Andrzej Duda prowadzi w sondażu prezydenckim IBSP

Autor: Stan Polityki 15 października 2019

Jak pokazuje najnowsze badanie Instytutu Badań Spraw Publicznych na zlecenie stanpolityki.pl, przeprowadzone w dniach 10-11 października 2019, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w ostatnią niedzielę, pierwszą turę zdecydowanie wygrałby obecny Prezydent Andrzej Duda, wyprzedzając Małgorzatę Kidawę-Błońską o 18,66 p.p. Zaskoczeniem w sondażu prezydenckim IBSP jest remis w II turze.

Pierwszą turę wygrywa Andrzej Duda

Aż 42,15% Polaków w I turze wyborów deklaruje oddanie głosu na Prezydenta Andrzeja Dudę, który najprawdopodobniej w 2020 roku będzie ubiegał się o reelekcję. Wynik Prezydenta Dudy to o 2,63 p.p. mniej w porównaniu z sondażem IBSP sprzed miesiąca, kiedy to na Andrzeja Dudę chciało głosować 44,78% respondentów.

Małgorzatę Kidawę-Błońską, startującą z ramienia Koalicji Obywatelskiej, poparłoby 23,49% Polaków. To spadek w porównaniu z ostatnim sondażem o 4,42 p.p.

Trzecie miejsce w wyścigu o fotel prezydencki zajmuje kandydat Lewicy, Robert Biedroń, który może liczyć na 12,14% głosów. (wzrost o 2,14 p.p.) Kolejne miejsca to Władysław Kosiniak-Kamysz 8,61% (wzrost o 2,95 p.p.) oraz Janusz Korwin-Mikke, na którego zagłosowałoby 4,77% wyborców. (wzrost o 0,94 p.p.). Ponad 8,5% respondentów nie potrafi określić, na którego z kandydatów odda swój głos w wyborach prezydenckich (wzrost o 3,18 p.p.)

Data: Źródło: Metoda badawcza: Wielkość próby:

II tura na remis

Andrzej Duda prowadzi w sondażu prezydenckim IBSP

Zobacz

W przypadku przeprowadzenia drugiej tury, wybory stają się bardziej wyrównane. Gdyby znaleźli się w niej Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Andrzej Duda, Prezydent mógłby liczyć na 47,10% głosów. Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej zagłosowałoby z kolei 46,77% wyborców. Wśród badanych 6,13% osób nie potrafiło określić, na kogo odda swój głos w II turze wyborów prezydenckich.

Badanie zostało przeprowadzone tuż przed wyborami parlamentarnymi. W badaniu IBSP PiS osiągnął 42,10% (wynik w wyborach: 43,59%), a Koalicja Obywatelska mogła liczyć na 26,98% (wynik w wyborach: 27,40%). Analizę przepływów w II turze głosowania, poparcie kandydatów w miastach i na wsi oraz szczegółowe dane z badania prezentujemy w artykule Wyborcy a wybory prezydenckie 2020.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 10-11.10.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Prognoza prezydencka II tury – StanPolityki.pl

Na nieco ponad tydzień przed wyborami publikujemy najnowszą prognozę II tury wyborów prezydenckich. Jak aktualnie wygląda rywalizacja na linii Andrzej Duda — Rafał Trzaskowski?...

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Sondaż IBSP dla StanPolityki.pl najdokładniejszy

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak...

Ostatni przed ciszą wyborczą prezydencki sondaż IBSP

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 25-26.06.2020 dla StanPolityki.pl, by rozstrzygnąć wybory prezydenckie konieczna będzie II...