Sprawdzamy sondaże na Eurowybory

Autor: Stan Polityki 8 maja 2019

Rusza nowa edycja projektu Sprawdzamy Sondaże, tym razem poświęcona wyborom do Parlamentu Europejskiego. We współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu będziemy weryfikować wyniki sondaży i prognoz w zestawieniu z wynikami wyborów 26 maja.

Sprawdzamy sondaże

Podobnie jak podczas wyborów samorządowych w 2018 roku, będziemy sprawdzać wiarygodność sondaży wyborczych zrealizowanych na miesiąc przed terminem wyborów. Na portalu sprawdzamysondaze.pl porównamy przewidywane przez instytuty badawcze wyniki wyborów z faktycznymi wynikami, podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą. Dzięki temu media i opinia publiczna będą mogły w prosty sposób samodzielnie zweryfikować wiarygodność badań publikowanych przez liczne firmy badawcze.

Sprawdzamy prognozy

Kolejnym badanym przez nas elementem będą prognozy wyborcze. Często są one błędnie przedstawiane w mediach jako sondaże, choć stanowią analizę danych z wielu źródeł i są rodzajem sondażowej publicystyki – bazują na danych sondażowych, ale są poszerzone o inne elementy. Taką prognozę publikujemy także na stanpolityki.pl.

Ważne jest, aby wyraźnie oddzielać te dwa rodzaje danych dlatego na sprawdzamysondaze.pl stworzymy osobny ranking najdokładniejszych prognoz wyborczych, opierając się wielkości błędu łącznego poszczególnych autorów prognoz.

Sprawdzamy szanse kandydatów

Po trzecie, sprawdzimy, jak eksperci i instytuty badawcze prognozowali, kto personalnie zdobędzie jeden z 51 mandatów europosła we wszystkich 13 okręgach wyborczych. Jest to najbardziej zaawansowany i najtrudniejszy do przewidzenia element prognozy, a jednocześnie kluczowy podczas wyborów, ponieważ pozwala przewidzieć, który kandydat z list wyborczych poszczególnych partii będzie reprezentował interesy Polski na arenie europejskiej przez kolejne 5 lat.

Dzięki danym zebranym przez naszych ekspertów, na portalu znajdą się wszystkie niezbędne informacje, pozwalające na samodzielne porównanie i ocenienie wiarygodności instytutów badawczych w Polsce. Mamy nadzieję, że ta wiedza pozwoli na bardziej przejrzystą debatę publiczną na podstawie danych i badań.

Przeczytaj także

Sondażowe podsumowanie wyborów europejskich

Czas na podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego pod względem sondaży i prognoz. Kluczowe będą najbliższe miesiące i to czy wszystkie firmy badawcze wezmą sobie...

Kilka prognoz przed niedzielą

Kończy się właśnie bardzo ciekawa kampania wyborcza. Stan Polityki miał być miejscem, gdzie nie tyle mówi się jak jest, ale przede wszystkim stawia się...

Kto zostanie europosłem?

Na dwa dni przed wyborami i kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy prognozę tego, kto zostanie europosłem. Wytypowaliśmy 51 nazwisk kandydatów, którzy naszym zdaniem,...

Prognozy Stanu Polityki

Na podstawie przeprowadzanych badań oraz zgromadzonych danych, Stan Polityki opracowuje własną prognozę wyborczą. Naszym celem jest możliwie jak najdokładniej przewidzieć wyniki wyborów do Parlamentu...