej stawia na dwóch pierwszych miejscach te same stacje, które wskazywali wyborcy A. Dudy. RMF wskazało 65,32% z nich, a Radio Zet 38,80%. Na trzecim miejscu znalazło się Radio Eska (26,16%). Wśród wyborców M. Kidawy-Błońskiej najmniejszą popularnością cieszy się Program 1 Polskiego Radia (4,48%), który u A. Dudy znajdował się w TOP 3. To, jak wybierali głosujący na Małgorzatę Kidawę-Błońską pokrywa się z radiowymi preferencjami elektoratu Roberta Biedronia, wśród którego: 64,54% stawia na RMF FM, 47,11% na Radio Zet, a 37,16% na Radio Eska. Tak jak u MKB, wyborcy R. Biedronia najrzadziej wskazywali Program 1 Polskiego Radia (3,95%).

Główne stacje radiowy wskazywane przez wyborców S. Hołowni

Tak samo układają się najchętniej wybierane trzy stacje radiowe dla wyborców Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. RMF FM wskazało odpowiednio: 63,20% oraz 60,66% z nich, Radio Zet wybrało 39,20% głosujących na S. Hołownię i 47,36% stawiających na W. Kosiniaka-Kamysza, a radia lokalne są preferowane przez 36,78% elektoratu S. Hołowni i 23,39% popierających szefa PSL. Najmniej chętnie wybieraną stacją przez głosujących na S. Hołownię, a także W. Kosiniaka-Kamysza jest Program 1 Polskiego Radia (kolejno: 8,91% i 8,30%).

Główne stacje radiowy wskazywane przez wyborców K. Bosaka

Patrząc na to, jakich stacji radiowych słuchają głosujący na Krzysztofa Bosaka na pierwszym miejscu, tak jak u pozostałych kandydatów widzimy RMF FM z 55,15% wskazań. Na drugiej pozycji ulokowało się Radio Eska (39,38%), a trzecie miejsce zajęły lokalne rozgłośnie (35,22%). Ci, którzy popierają w wyborach prezydenckich kandydata Konfederacji, najrzadziej słuchają z kolei Programu 3 Polskiego Radia (6,36%).

Które rozgłośnie preferują elektoraty poszczególnych partii?

Główne stacje radiowe wskazywane przez wyborców PiS

  • RMF FM
  • Polskiego Radio Program 1
  • Radio Zet

Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości ponad połowa z nich najchętniej wskazywała RMF FM (52,56%). Druga pozycja przypadła Programowi 1 Polskiego Radia (31,56%), a niewiele mniej wskazań, bo zaledwie o 0,16 p.p. uzyskało Radio Zet (31,40%). Głosujący na partię Jarosława Kaczyńskiego najrzadziej słuchają natomiast Radiowej Trójki (9,30%).

Główne stacje radiowy wskazywane przez wyborców PSL

  • RMF FM
  • Radio Zet
  • Radio Eska

Głosujący na Koalicję Obywatelską, ale także Nową Lewicę i Polskie Stronnictwo Ludowe w trójce najchętniej wybieranych stacji najczęściej wskazywali RMF FM (kolejno: 65,39%, 62,46% oraz 59,94%), Radio Zet (41,50% KO, 43,70% Lewica oraz 45% PSL), a także Radio Eska (24,31% KO, 30,76% Lewica i 27,08% PSL).  Także najrzadziej wskazywana stacja radiowa pokrywa się u wyborców KO, Nowej Lewicy i PSL i jest nią Program 1 Polskiego Radia (odpowiednio: 4,96%, 3,23% i 9,63%). 

Główne stacje radiowy wskazywane przez wyborców Konfederacji

  • RMF FM
  • Radio Eska
  • Radio Zet

W przypadku stawiających w wyborach parlamentarnych na Konfederację najczęściej wybierali oni RMF FM (61,56%). Drugą pozycję z 42,38% wskazań zajmuje Radio Eska, a trzecie miejsce przypada Radiu Zet (30,46%). Głosujący na Konfederację najmniejszym zainteresowaniem obdarzyli Program 3 Polskiego Radia (11,53%).

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.01.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...