Co zrobić, aby zostać posłem – sondaż przewodnik

Autor: OGB Pro 8 lutego 2023

Instytut Badań Spraw Publicznych sprawdził, jakimi cechami powinien się wyróżniać kandydat, aby zwiększyć swoje szanse na zostanie posłem lub senatorem. Przygotowaliśmy pięć raportów dla polityków każdej z głównych partii. Poniżej dzielimy się fragmentami tych raportów, a całość można znaleźć w naszym sklepie OGB Pro.

W badaniu zadaliśmy szczegółowe pytania, dotyczące tego, czego oczekują wyborcy od kandydatów na posłów i senatorów. Zapytaliśmy między innymi,  jakie umiejętności, jakie cechy osobowe czy doświadczenie zawodowe powinien mieć kandydat, a także na ile ważne dla wyborców jest, by był mocno związany z regionem, jak i oto czy może liczyć na poparcie liderów partii. Co bardzo istotne, odpowiedzi wyborców poszczególnych partii mocno różnią się między sobą. Dlatego też przygotowaliśmy 5 osobnych raportów, które można pobrać tutaj – sklep.ogbpro.pl.

 

 

Odwiedź sklep OGB Pro:


 

KUP RAPORTY "PORADNIK KANDYDATA"Królować będzie gospodarka

“Wiedza i tematy gospodarcze i ekonomiczne” była najpopularniejszą odpowiedzią wśród wyborców wszystkich partii politycznych, jeśli chodzi umiejętności przyszłego posła. Najbardziej istotne jest to dla elektoratu Polski 2050 – 81,35% a najmniej dla osób głosujących na PiS – 66,41%. Na kolejnych miejscach jest np. “Doświadczenie polityczne i sprawowane wcześniej funkcje publiczne”. 

Im bardziej analizujemy poszczególne elektoraty, tym ciekawsze wnioski otrzymujemy: wyborcy Polski 2050 o poglądach centrowych  wskazali “Doświadczenie w aktywności społecznej i udział w protestach” jako trzecią najważniejszą cechę kandydata na posła lub senatora  (57,40%), a tylko co dziesiąta osoba głosująca na partię Szymona Hołowni o poglądach prawicowych uznała tą cechę za istotną (11,61%). 

Umiejętności – Wiedza i tematy gospodarcze i ekonomiczne

 • wyborcy Polski 2050
 • wyborcy Konfederacji
 • wyborcy Nowej Lewicy
 • wyborcy KO
 • wyborcy PiSuWyborcy partii najbardziej podzieleni w sprawie doświadczenia

Doświadczenie – praca w samorządzie

 • wyborcy Polski 2050
 • wyborcy PiSu
 • wyborcy KO
 • wyborcy Nowej Lewicy
 • wyborcy Konfederacji

Zapytaliśmy też o to, „Jakie doświadczenie zawodowe będzie dla Pana(i) ważne przy wyborze kandydata na posła lub senatora?”. Osoby głosujące na Konfederację najlepiej ocenili prowadzenie własnej firmy (62,44%), co jest jednym z dwóch najmniej docenianych doświadczeń zawodowych wśród wyborców PiSu (21,80%).

Ucieszą się też samorządowcy – “Praca w samorządzie” jest jedną z dwóch najczęściej wybieranych odpowiedzi wśród wyborców PiSu, Polski 2050 i KO. “Praca społeczna w stowarzyszeniu/fundacji” jest ważna przede wszystkim dla wyborców Nowej Lewicy (54,56%).

Co z cechami osobistymi?

Pytanie brzmiało „Jakie cechy osobiste Pana(i) zdaniem powinien posiadać kandydat na posła lub senatora?”. W tym przypadku “Uczciwość” najbardziej cenią wyborcy Polski 2050 (89,40%) “Tolerancyjność w kwestiach światopoglądowych” jest ważna dla wyborców Nowej Lewicy (74,18%), “Przywiązanie do wartości patriotycznych” docenia elektorat PiSu (67,94%) “Młodość” jest najmniej ważna dla wyborców PiS (16,27%).

Zapytaliśmy też wyborców o to, „Na ile ważne jest dla Pana(i), aby kandydat na posła czy senatora miał silne wsparcie lidera partii i kluczowych polityków swojego ugrupowania?” Co ciekawe, ten aspekt kampanii politycznej, jest najważniejszy dla wyborców Nowej  Lewicy (69,97% z nich wybrała odpowiedź “Ważna”) oraz PiSu (72,33%).

Cechy osobiste – uczciwość

 • wyborcy Polski 2050
 • wyborcy KO
 • wyborcy Konfederacji
 • wyborcy Nowej Lewicy
 • wyborcy PiSu

Elektorat Konfederacji spośród wszystkich wyborców partyjnych najczęściej wybierał opcję “Ani ważne, ani nieważne” (31,93%). Odpowiedź  “Bardzo ważne” najczęściej wybierali wyborcy KO (18,89%), a opcję “Zupełnie nieważne” elektorat partii Szymona Hołowni (14,13%).

Co jeszcze jest w raportach?

W raportach znajdziesz informację, jaką kampanię i gdzie powinien prowadzić kandydat, na ile jest ważny związek z regionu, z którego startuje, jakimi tematami powinien się zajmować przyszły poseł czy senator oraz wiele więcej.

Każdy z raportów opracowany na bazie wyborców poszczególnych partii zawiera 40 stron danych na temat tego, jaki jest dziś wymarzony poseł/senator dla tych wyborców. 

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°Przyszli posłowie i senatorowie – Powodzenia!

Przeczytaj także

Prognoza do Senatu – 03.2024

Dziś prezentujemy prognozę do Senatu w formie raportu. Jak wygląda sytuacja w wyższej izbie parlamentu w trzecim miesiącu 2024 roku? Czy Pakt Senacki cały...

Raport – wydatki na obronność – 03.2024

Po raz siódmy, sprawdziliśmy opinie Polaków dotyczące wydatków na obronność. Co myślimy o zwiększeniu wydatków na obronność po ponad 2 latach od wybuchu wojny w...