100 sejmowych okręgów to nowa rzeczywistość

Autor: OGB Pro 27 lipca 2020

Od pewnego czasu w przestrzeni medialnej słychać głosy o planach rządu dotyczących zmiany liczby sejmowych okręgów wyborczych. Jak zmiany te wpłynęłyby na liczbę mandatów dla poszczególnych partii, gdyby taki podział funkcjonował już podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku, a jak wyglądałoby to obecnie?

Podział mandatów

W zeszłym tygodniu jednym z głośniejszych tematów stał się pomysł stworzenia 100 sejmowych okręgów wyborczych, w ramach których Polacy wybieraliby swoich przedstawicieli do Sejmu. Co oznaczałaby taka zmiana?

13 października 2019 roku głosami Polaków w Sejmie zasiadło 235 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 134 posłów Koalicji Obywatelskiej, 49 posłów Lewicy, 30 posłów Koalicji Polskiej, 11 posłów Konfederacji oraz jeden poseł Mniejszości Niemieckiej.

 

Podział mandatów PiS i KO na okręgi sejmowe - wybory parlamentarne 2019

Zupełnie inaczej scena polityczna wyglądałaby, gdybyśmy w 2019 roku wybierali posłów ze 100 okręgów sejmowych. Zakładając, że podział byłby zgodny z okręgami senackimi oraz liczba mandatów przy nowym podziale zgadzałaby się z liczbą mandatów, jaka przypada na każdy z 41 okręgów sejmowych (np. w Warszawie w dalszym ciągu można zdobyć 20 mandatów, jednak podział odbywałby się w 4 okręgach, a liczba mandatów w każdym z nich zależałaby od liczby osób uprawnionych do głosowania, mieszkających na ich terenie), zdecydowane zwycięstwo odniósłby PiS.

W takim wariancie Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 278 mandatów (43 mandaty więcej). Koalicja Obywatelska wprowadziłaby do Sejmu 141 połów (8 mandatów więcej). Reprezentacja Lewicy skurczyłaby się do 29 posłów, o 20 mniej niż w przypadku wariantu z 41 okręgami wyborczymi, a Koalicja Polska zdobyłaby jedynie 11 mandatów (19 mandatów mniej). Największym przegranym przy takim podziale okręgów jest natomiast Konfederacja, która nie miałaby ani jednego przedstawiciela w Sejmie. Dodatkowo, 1 mandat otrzymałaby Mniejszość Niemiecka (okręg 53).

 

Liczba mandatów PiS i KO w 100 okręgach wyborczych na podstawie wyników wyborów 2019

A jak sytuacja w Sejmie wyglądałaby, gdybyśmy wzięli pod uwagę aktualne wyniki sondażowe, które dodatkowo uwzględniają partię Szymona Hołowni? Tu do zmiany okręgów należy dodać jeszcze zmiany zapoczątkowane podczas kampanii prezydenckiej, która charakteryzowała się osłabieniem PSL i Lewicy (fatalne wyniki kandydatów w I turze wyborów) i powstanie “Partii Hołowni” czyli ruch Polska 2050, który głównie podbiera głosy KO, ale sprowadza także poniżej progu wyborczego PSL, a być może w dłuższej perspektywie także Lewicę.

Symulację przeprowadziliśmy na podstawie ostatniego sondażu przygotowanego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Gdyby wyniki wyborów pokryły się z wynikami sondażowymi, Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do Sejmu 287 posłów. Druga Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 126 mandatów. Trzecią siłą byłaby partia Szymona Hołowni (33 mandaty). Ostatnim ugrupowaniem wchodzącym do Sejmu byłaby Lewica, z 14 reprezentantami. Tym samym w Sejmie zabrakłoby Koalicji Polskiej (która zgodnie z sondażem nie przekracza progu wyborczego) oraz Konfederacji.

 

Liczba mandatów PiS i KO w 100 okręgach wyborczych na podstawie sondażu Pollster

Kto wygrywa w okręgach?

W 2019 roku posłowie zostali wybrani w ramach 41 okręgów wyborczych, w których każda partia mogła zdobyć między 7 a 20 mandatów. W  tym przypadku Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej mandatów w 30 okręgach. Koalicja Obywatelska pokonała PiS w 4 okręgach (19, 25, 39 i 41). Z kolei tyle samo mandatów partie te otrzymały w 7 okręgach (3, 8, 9, 26, 29, 31 i 40).

Przy podziale na 100 okręgów sejmowych, w których do zdobycia byłoby od 2 do 8 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyłoby w 63 z nich. Koalicja Obywatelska najwięcej mandatów spośród wszystkich partii otrzymałaby w 12 okręgach. Pod względem liczby mandatów partie te zremisowałby w 25 okręgach.

Z kolei gdy przyjrzymy się mapie uwzględniającej wyniki sondażu Pollster, widzimy, że obecnie PiS zdobywa większość mandatów w 67 okręgach, ustępując Koalicji Obywatelskiej w 6. Z kolei remisu pod względem liczby mandatów moglibyśmy spodziewać się w 27 okręgach.

 

 

Przeczytaj także

Grudniowa prognoza parlamentarna Stanpolityki.pl

Według danych prognozy parlamentarnej Stanu Polityki Prawo i Sprawiedliwość traci samodzielną większość w Sejmie. Na chwilę obecną do parlamentu weszłoby pięć ugrupowań. Trzecią siłą...

Sondaż parlamentarny IBSP

Jak pokazuje najnowszy sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl wyniki wyborów parlamentarnych a tym samym podział mandatów w Sejmie wyglądałyby inaczej niż jesienią. Czy PiS...

4 partie w Sejmie

Przekładając wyniki opublikowanego o godzinie 21:00 exit poll I tury wyborów prezydenckich na poparcie dla partii, polską scenę polityczną czekałyby duże zmiany. Czy Prawo...