Andrzej Duda prowadzi w sondażu prezydenckim IBSP

Autor: Stan Polityki 15 października 2019

Jak pokazuje najnowsze badanie Instytutu Badań Spraw Publicznych na zlecenie stanpolityki.pl, przeprowadzone w dniach 10-11 października 2019, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w ostatnią niedzielę, pierwszą turę zdecydowanie wygrałby obecny Prezydent Andrzej Duda, wyprzedzając Małgorzatę Kidawę-Błońską o 18,66 p.p. Zaskoczeniem w sondażu prezydenckim IBSP jest remis w II turze.

Pierwszą turę wygrywa Andrzej Duda

Aż 42,15% Polaków w I turze wyborów deklaruje oddanie głosu na Prezydenta Andrzeja Dudę, który najprawdopodobniej w 2020 roku będzie ubiegał się o reelekcję. Wynik Prezydenta Dudy to o 2,63 p.p. mniej w porównaniu z sondażem IBSP sprzed miesiąca, kiedy to na Andrzeja Dudę chciało głosować 44,78% respondentów.

Małgorzatę Kidawę-Błońską, startującą z ramienia Koalicji Obywatelskiej, poparłoby 23,49% Polaków. To spadek w porównaniu z ostatnim sondażem o 4,42 p.p.

Trzecie miejsce w wyścigu o fotel prezydencki zajmuje kandydat Lewicy, Robert Biedroń, który może liczyć na 12,14% głosów. (wzrost o 2,14 p.p.) Kolejne miejsca to Władysław Kosiniak-Kamysz 8,61% (wzrost o 2,95 p.p.) oraz Janusz Korwin-Mikke, na którego zagłosowałoby 4,77% wyborców. (wzrost o 0,94 p.p.). Ponad 8,5% respondentów nie potrafi określić, na którego z kandydatów odda swój głos w wyborach prezydenckich (wzrost o 3,18 p.p.)

Data: Źródło: Metoda badawcza: Wielkość próby:

II tura na remis

Andrzej Duda prowadzi w sondażu prezydenckim IBSP

Zobacz

W przypadku przeprowadzenia drugiej tury, wybory stają się bardziej wyrównane. Gdyby znaleźli się w niej Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Andrzej Duda, Prezydent mógłby liczyć na 47,10% głosów. Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej zagłosowałoby z kolei 46,77% wyborców. Wśród badanych 6,13% osób nie potrafiło określić, na kogo odda swój głos w II turze wyborów prezydenckich.

Badanie zostało przeprowadzone tuż przed wyborami parlamentarnymi. W badaniu IBSP PiS osiągnął 42,10% (wynik w wyborach: 43,59%), a Koalicja Obywatelska mogła liczyć na 26,98% (wynik w wyborach: 27,40%). Analizę przepływów w II turze głosowania, poparcie kandydatów w miastach i na wsi oraz szczegółowe dane z badania prezentujemy w artykule Wyborcy a wybory prezydenckie 2020.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 10-11.10.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...