Andrzej Duda na czele sondażu prezydenckiego – IBSP

Autor: Stan Polityki 13 maja 2019

Jak pokazuje najnowsze badanie Instytutu Badań Spraw Publicznych na zlecenie radiozet.pl, Newsweek Polska i StanPolityki.pl przeprowadzone w dniach 7-9.05, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, liderem w I turze byłby Prezydent Andrzej Duda, ostatecznie jednak rywalizacja w II turze byłaby bardzo wyrównana.

Rywalizacja na linii Duda — Tusk

Głosy mieszkańców wsi w wyborach prezydenckich

  • Andrzej Duda
  • Małgorzata-Kidawa Błońska
  • Władysław Kosiniak Kamysz
  • Krzysztof Bosak

Swój głos na Andrzeja Dudę chce oddać 43,73% badanych i tym samym zajmuje on pozycję sondażowego lidera. Jedynym zagrożeniem dla jego reelekcji mógłby być start Donalda Tuska. Na szefa Rady Europejskiej głosować chce 34,68% Polaków i choć dystans wyniku obu kandydatów jest większy niż w poprzednim, lutowym badaniu IBSP (zmiana o 8,14 p.p.) wciąż to D. Tusk pozostaje jedynym realnym kontrkandydatem dla A. Dudy.

Andrzej Duda największym poparciem cieszy się wśród osób starszych, głosować na niego chce aż 63,76% osób w wieku 70 lat i więcej, a także 55,75% wyborców mających od 60 do 69 lat. Obecny Prezydent sięga także po ponad połowę głosów mieszkańców miast do 20 tys. (57,01%) oraz wsi (51,83%). Prawie połowa, bo 45,40% głosów kobiet przypada właśnie A. Dudzie.

W przypadku D. Tuska najwyższe poparcie ma on wśród wyborców w wieku 40-49 lat (41,29%) oraz ludzi młodych w wieku od 18 do 29 roku życia – 36,58%. Donald Tusk może liczyć także na wysokie poparcie w miastach pow. 500 tys. (40,96%). Wśród mężczyzn na D. Tuska chce głosować 39,55%, a wśród kobiet 29,44%.

 

Pozostali kandydaci daleko w tyle

Trzecia pozycja Roberta Biedronia z wynikiem na poziomie 6,91% wciąż nie pozwala mu realnie myśleć o prezydenturze. O miejsce w pierwszej trójce z Biedroniem rywalizuje także lider PSL — Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego głosować chce 6,28% Polaków. Pozostali kandydaci nie przekroczyli 6% poparcia: na Pawła Kukiza gotowych oddać głos jest 5,22% respondentów, Janusz Korwin-Mikke może liczyć na 1,41% głosów, a Włodzimierz Czarzasty, lider SLD na 1,34% poparcia. 0,43% badanych udzieliła odpowiedzi “Inny kandydat”.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

(IBSP,7-9.05.2019)

Andrzej Duda
Donald Tusk
Robert Biedroń
Władysław Kosiniak-Kamysz
Paweł Kukiz
Janusz Korwin-Mikke
Włodzimierz Czarzasty
Inny kandydat
Data: 7-9.05.2019 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1011 Frekwencja: 51,04%

Wyrównane starcie w II turze

II tura wyborów prezydenckich – A. Duda/D.Tusk

Zobacz

Zdecydowanie bardziej wyrównany byłby wynik II tury, gdyby znaleźli się w niej Andrzej Duda i Donald Tusk. Różnica pomiędzy kandydatami to jedynie 1 p.p. Na A. Dudę swój głos zadeklarowało 48,36% wyborców, a na D. Tuska 47,34% z nich. Tylko 4,30% jest niezdecydowanych.

Na A. Dudę w II turze zagłosowaliby głównie wyborcy, którzy deklarują swoje poparcie dla PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego (99,07% głosów), z kolei D. Tusk może liczyć na 93,51% głosów wyborców Koalicji Europejskiej, a także 89,88% głosów wyborców Wiosny Roberta Biedronia. Donald Tusk niweluje stratę do Andrzeja Dudy w II turze głównie dzięki przepływom od wyborców pozostałych kandydatów, może on liczyć na 80,78% wyborców W. Kosiniaka-Kamysza oraz 68,89% wyborców R. Biedronia. Pozostali wyborcy z I tury tych kandydatów deklarują, że nie pójdą na głosowanie w II turze i tym samym nie wzmacniają Andrzeja Dudy.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 7-9.05.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1011 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie prognozy II tury

Wybory wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski, jak przewidywaliśmy w naszej prognozie, dlatego warto napisać kilka słów wyjaśnienia.

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...