
Gdzie samodzielny start Ziobro i Gowina może zaszkodzić PiS?
22 września 2020
W przypadku rozpadu Koalicji i wcześniejszych wyborów samodzielny start Ziobry i Gowina na pewno zaszkodziłby wynikowi PiS, pytanie tylko jak bardzo i w których okręgach. Warto przyjrzeć się wynikom obu partii z wyborów do PE z 2014 r. i ocenić, gdzie PiS może spodziewać się największych ubytków poparcia, jeżeli Zjednoczona Prawica przestanie być faktem.
Solidarna Polska
Solidarna Polska w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2014 r. uzyskała 281 079 głosów, co przełożyło się na 3,98% poparcia i brak mandatów. Partia ta najlepiej poradziła sobie w województwach małopolskim i podkarpackim (w województwach tych znalazło się 7 z 10 najlepszych pod względem wyniku powiatów SP) i to właśnie tam, Prawo i Sprawiedliwość musiałoby liczyć się ze stratami na rzecz ugrupowania Zbigniewa Ziobry.
Biorąc pod uwagę analizę dziesięciu najlepszych powiatów dla SP w wyborach z 2014 r. były to powiat nowosądecki (19,92%), jarosławski (19,37%), nowotarski (18,92%), rycki (16,63%), kazimierski (14,18%), lubaczowski (14,08%), gorlicki (13,87%), dąbrowski (13,66%), Nowy Sącz (12,99%) oraz powiat konecki (12,58%).
Wyniki Solidarnej Polski w wyborach do PE 2014 w podziale na powiaty
Jeżeli spojrzymy na 22 powiaty, w których Solidarna Polska przekroczyła 10% poparcia, również widzimy, że były one skoncentrowane głównie w województwie małopolskim i podkarpackim (wyjątek stanowi powiat rycki w lubelskim, kazimierski, konecki i kielecki w świętokrzyskim, a także namysłowski w opolskim i oleśnicki na Dolnym Śląsku).
Polska Razem
W przypadku Polski Razem Jarosława Gowina partia ta w wyborach do PE w 2014 r. uzyskała 223 733 głosów (3,16%), co również przełożyło się na brak mandatów. Aż 8 na 10 najlepszych powiatów dla Polski Razem znalazło się w województwie małopolskim, ponownie więc to południe Polski byłoby kierunkiem, gdzie PiS czekałaby najsilniejsza walka o prawicowego wyborcę tak z Solidarną Polską, jak i aktualnie Porozumieniem.

7 września 2020
Ogólnopolska Grupa Badawcza (OGB) nagrodzona przez UJ
W VI edycji konkursu o Puchar Pytii organizowanego przez CBIP Uniwersytetu Jagiellońskiego zatriumfowały należące do OGB: Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP) oraz StanPolityki.pl. W ręce IBSP trafiło najwyższe wyróżnienie — Złoty Puchar Pytii za najlepszy sondaż przed I turą...
10 najlepszymi powiatami Polski Razem były powiaty: limanowski (18,72%), wielicki (9,23%), dąbrowski (9,14%), tarnowski (9,05%), krakowski (7,99%), olecki (7,50%), myślenicki (7,33%), przysnaski (7,26%), bocheński (7,23%) oraz Tarnów (6,91%). W przypadku Polski Razem 10% poparcia udało się tej partii przekroczyć wyłącznie w powiecie limanowskim.
Wyniki Polski Razem w wyborach do PE 2014 w podziale na powiaty
Okręgi do Sejmu

21 września 2020
Wojna o przyszłość – dlaczego mamy konflikt w koalicji?
Czy czeka nas koniec Zjednoczonej Prawicy? A może koalicyjny konflikt zajdzie jeszcze dalej i czekają nas przyspieszone wybory? Praźródłem tego konfliktu jest odpowiedź na jedno pytanie — kto przejmie PiS po Jarosławie Kaczyńskim?
Podobnie sprawa wygląda, gdy nałożymy te wyniki na okręgi do Sejmu, mimo że obie te partie prawie na pewno nie przekroczyłyby progu wyborczego i nie brałyby udziału w podziale mandatów w okręgach. Jednocześnie jednak ich głosy byłyby pozyskane z bezpośrednią stratą dla PiS. Ten regionalny efekt wyniku dwóch koalicjantów ma kluczowe znaczenie przy prognozowaniu podziału mandatów. Nie wystarczy tylko w skali kraju odjąć od wyniku PiS 3% poparcia i podzielić mandatów według schematu z 2019 r. Ten schemat należałoby skonstruować na nowo.
Wyniki Solidarnej Polski i Polski Razem w wyborach do PE 2014 w podziale na okręgi sejmowe
Efekt takich obliczeń mógłby oznaczać, że przy niższym poparciu tylko w południowej Polsce podział mandatów dla PiS byłby niekorzystny, a to oznacza oddanie mandatów w tych okręgach np. silnej w tym terenie Konfederacji. W pozostałych regionach kraju poparcie dla PiS by się nie zmieniło lub zmieniło minimalnie, często bez wpływu na podział mandatów.
Taką symulację wyniku PiS niższego o 1-3% robiliśmy już na StanPolityki.pl po wyborach: https://stanpolityki.pl/pis-byl-o-wlos-od-utraty-wiekszosci-analiza-stanpolityki-pl/.
Co ciekawe, spadek poparcia o 1% w skali całego kraju powodował utratę tylko 4 mandatów, dopiero większe spadki powodowały utratę większości. Biorąc pod uwagę, że spadki PiS byłyby głównie regionalne a partii do podziału mandatów mniej niż w 2019 r., PiS niekoniecznie musiałby się obawiać utraty większości.
Jutro pokażemy naszą symulację podziału mandatów na bazie dzisiejszych sondaży uwzględniającą regionalne ubytki PiS.