Andrzej Duda na czele sondażu prezydenckiego – IBSP

Autor: Stan Polityki 13 maja 2019

Jak pokazuje najnowsze badanie Instytutu Badań Spraw Publicznych na zlecenie radiozet.pl, Newsweek Polska i StanPolityki.pl przeprowadzone w dniach 7-9.05, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, liderem w I turze byłby Prezydent Andrzej Duda, ostatecznie jednak rywalizacja w II turze byłaby bardzo wyrównana.

Rywalizacja na linii Duda — Tusk

Głosy mieszkańców wsi w wyborach prezydenckich

  • Andrzej Duda
  • Małgorzata-Kidawa Błońska
  • Władysław Kosiniak Kamysz
  • Krzysztof Bosak

Swój głos na Andrzeja Dudę chce oddać 43,73% badanych i tym samym zajmuje on pozycję sondażowego lidera. Jedynym zagrożeniem dla jego reelekcji mógłby być start Donalda Tuska. Na szefa Rady Europejskiej głosować chce 34,68% Polaków i choć dystans wyniku obu kandydatów jest większy niż w poprzednim, lutowym badaniu IBSP (zmiana o 8,14 p.p.) wciąż to D. Tusk pozostaje jedynym realnym kontrkandydatem dla A. Dudy.

Andrzej Duda największym poparciem cieszy się wśród osób starszych, głosować na niego chce aż 63,76% osób w wieku 70 lat i więcej, a także 55,75% wyborców mających od 60 do 69 lat. Obecny Prezydent sięga także po ponad połowę głosów mieszkańców miast do 20 tys. (57,01%) oraz wsi (51,83%). Prawie połowa, bo 45,40% głosów kobiet przypada właśnie A. Dudzie.

W przypadku D. Tuska najwyższe poparcie ma on wśród wyborców w wieku 40-49 lat (41,29%) oraz ludzi młodych w wieku od 18 do 29 roku życia – 36,58%. Donald Tusk może liczyć także na wysokie poparcie w miastach pow. 500 tys. (40,96%). Wśród mężczyzn na D. Tuska chce głosować 39,55%, a wśród kobiet 29,44%.

 

Pozostali kandydaci daleko w tyle

Trzecia pozycja Roberta Biedronia z wynikiem na poziomie 6,91% wciąż nie pozwala mu realnie myśleć o prezydenturze. O miejsce w pierwszej trójce z Biedroniem rywalizuje także lider PSL — Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego głosować chce 6,28% Polaków. Pozostali kandydaci nie przekroczyli 6% poparcia: na Pawła Kukiza gotowych oddać głos jest 5,22% respondentów, Janusz Korwin-Mikke może liczyć na 1,41% głosów, a Włodzimierz Czarzasty, lider SLD na 1,34% poparcia. 0,43% badanych udzieliła odpowiedzi “Inny kandydat”.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

(IBSP,7-9.05.2019)

Andrzej Duda
Donald Tusk
Robert Biedroń
Władysław Kosiniak-Kamysz
Paweł Kukiz
Janusz Korwin-Mikke
Włodzimierz Czarzasty
Inny kandydat
Data: 7-9.05.2019 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1011 Frekwencja: 51,04%

Wyrównane starcie w II turze

II tura wyborów prezydenckich – A. Duda/D.Tusk

Zobacz

Zdecydowanie bardziej wyrównany byłby wynik II tury, gdyby znaleźli się w niej Andrzej Duda i Donald Tusk. Różnica pomiędzy kandydatami to jedynie 1 p.p. Na A. Dudę swój głos zadeklarowało 48,36% wyborców, a na D. Tuska 47,34% z nich. Tylko 4,30% jest niezdecydowanych.

Na A. Dudę w II turze zagłosowaliby głównie wyborcy, którzy deklarują swoje poparcie dla PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego (99,07% głosów), z kolei D. Tusk może liczyć na 93,51% głosów wyborców Koalicji Europejskiej, a także 89,88% głosów wyborców Wiosny Roberta Biedronia. Donald Tusk niweluje stratę do Andrzeja Dudy w II turze głównie dzięki przepływom od wyborców pozostałych kandydatów, może on liczyć na 80,78% wyborców W. Kosiniaka-Kamysza oraz 68,89% wyborców R. Biedronia. Pozostali wyborcy z I tury tych kandydatów deklarują, że nie pójdą na głosowanie w II turze i tym samym nie wzmacniają Andrzeja Dudy.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 7-9.05.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1011 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Sondaż IBSP dla StanPolityki.pl najdokładniejszy

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak...

Ostatni przed ciszą wyborczą prezydencki sondaż IBSP

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 25-26.06.2020 dla StanPolityki.pl, by rozstrzygnąć wybory prezydenckie konieczna będzie II...