Gdzie się podział elektorat Grzegorza Napieralskiego, czyli szanse Lewicy

Autor: Stan Polityki 8 października 2019

Analizując wyborcze szanse Lewicy na politycznym rynku, warto przyjrzeć się wynikowi Grzegorza Napieralskiego z wyborów prezydenckich w 2010 r. To zdecydowanie najlepszy moment Lewicy ostatnich 10 lat. Porównując na StanPolityki.pl wyniki Lewicy Razem i Wiosny z wyborów do Parlamentu Europejskiego z 2019 r. staramy się zobaczyć, jak w późniejszych wyborach zachowywał się elektorat Grzegorza Napieralskiego i lewicy. SLD w ostatnich wyborach startowało razem z Koalicja Europejską, dlatego po wyborach do Sejmu będzie można porównać to zestawienie.

Kluczowe powiaty lewicy

Rozpatrując powiaty kluczowe dla lewicy weźmiemy pod uwagę wyniki Grzegorza Napieralskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r. oraz wynik Lewicy Razem i Wiosny z ostatnich Eurowyborów.

Najlepsze powiaty Grzegorza Napieralskiego to te, w których elektorat Grzegorza Napieralskiego wynosił minimum 15 tys. głosów. Wśród nich znalazło się 14 miast na prawach powiatu, kolejno: Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Szczecin, Poznań, Bydgoszcz, Sosnowiec, Gdańsk, Lublin, Częstochowa, Katowice, Białystok i Kielce, a także powiat poznański.

Co ciekawe, porównując te wyniki z najlepszymi 15 powiatami dla Lewicy Razem i Wiosny (łącznie) w wyborach europejskich 2019 r. aż 10 z nich się pokrywa, chociaż ich kolejność, poza Warszawą, która jest każdorazowo na pierwszym miejscu (jako największy okręg w kraju), ulega przetasowaniu.

Także te powiaty, które znalazły się wśród 15 najlepszych dla G. Napieralskiego, a nie mieszczą się w 15 najlepszych wynikach dla lewicy w ostatnich eurowyborach nie znajdują się bardzo daleko na liście. W pierwszej dwudziestce najlepszych wyników znalazł się Białystok, Sosnowiec i Lublin (kolejno 16, 17 i 18 miejsce), w Częstochowie Lewica Razem i Wiosna uzyskały 22. najlepszy wynik, a najdalej plasują się Kielce, w których Lewica z Wiosną uzyskały 35. najlepszy rezultat.

Dzięki temu zestawieniu zyskujemy więc listę 10 najważniejszych powiatów dla lewicy przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, do których zaliczyć możemy Warszawę, Łódź, Kraków, Wrocław, Szczecin, Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk, powiat poznański oraz Katowice.

Zmiany poparcia dla lewicy

Rozpatrując kluczowe dla lewicy powiaty widać, że w większości z nich pomiędzy 2010 r. a 2019 r. nastąpiły wyraźnie spadki poparcia. Wyjątek stanowi tylko Warszawa gdzie różnica poparcia dla G. Napieralskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r., a ugrupowań lewicowych w eurowyborach 2019 r. stanowi wzrost o 8,49%. Wydaje się więc, że to właśnie w Warszawie (okręg do Sejmu nr 19) rozegra się kluczowa rywalizacja na osi Koalicja Obywatelska – koalicja SLD, Wiosny i Razem o głosy wielkomiejskiego elektoratu (okręg ten był także najlepszym pod względem wyniku KE w wyborach europejskich). 

Stosunkowo niewielki spadek nastąpił zarówno w powiecie poznańskim (-8,90%), jak i w samym Poznaniu (-9,40%). Także Kraków i Wrocław zanotowały spadek poparcia, nieprzekraczający jednak 20% (kolejno -14,82% i -16,57%). Z kolei już w okolicach 50% oscyluje spadek poparcia dla lewicy w Gdańsku (-42,81%), Katowicach (-49,57%), Łodzi (-52,22%) i Szczecinie (-57,98%). W całym zestawieniu najgorzej wypada Bydgoszcz, gdzie lewica straciła aż 64,66% swojego elektoratu pomiędzy 2010 r. i 2019 r. 

Przekładając różnice w poparciu na okręgi wyborcze do Sejmu, największe straty (ale też największy rezerwuar głosów) można zauważyć w okręgach 7, 33, 28, 22 oraz 17, czyli w większości to okręgi, w których sukcesy odnosiło w ostatnich wyborach Prawo i Sprawiedliwość. Widać tu wyraźnie, że głosy o zabarwieniu lewicowym o które mogła kiedyś walczyć lewica dziś stanowią część elektoratu Prawa i Sprawiedliwości.

Okręgi do Sejmu, w których Lewica zachowała największą część elektoratu Grzegorza Napieralskiego to zdecydowanie okręgi wielkomiejskie, pokrywające się w dużej mierze z elektoratem KO. To właśnie o te okręgi będzie toczyła się największa walka 13 października wśród opozycji. To przede wszystkim Warszawa (Okręg 19), Poznań (Okręg 39), wianuszek skupiony wokół Warszawy (Okręg 20), Kraków (Okręg 13), oraz Wrocław (Okręg 3).

Podobnie jak z Koalicją Europejską, przyszłość Lewicy zależy od tego, czy uda jej się albo zdominować okręgi wielkomiejskie, albo odzyskać część głosów w okręgach powiatowych, w których zanotowała największe straty.

Przeczytaj także

Sondaż parlamentarny IBSP

Jak pokazuje najnowszy sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl wyniki wyborów parlamentarnych a tym samym podział mandatów w Sejmie wyglądałyby inaczej niż jesienią. Czy PiS...

4 partie w Sejmie

Przekładając wyniki opublikowanego o godzinie 21:00 exit poll I tury wyborów prezydenckich na poparcie dla partii, polską scenę polityczną czekałyby duże zmiany. Czy Prawo...

Prognoza parlamentarna Stanpolityki.pl

Jak pokazuje najnowsza prognoza parlamentarna StanPolityki.pl, w ostatnim czasie nastąpiła stabilizacja wyników poparcia dla partii politycznych. Delikatny wzrost zaliczyły dwa ugrupowania, u pozostałych zanotowaliśmy...

Ranking Poparcia Polityków w Polsce (badanie)

Ranking Poparcia Polityków w Polsce to najnowsze badanie IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza), w którym zapytaliśmy Polaków o ich poparcie dla kluczowych polityków w naszym...

Najnowszy sondaż parlamentarny IBSP

Najnowszy sondaż parlamentarny dla StanPolityki.pl zrealizowany przez Instytut Badań Spraw Publicznych należący do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej pokazuje, że tendencje, które obserwowaliśmy w sondażach jeszcze...